B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B12 vitamini suda çözülen bir vitamin olarak bilinmektedir. Suda çözülebilen vitaminler vücut tarafından kullanılmasının ardından geriye kalanlar idrar yoluyla dışarı gönderilir. Başka B vitaminleri gibi B12 vitamini de metabolizmamız konusunda oldukça gerekli vitaminlerden biri olarak bilinmelidir. Kırmızı kan hücrelerinin meydana gelmesinde ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişini devam etmesine yardımcı olur.

Vücutta kırmızı kan hücresi oluşma gösterdikçe siz de kendinizi daha zinde ve enerjik şekilde göreceksiniz. Beyin, sindirim, cilt , tırnak ve saç sağlığı için B12 baş roldeki vitaminler içinde bulunmaktadır. B12 eksikliğinin kesin bir şekilde belirlenmesi konusunda muayene ve kan testi gerecektir çünkü belirtileri, başka rahatsızlıklarda da ortaya çıkabilen ve hemen ne olduğunu ayırt edemeyeceğiniz belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak bu vaziyet doktor doktor dolaşacağınız anlamı taşımaz. Uzman bir doktor B12 eksikliğini çok çabuk biçimde teşhis edip şikayetlerin ve belirtilerin son bulmasına yardımcı etmen olarak karşınıza çıkabilir.

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B12 Nerelerde Bulunur?

B12 vitamini vücut tarafından üretilemez lakin doğal olarak birçok hayvansal gıdada yer alır. Bitkisel gıdalarda ise dışarıdan dahil edilmediği sürece, doğal biçimde B12 vitamini yer almaz. Yani yeşillikler, sebzeler ve meyveler B12 alımınıza hiçbir katkı sağlamayacaktır. Hayvansal gıdalara beslenmede yer vermeyenlerin B12 eksikliği ile karşı karşıya kalma olasılığı son derece fazladır.

Beslenmenizde bulanacak çeşitli gıdalar yeteri kadar B12 vitamini almanıza yardımcı olabilir.

B12 içeren bu gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sakatat (ciğer vb)

Balık ve deniz ürünleri (karides, ahtapot, istiridye, ton balığı, somon vb)

Kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve diğer süt ürünleri

B12 ile güçlendirilmiş bazı kahvaltı gevrekleri

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B12 Eksikliği Kimlerde Ortaya Çıkar?

Yeterince B12 vitamini vücuda girmiyorsa veya örneğin gıda yoluyla elde edilen B12 vücut tarafından çeşitli nedenlerle kullanılamıyor, emilemiyorsa gün yüzüne çıkar.

50 yaşını geçilmesinin ardından çoğu kişi için B12 vitamininin vücut tarafından emilmesi güçleşir.

Vejetaryenlerin B12 ile güçlendirilmiş yiyeceklere yönelmesi ya da B12 desteği konusunda hekime danışmaları gerekir.

Zayıflamak için mide-bağırsak ameliyatı olanlarda B12 emilmesi zorlaşabilir ve B12 eksikliği ortaya çıkabilir.

Çölyak hastalığı veya Chron hastalığı gibi mide-bağırsak hastalıkları olan kişilerde vücut B12 vitaminini gerektiği gibi ememeyebilir.

B12’nin vücut tarafından emilmesi konusunda aside gereksinim duyar. Dolayısıyla midenin asit üretimini düşüren ilaçlar B12 eksikliği ortaya çıkarır.

Alkol alışkanlığı olan ve aşırı alkol kullanan insanlarda da B12 eksikliği meydana gelebilir.

Yetersiz beslenen küçük çocuklarda ya da hamilelerde de B12 eksikliği görülebilir.

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 eksikliğinde meydana gelen belirtiler başka birçok hastalıkta da görülebildiğinden, bu belirtilerin vitamin eksikliğinden ortaya çıktığı hemen anlamak mümkün olarak görülmeyebilir. İyi bir doktor hem sorduğu sorularla hem de fiziksel muayene neticesinde B12 vitamin eksikliğini teşhis edebilir ancak teşhisi doğrulamak konusunda kan testi de gerekir.

B12 eksikliğinin derecesine kıyasla belirtiler de daha hafif veya şiddetli biçimde ortaya çıkabilir. Gereğinden çok B12 almanın vücuda yan etkisi olmadığı ifade edilmişse de, örneğin Leber gibi bir göz hastalığı veya hamilelik gibi hallerde B12 vitamini alımının kontrollü biçimde meydana getirilmesi gerekir. Dolayısıyla sağlık hallerine göre ne kadar B12 vitamini almanız gerektiği de değişebilir. Bazı sağlık şartlarında fazla B12 alımının sınırlanmasını gerektirebilir.

Aşağıdaki şikayetler B12 eksikliğini ortaya çıkaran belirtilerden birkaçıdır:

Kansızlık (B12 eksikliğine bağlı)

Denge kaybı vb nedenlerle yürümekte zorlanma

Dilin şişmesi, iltihaplanması

Cildin sararması veya solması

Kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma

Halsizlik

Güçsüzlük

Depresyon

Unutkanlık, hafıza kaybı

Düşüncelerini toplamakta zorlanma, dikkat dağınıklığı vb

Paranoya ve halüsinasyon görme

Nefes darlığı

Tat alamama

Görme bozukluğu

İshal ya da kabızlık

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.