Saç Ekimi ve Sonrası Dönem Hakkında Bilgiler

Saç Ekimi ve Sonrası Dönem Hakkında Bilgiler

Saç Ekimi ve Sonrası Dönem Hakkında Bilgiler

Zamanla dökülen doğal saçlarına yeniden kavuşmak isteyen kişilerin ense ve yan kısımlarından alınan saç tellerinin dökülen bölgelere yeniden dikilerek doğal ve kalıcı saç çıkmasını sağlayan operasyona saç ekimi denilmektedir. Günümüzde saç kaybı yaşayan insanların en çok tercih ettiği ve en iyi etkiyi gösteren saç çıkarma yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi steril ameliyathanelerde genelde 4 kişiyle yapılan bir işlemdir. Saç ekiminin başarılı sonuçlar verebilmesi için çok dikkatli şekilde bu işi bilen tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Saç ekimine karar verdikten sonra dikim işlemi başlamak için ilk önce saçlarınız 1 numaraya kısaltılarak kafanıza lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra saç ekimi başlamış olur. Saç ekimi için kafanızda hiçbir zaman dökülmeyen ve ölmeyen ense ve yan bölgelerden özel aletler vasıtasıyla saç telleri alınır. Bu alınan tellere greft denilmektedir. Greft alımı sırasında özel aletler kullanılır ve bu saç telleri her seferinde 4-5 tane alınarak özel solüsyonlar içinde tutulur. Ardından dökülen saçlarınızın bulunduğu bölgelere greftlerin ekilmesi için küçük delikler açılır ve greftler ekilerek saç ekimi tamamlanır.

Bir saç ekimi sırasında en fazla 5000 greft ekilmektedir. Ayrıca saç ekimi yapıldıktan sonra tam olarak kesilebilecek düzeyde saçların çıkması 1 yılı bulabilmektedir. Saç ekimi yaptıracağınız hastanenin ve operasyonu yapacak doktorun önemli olduğu kadar saç ekimi sonrası hayatınızda dikkat etmeniz gereken noktalarda oldukça önemlidir. Öncelikle saç ekimi sonrası size verilen ilaçları doğru zamanda ve doğru miktarda kullanmalısınız. Saç ekimi sonrası normal ilaçların dışında bir adet merhem verilmektedir. Bu merhem kafanızın kabuk tutmasına ve kabukların dökülmesine yardımcı olduğu için sadece 12-15 gün kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında hangi ilaçları ne kadar süre kullanacağınızı doktorunuz size belirtecektir. Saç ekimi sonrası kafanıza bir bandaj takılacak ve bu bandaj bir gün sonra çıkarılacaktır. Bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz fakat saç ekimi sonrası ilk kafa yıkama işlemi için saç ekimi yaptırdığınız hastaneye gitmeniz sizin için daha iyi olacağı düşüncesindeyiz. En azından ilk banyo işlemini hastanede yaptıktan sonra kafanızın bakımını daha sonra kendiniz evde yapabilirsiniz. Saç ekimi yaptıktan sonra göz çevresinde şişme oluşmaması için ilk bir hafta kafanızın üzerine yatmayın. Sırt üstü yatmak bu durumun oluşmasına engel olacaktır. Ayrıca saç ekimi sonrası kafanızın darbe alma riskini göz önünde bulundurarak her türlü tehlikeli sportif faaliyetten bir süreliğine uzak durmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.