Saç Ekiminin Zararları

Saç Ekiminin Zararları

Saç Ekiminin Zararları

Çağımızın en büyük sorunlardan birisi saç dökülmesidir. Saç dökülmesi genel olarak erkeklerde gözüken fakat azda olsa bayanlarda da görülebilen bir sorundur. Saç dökülmesinin pek çok nedeni olsa da genel olarak yaş ve stres en büyük etkenlerdir. Bu durumdan şikâyetçi olan pek çok kişi tekrar eski saçlarına kavuşabilme umuduyla saç ekimi tedavi yöntemini tercih etmektedir.

Buraya kadar her şey çok normal gözükmektedir. Fakat aslında saç ekiminin zararları oldukça fazladır. Her ne kadar bu konuda televizyonlar, gazeteler ve pek çok yayın organı hep saç ekiminin faydalarından bahsetse de bu işin birde bilinmeyen tarafı vardır. Bu yüzden saç ekimi tedavisini seçmeden önce saç ektirmenin zararları konusunda bilgi sahibi olmanız sizin için çok yararlı olacaktır.

Saç Ektirmenin Zararları

İlk olarak doktorunuzu iyi seçmeniz gerekmektedir. Saç ektirmenin zararları konusunda bu konuya ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Çünkü doktorunuz bu konuda yeterince bilgili değilse, yapacağı her işlem sizde zararlara sebep olabilir.

Saç ekimini tamamladıktan sonra bazı insanlarda şişkinlik ile beraber ameliyat yapılan bölgede ödem oluşur. Bu durum eğer çok uzarsa, kesinlikle doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Hastalarda en çok görülen zararlı etkilerden biriside ameliyat yapılan yerde enfeksiyon oluşmasıdır. Bunun başlıca nedenleri arasında yara olan bölgeyi oynayarak kanatma vardır. Bu konuda çok hassas olmanız ve yararlı bölge kaşınsa dahi kaşımamanız gerekir.

Saç ektirmenin zararları konusunda bilmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise işlemler tamamlandıktan sonra belli bir süre boyunca başınızda ağrıların oluşacağıdır. Bu ağrılara dayanmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

Bazı insanlar anestezi işlemine karşı çok daha duyarlıdır. Bu kişilerde ameliyat öncesinde ve sonrasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ameliyata girmeden önce doktorunuza anesteziye karşı olan duyarlılığınızdan bahsetmeniz gerekir.

Saç ekimi sırasında saç kökü alınması gerekir. Bu işlem sırasında da başınızda küçük yarıklar oluşabilir. Saç ekiminin zararları içerisinde yer alan bu durum 2-3 gün içerisinde iyileşir. Bu yüzden bu konuda bilgi sahibi olmanız ve bu tür yarıkları gördüğünüzde endişe etmemeniz gerekir.

Saç ekiminin zararları içerisinde yer alan bir diğer durumda şeker hastalarının bu tedaviye çok daha duyarlı olmasıdır. Eğer şeker hastasıysanız, doktorunuzla görüşerek bu konuda yapmanız gerekenleri sorabilirsiniz.

Saç ekimi sırasında saçlarınızın kök hücreleri alındığı için o bölgede bir hissizlik oluşabilir. Bu durumda endişe etmemeniz gerekir. Eğer hastanede bu işlemi oluyorsanız, muhtemelen 2-3 saat içerisinde tekrar hissetmeye başlarsınız.

Bunların yanında saç ekiminin zararları içerisinde sayabileceğimiz sorunlar ise kişilerin kullandıkları ilaçlar ve bazı tedavi yöntemlerine karşı çok duyarlı olmalarıdır. Bunlarda risk grubu adı altında geçmektedir. Risk grubunda olan insanların;

  1. Kullandıkları ilaçlar hakkında doktorlarına bilgi vermeleri gerekir. Özellikle şeker ve yüksek tansiyon hastaları bu konuda çok duyarlı olmalıdırlar.
  2. Ameliyattan hemen sonra saçınızı yıkamak, işlem olan bölgede iltihap olma riskini arttırır.
  3. Doktorunuza saçınızı ne yöne taradığınız hakkında bilgi vermelisiniz. Aksi takdirde saçınız ters yöne doğru çıkabilir. Bu tarz bir işlem riski genel olarak hep vardır. Bu yüzden gerekli uyarmaları yapmaya özen göstermelisiniz.
  4. Ameliyathanede dikkatinizi çeken bir temizlik problemi varsa bunu hemen doktorunuza iletmelisiniz. Bazı hastalar ameliyathaneden kaptıkları mikroplar sebebiyle zor anlar yaşayabilmektedir.

Bu tür risklere de dikkat ettiğiniz sürece saç ekiminin zararları kategorisinde nitelendirebileceğimiz başka bir sorun olmayacaktır. Zaten saç ekimi genel olarak vücuda zararı olmayan, yanlış uygulamalar sonucunda problemler yaratan bir işlemdir. Bu yüzden yukarıda yazdığımız saç ekiminin zararları hakkında bilgi sahibi olursanız, bu tür sorunlarla asla karşılaşmazsınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.