3D Yazıcıyla Kalp Üretildi

3D Yazıcıyla Kalp Üretildi

3D Yazıcıyla Kalp Üretildi

İki haftalık bir bebeğin hayatının kurtulması, 3 boyutlu yazıcıdan, bebeğin çok hasarlı olan kalbinin bir kopyasının hazırlanması ile sağlandı. Bu çok zor ve karmaşık olan ameliyatın bu yöntem ile yapılması sayesinde, küçük bebek hayata döndürüldü.

New York’taki bir çocuk hastanesinde gerçekleştirilen bu ameliyat, bir ilk oldu. Ameliyat yapılan bebeğin kalbi, normalden çok farklı ve anormal bir yapıya sahip olduğu için, eğer bu yöntem kullanılamasaydı, ölüm riski çok yüksekti. Teknoloji hayat kurtarıyor dedirten bu olayın, pek çok hastalığın tedavisi için de, büyük yararlar sağlaması beklenmektedir.

Ameliyatı yapan Doktor Emile Bacha, yaptığı röportajda bebeğin kalbinde şimdiye kadar görülmemiş anormallikler olduğunu ve eğer kalbin üç boyutlu bir örneği çıkarılmasaydı, ne yapacağımızı tam olarak planlayamaz ve kalıcı hasarlara sebep olan bir sonla karşılaşabilirdik demesi, tüm dikkatleri bu gelişmenin üzerine çekti.

Bu projeyi destekleyen ve hayata geçiren yardım kuruluşu Matthew’s Hearts of Hope’un gelecekte çok daha fazla operasyonu destekleyeceklerini söylemesi, yüz güldürücü bir haberdir. Yeni teknoloji hayat kurtarıyor ve çok daha zorlu operasyonları başarılı bir şekilde yapabilmeyi sağlıyor, bu yöntem sayesinde ise ameliyat sırasındaki risk oranı da oldukça azalıyor.

Teknolojinin bu amaçla kullanılıyor olması, müdahale yapılacak organı açmadan, ne yapılmasını planlayıp bu şekilde yapılan operasyonun tamamen başarı kazanmasını sağlamak, hayallerin ötesinde iken, gerçekleşmiş bir durumdur. Bu ise teknolojik gelişmeler sayesinde olmuştur. Yani teknoloji hayat kurtarıyor demek yanlış olmayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.