Çocuklarda Yaşlılık (Progeria) Hastalığı

Çocuklarda Yaşlılık (Progeria) Hastalığı

Çocuklarda Yaşlılık (Progeria) Hastalığı

Şu ana kadar hiçbir tedavi şekli bulunamayan yaşlılık hastalığı (progeria) 8 milyon kişiden birinde görülen bir hastalık türüdür. Özellikle çocuklarda rastlanılan bu acımasız hastalık, pençesine aldığı çocukların, çok yaşlı görünmelerine sebep oluyor ve onların hayattan beklentilerini büyük ölçüde yok ediyor.

Anne ve babanın genlerinden geldiği düşünülen, bir mutasyonla ortaya çıkan bu hastalık, vücudun hızla yaşlanması şeklinde kendini gösteriyor. Beş, altı yaşındaki çocukların görünüş itibari ile 70 hatta 80 yaşında gözükmesine sebep olan yaşlılık hastalığı, kabullenilmesi ve başa çıkılması çok zor bir hastalıktır.

Hastalığa yakalanmış çocukların, yüzlerindeki ifade birbirine çok benzer. Saçlar kısmen veya tamamen dökülür, cilt buruşur ve kurur, çene şekli küçülür ve dişlerde çürükler oluşur. Beyinlerinde ve zekalarında hiçbir problem olmayan çocuklar, bu acımasız süreci yaşarken her şeyin farkındadırlar. Belki de bu feci hastalığın, en acı tablosu da budur.

Yaşlılık hastalığı, tedavisi için dışarıdan uygulanan hormon takviyeleri hiçbir sonuç vermemektedir, ancak yeni gen araştırmalarındaki ilerlemeler, küçükte olsa ümit vaat etmekte ve bu çocukların tek umutları olmaktadır. Gen yapısını şekillendirme ve gen nakli çalışmaları bu hastalığın, tedavisi için uygun bir yöntem olarak görülmekte ve geliştirmek için bilim adamları tarafından çalışılmaktadır.

Şu anki bulgular doğrultusunda, metabolizmanın yaşlandığı, ancak yaşlılık hastalıklarının gözlenmediği bilinmektedir. Bu ümit verici bir durumdur ve çocukların ömürlerini uzatmak açısından kullanılan ilaçlar daha çok yarar sağlayabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.