Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Önemli Noktalar

Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Önemli Noktalar

Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Önemli Noktalar

Saç ekimi giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yaygınlaşmanın ana nedenlerinden birisi hatta en önemlisi, saç ekiminde kullanılan teknolojilerin giderek gelişmesi ve hastaların tereddüt ettikleri konuların giderek azalmasıdır. En büyük soru işaretlerinden bir tanesi; saç ekimi sonrası süreç nasıl işlemektedir?

Saç ekimi yapılacak olan kişiler, öncelikli olarak hastane psikolojisinden çıkmayı düşünürler. Doğal olarak ilk sorulan soru saç ekimi sonrası hastanede ne kadar kalınacağıdır. Sanılanın aksine saç ekimi sonrası herhangi bir hastanede kalma gereksinimi yoktur. Hastalar, doktor önerilerine dikkat etmek koşulu ile, operasyonun ardından evlerine dönebilmektedirler.

Evlerine dönen hastalarda, saç ekimi yapılan bölge açık olacaktır. Yani o bölgenin herhangi bir yere sürtünmesinden, zedelenmesinden mutlaka kaçınılmalıdır. Yeni müdahale edilmiş bir bölge, diğer bölgelere göre çok daha fazla risk altındadır ve kolaylıkla mikrop kapabilmektedir. Hastaların saç ekimi sonrası, aşırı kalabalık olan toplu taşıma araçlarını kullanmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda bölgenin açık olması nedeni ile, şapka, bone, kask gibi kafaya geçirilen araçlardan da uzak durulmalıdır. Bu süreç kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle bir hafta sürmektedir. Gerekli süreci, hastayı takip eden doktor belirleyecektir.

Saç ekimi sonrası yaklaşık iki gün boyunca, açıkta kalan bölgenin yastık ya da yorgana temasından da uzak tutulması gerekmektedir. Bu temaslar da yine saç ekimi yapılan bölgenin hijyeni için önem taşımaktadır. Yüz bölgesinde herhangi bir şişlik meydana gelmemesi için herhangi bir neden ile fazla öne eğilinmemeli; uyurken de mümkün olduğunca yüz üstü yatmamak gerekmektedir. İki gün olarak belirtilen bu önlem süreçleri, yine takip eden doktorun önerilerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm bunların dışında saç ekimi yapılan bölgenin hassas olacağı unutulmamalı; dışarıya çıkılırken mutlaka o bölge güneş ışınlarından korunmalıdır. Ancak şapka v.b. takmanın yasak olduğu zaman diliminde güneşten korumak pek mümkün olmayacağı için güneş ışınlarından korunma yolu olarak gölge yerlerde bulunmak ya da açık havaya çıkmamak tercih edilmelidir. Aksi takdirde, güneş ışınlarına maruz kalan bölgede yüksek oranda kızarıklıklar meydana gelebilir ve bu kızarıklıklar saç derisinin doğal kızarıklıklarına göre çok daha uzun bir zamanda kaybolur.

Genel olarak ağır bir iş kolunda çalışılıyorsa, ilk bir kaç gün bu tür işlerden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde uzak durulması gereken bir diğer konu da cinsel ilişki ve alkol tüketimidir.

Saç ekimi sonrası tüm bu konulara dikkat edildiği takdirde, sürecin tamamı ağrısız ve sorunsuz bir biçimde tamamlanabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.