Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası insanlar birçok konuda sorun, sıkıntı ve rahatsızlıkla karşılaşırlar sitemizde bu sorunların her birine ayrıntılı olarak değinsek de bu makalede genel olarak saç ekiminden sonra karşılaşılan sorunlara ve yapılması gerekenler kısaca değinmek istiyorum. Bu yazı saç ekimi sonrası yaşanan tüm olayların anlatıldığı özet niteliğinde bir araştırmadır. Bu sebeple sürekli olarak site güncellendikçe bu sayfada güncellenecektir. Bizim yazmayı unuttuğumuz saç ekiminden sonra karşılaşılan herhangi bir durum varsa yorum kısmından bizlere bildirin ki bizde çeşitli doktorlara danışarak bilgi aldıktan sonra sitede yayınlayarak hem sizleri hem de diğer tüm merak edenleri bilgilendirmiş olalım. Bildiğiniz üzere saç ekimi sadece basit bir operasyondan ibaret olmayıp daha sonrası çeşitli komplikasyonlara sebep olan bir durumdur. Bu saç ekimi sonrası komplikasyonlara sırasıyla değinecek olursak.

Saç Ekimi Sonrası Dökülme

Saç ekiminden sonra ilk 2 ay içinde ilk ekilen saçlar tamamen dökülür. Bu durumdan dolayı korkuya kapılmanıza gerek yoktur çünkü dökülen bu saçların yerine 3. Aydan itibaren yeni saçlar çıkmaya başlar ve 9. Aya kadar saç ekimi tamamlanarak 9-12 ay arası artık traş edebileceğiniz düzeyde saçlara kavuşmuş olursunuz.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma

Bu durum aslında bir sorun değildir. Çünkü saç ekimi yapılan bölgede oluşan yaralar 15 gün içinde kabuk tutarak kendiliğinden dökülecektir. Saç ekimi sonrası ilk 15 gün boyunca banyo yapmadan önce doktorunuzun size verdiği losyonu başınıza sürerek yarım saat beklemelisiniz. Bu losyon onarımı hızlandırdığı gibi kabukların rahatça dökülmesini sağlamaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme

Saç ekim işleminden sonra kafada ufak yaralar açıldığı için bu yaralar ilk bir ay boyunca sürekli olarak enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle ilk 15 gün içinde kafamızın toz kapması sivilce oluşumu için bir sebep oluşturmaktadır. Fakat asıl saç ekimi sonrası sivilcelenme sebebi iltihaplanma oluşumundan kaynaklanmaktadır. Az da olsa bazı kişilerde kafanın yeni saçlara uyum sağlamaya çalışmasından dolayı sivilcelenme olabilmektedir. Sizlerin böyle bir durumda yapmanız gereken şey kesinlikle sivilcelere dokunmadan saç ekimi yaptırdığınız doktora veya cildiye uzmanına danışmanız olacaktır. Bu sivilceleri sıkmanız saç ekimi yapılan bölgenin zarar görmesine sebep olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Oluşumu

Bazı hastalarda saç ekimi sonrasında alın ve göz bölgesinde şişlikler oluşmaktadır. Bu durumun temel sebebi hastanın uyurken yüz üstü şekilde yatmasından veya kafasını sürekli olarak öne eğerek göz ve alın bölgelerinde kan basıncı oluşumuna sebep olmasından kaynaklanmaktadır. Hasta saç ekiminden sonraki ilk günlerde kendisini yoracak her türlü işten uzak durmalıdır. Şişlikler azaltmak ve oluşumunu engellemek için hasta ilk 3 gün boyunca göz çevresine birkaç saatte bir buz koyarak bu durumu bir nebze düzeltebilir.

Saç Ekimi Sonrası Ödem

Saç ekimi sonrası ödem oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki saç saç ekimi yapılan bölgenin fiziksel baskı, stres ve yüz üstü yatma gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. İkinci olarak iltihaplanma ve enfeksiyon oluşumunda da ödem oluşabilmektedir. Saç ekiminden sonra ödem oluştuğunda acilen bir doktora görünmenizde fayda vardır çünkü gerçekten geçmesi biraz uzun ve sancılı olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık

Saç ekimi operasyonu sırasında kafada birçok delik açılır ve bu delikler neticesinde kafada kan birikmesi olduğu için belli bir düzeyde kızarıklık oluşur bu kızarıklık saç ekimi sonrası genel olarak 1-3 ay içinde geçse de bazen bu kızarıklığın geçmesi bir yılı bulabilmektedir. Bunun asıl sebebi saç ekimi yaptırdıktan sonra bir nevi ameliyatlı olan kafamızın güneşe maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple saç ekiminden sonra özellikle ilk ay sürekli olarak kafamızı güneşten korumalıyız. Saç ekimi sonrası kızarıklık kafaya takılmaması gereken geçici bir sorundur.

Saç Ekimi Sonrası Kafaya Darbe

Bu durum bir komplikasyon olmamasına rağmen saç ekimi sonrası özellikle dikkat edilmesi geren bir nokta olduğu için yazma zorunluluğu hissettim. Saç ekiminden sonraki süreçte kafaya herhangi bir darbe almak veya kafanın bir baskıya maruz kalması ekilen saç köklerine ve deriye zarar verdiği için ya saç ekiminin tamamen ya da kısmen başarısız olmasına sebep olabilmektedir. Saç ekiminden sonra özellikle spor yapan kişiler yaptıkların sporun türüne göre belirli aylar kafalarının darbe alma riskinden dolayı spordan uzak durmalıdırlar veya sadece kesinlikle kafa derilerini kasmayacak şekilde olan hafif sporlarla ilgilenmelidirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ferdi dedi ki:

    Hocam merhabalar. Saç ekiminden 2 ay sonra kafamda bazı ekim bölgelerinde iltaaplanma oldu bende sıkıp dışarı attım sonrasında 1-2 hafta içinde normale dündü. Bu olayayın yeni saç köklerime aşırı bir zararı olmuşmudur? Teşekkürler..

    1. Cemil dedi ki:

      Iltihap kapan yerlerden saçlarınız çıkmaya başladı mi ferdi bey,yoksa oralardan sac çıkmıyor mu,malum aynı durum bende de oldu o yüzden merak ediyorum…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.