Saç Ekiminden Sonra Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi işleminin başarılı geçmesi için saç ekiminden sonra yıkama işlemlerine çok dikkat etmek gerekmektedir. Saç ekiminin başarılı bir sonuç çıkarması için ekimden sonraki süreçte başarılı şekilde atlatılmalıdır. Saç ekimi yapıldıktan sonra kafaya takılan bandaj bir gün sonra ekimi yapan personel tarafından çıkarılır. Bandaj çıkarıldıktan sonra kimileri saç ekimi sonrası yıkama işlemini hastanede yaptırmak isterken kimileri ise evde kendileri yıkamak ister. Hastanede yıkanması sağlık açısından daha güvenlidir ve ekimden sonraki ilk gün bandaj çıkarılınca yıkama işlemi yapılır. Kendisi evde yıkamak isteyen kişiler ise yıkama işlemini ekimden üç gün sonra yapmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra Yıkamaya Başlama

Saç ekimi yapılan kişilere bir losyon verilir ve yıkama öncesi bu losyon saç ekiminin yapıldığı bölgeye dikkatlice sürülmelidir. Bu losyon sürülürken tek başınıza sürmek yerine bir başkasından yardım alabilirsiniz. Çünkü bu losyonun ekim yapılan bölgeye narin ve yumuşak bir şekilde sürülmesi gerekmektedir. Sürme işlemi bittikten sonra yaklaşık yarım saat beklenir. Yarım saat beklendikten sonra saç ekimi ilk yıkama başlar ve ılık bir suyla hafifçe dikim yapılan alan yıkanarak losyon temizlenir. Daha sonra doktorunuzun size tavsiye ettiği şampuanla yıkamalısınız. Doktorun tavsiye ettiği şampuan önemlidir çünkü normalde kullandığınız şampuan o an içindeki kimyasallar yüzünden saç ekimine zarar verebilir. Yıkama işlemi bittikten sonra yumuşak bir havluyla saçlarınızı kurutmalısınız. Kurutma işlemi sırasında fön makinesi kullanmamanızı tavsiye ederiz şayet kullansanız bile fön makinesini saçınızdan 40-45 cm uzak tutarak en düşük ayarda çalıştırmalısınız. İlk 10 gün boyunca kafanızda kabuk tutan kısımların daha rahat yumuşayıp dökülmesi için kullandığınız losyonu bir, bir buçuk saatliğine kafanızda bekletebilirsiniz. Normal bir saç ekiminde 15 gün içinde oluşan kabukların tamamı dökülür şayet dökülmez ise ekimi yapan doktora giderek durumu göstermeli ve açıklamalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.