Saç Ekimi Yan Etkileri Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Saç Ekimi Yan Etkileri Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Saç Ekimi Yan Etkileri Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Her erkek saçlarını çok sever saçları onun için bir mucizedir. Ya bir gün saçlarınız dökülmeye başlarsa ve tamamen seyrekleşirse o zaman saç ekimi yaptırır mıydınız? Saçlarınız dökülmeye başladığında teknolojinin de ilerlemesiyle elleriniz bilgisayarlara ya da akıllı telefonlara gidecek. Hemen bir çare aramaya başlayacaksınız. İlk önce doğal yöntemlerle saçlarınızın eski gürlüğüne kavuşmaya çalışacaksınız. Eğer bu yöntem işe yaramazsa çok daha ciddi bir yönteme başvurmayı düşüneceksiniz. İşte bu yöntemin adı: Saç ekimi. Saç ekimi öncelikle size bir maliyete sebep olacak bir operasyon. Ya işe yaramazsa diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Eğer işe yaramazsa sadece paranızdan değil sağlığınızdan da olabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonlarında deri dokusunun bir bölümünden alınan kökler diğer bir bölüme nakledilir. Böylece doku üzerinde cerrahi bir operasyon gerçekleşir. Saç ekimi özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde uygulanır. Ama bunların dışında sakal, kaş, bıyık ekimi de sıklıkla yapılmaktadır. Ama bu operasyonların herhangi birinden sonra çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Geçmişteki operasyonlara bakıldığında şu andaki yan etkilerin geçmişe göre oldukça az olduğu görülmektedir.

Şimdi size saç ekiminin yan etkilerinden söz edeceğim. Saç ekiminin yan etkileri kalıcı ve ömür boyu sürecek etkiler değildir. Zararlı etkileri geçici ve önemsiz etkilerdir. Saç ekiminin zararlarından ilki saç ekimi operasyonu sonrasında alerjik tepkimeler olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar geçici kaşıntılara yol açabilir. Saç ekimi operasyonundan sonra ağrılar olur. Bu ağrılar doktorunuzun tavsiye ettiği yöntemler ile en fazla on gün içinde geçer. Saç ekimi operasyonundan sonda kafanızda ödem oluşabilir. Bu durum şişmeyle kendini gösterir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurabilirsiniz ve bu yan etki de kalıcı değildir. Saç ekimi operasyonundan sonra uygulanan bölgede kanamalar meydana gelebilir. Elinizle o bölgeye temas etmeniz ya da o bölgeyi kaşımanız kanatmanıza neden olabilir. Böyle bir durumda ciddi bir şekilde enfeksiyon kapabilirsiniz. Anestezi yöntemi ile gerçekleştirilen bir yöntem olduğu için bu işlem öncesinde ve sonrasında kalıcı tahribatlar meydana gelebilir. Bu durum hastanın işlemden önce doktoruyla konuşmasıyla yok edilebilir. Saç ekimi operasyonunda kesinlikle kendinizi uzman bir doktorun ellerine bırakmalısınız. Eğer duyarsız bir doktorun ellerine düşerseniz doktor sizinle yeterince ilgilenmez ve saç ekimi operasyonunu önemsemez. Bu da ölüm tehlikesine kadar varabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.