Saç Ekiminden Sonra Spor

Saç Ekiminden Sonra Spor

Saç Ekiminden Sonra Spor

Saç ekimi sonrasında düzenli olarak spor yapan birçok kişi saç ekiminden sonra spor yapmak için ne kadar süre beklemeleri gerektiği konusunda kararsız kalıyorlar. Doktorlar kişilere spor konusunda farklı bilgiler sunuyor kimisine 2 ay derken kimisine 4 ay beklemesi gerektiğini söylüyorlar. Bu konuda oluşan çelişki benim çok dikkatimi çekti ve saç ekimi forumlarında bayağı yazılar okudum. Bu yazılar sonucunda kaç ay sonra spor yapacağınız, yaptığınız sporun ne olduğuna bağlı olduğunu gördüm. Saç ekiminden sonra spor yaptığınızda olurda başınıza hafifde olsa bir darbe alırsanız bütün emeğiniz boşa gidebilir. Yada spor süresinde çok fazla terler, spor sırasında beyin kaslarınız çok gerilirse bunların tamamı kısa süre içinde saç ekimi sonrası spor yapmanın zararlı bir duruma dönüşmesine sebep olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Koşu Sporu Yapanlar

İlk olarak koşu sporu yapanlar için saç ekimi sonrası spor yapma süresine değinmek istiyorum; Koşu sporu yapanlar ilk bir aydan sonra normal hızda yürüyüşler yapabilirler. Daha sonra ise 2,5 aydan itibaren koşu yapmaya başlayabilirler. Koşu yapanlarda kafaya darbe alma olasılığı veya kafa derisinin kasılma olasılığı düşük olduğu için spor yapmaya 3 aydan sonra tam olarak başlayabilirler.

Saç Ekimi Sonrası Vücut Sporu Yapanlar

Saç ekimi sonrasında vücut sporu yapanlar genel olarak sadece göbek altı ve kol bölgesi sporlarını 2. aydan itibaren yapmaya başlayabilirler. Spor yaparken kafalarının hiçbir şekilde zorlanmaması ve gerilmemesi gerekmektedir. Ayrıca kafalarının herhangi bir darbeye maruz kalmaması gerekmektedir. 2. aydan itibaren 4. aya kadar kendilerini zorlayacak sporlar yerine hafif sporlar yapmalıdırlar.

Saç Ekimi Sonrası Yüzme Sporu Yapanlar

Yüzme sporuyla ilgilenen kişiler sürekli olarak kafaya darbe alma riskiyle ve kafa derilerinin yıpranması riskiyle karşı karşıya olduklarından bu kişilerin ilk 4. veya 5. aydan itibaren saç ekimi sonrası yüzme sporu yapmaları önerilir.

Saç Ekimi Sonrası Futbol Sporu Yapanlar

Bu kişiler saç ekimi sonrası en riskli grup içinde bulunmaktadırlar. Her an için kafalarının darbeye maruz kalma riski bulunmaktadır. Bu sebeple ancak 4. aydan itibaren saç ekimi sonrası spor yapmaya başlayabilirler.

Sonuç Olarak Saç Ekimi Sonrası Spor

Tüm yazdıklarımızı özetleyecek olursak saç ekiminden sonra spor yapmamız kafamıza darbe almamız, kafa derimizin gerilmesi, aşırı terlemeye bağlı tahribat gibi sebeplerden dolayı ilk birkaç ay sakıncalıdır. Fakat sizin mecburi olarak spor yapmanız gerekiyorsa yapacağınız tek şey saç ekimi yaptırdığınız doktorla gidip konuşarak ve kontrollerinizi yaptırarak ona göre karar vermeniz olacaktır. Sonuç ta herkesin kafa yapısı farklıdır. Herkes farklı bir saç ekimi ve saç ekimi sonrası süreçten geçiyor. Bu sebeple makalede belirttiğimiz aylar ne olur ne olmaz diye düşündüğümüz ve ona göre karar verdiğimiz sürelerdir. Siz son kararınızı her zaman doktorunuza danışarak vermelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.