Doğum Kontrolü için Mikroçip

Doğum Kontrolü için Mikroçip

Doğum Kontrolü için Mikroçip

Massachusetts merkezli MicroCHIPS firması, kadınlar için yeni doğum kontrolü için mikroçip geliştirdi. 16 yıl kullanılabilecek olan çip, klinik denemelerine gelecek yıl başlayacak ve çipin deri altına yerleştirileceği belirtiliyor. 20x20x7 mm ölçülerine sahip olan çipin kullanımda olacağı 16 yıl boyunca her gün 30 mg levonorgestrel hormonunun salgılanmasını sağlayacağı belirtiliyor. Ayrıca doğum kontrolü için mikroçip uzaktan kumanda ile kapatılıp daha sonra tekrar aktif edilebileceği için kullanıcısına büyük bir kolaylık da sağlıyor.

Kadınlar için en kolay doğum kontrolünü sağlayacak olan çipin içerisinde yer alan yuvada levonorgestrel hormonu saklanıyor. Bunun yanı sıra çip içerisinde çeşitli tedaviler kapsamında istenilen ilaç ya da hormonun da konabileceğini belirten uzmanlar, çipin mikro-işlemciler tarafından kablosuz telemetri ya da alıcılarla geri bildirim yapabildiğini de belirtiyor.

Yapılan ilk denemelere bakıldığı zaman doğum kontrolü için mikroçip lokal anestezi uygulanarak 30 dakikadan kısa bir süre içerisinde nakledilebiliyor. Ayrıca 1 ay boyunca denenmiş olan çiplerin de ilk süreci başarı ile geçtikleri belirtiliyor. Ancak yine de son tüketiciye ulaşmadan evvel kablosuz veriyi korumak için çiplerin şifrelenmesi gibi birkaç işlem daha bulunuyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selin dedi ki:

    kendinize sahip çıkın doğum kontrol çiplerine ihtiyacınız kalmasın 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.