Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saçsızlık sorununu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan saç ekim işlemi süreci genel hatlarıyla 3 aşama olarak ifade edilebilir. Birinci aşama saç ekimi, ikinci aşama pansuman ve üçüncü aşamada ise saç yıkama işleminin ardından saç ekimi sonrası süreç başlar. Bu süreci atlatmak zor olmamakla birlikte çok kolay olduğu da söylenemez. Dikkat edilmesi gereken birçok unsur, yapılması ve yapılmaması gereken birçok şey bulunmaktadır. Öncelikle saç ekimi sonrası süreç ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken unsurlara değinelim.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Saç ekim işleminden sonra size verilen bazı ilaçlar olacaktır. İlaçlarınızı zamanında ve düzenli olarak kullanılmalı.
  2. Saç ekimi yapılan bölgeye uygulanan bölgedeki bandajın çıkarılması ve pansuman işlemleri için mutlaka hastaneye gidilmeli.
  3. Saç ekimi sonrası süreç boyunca ilk bir hafta sırt üstü yatılmalı ve uygulama yapılan gölge yastığa koyulmamalı.
  4. Saç ekimi sonrası süreç boyunca uygulama yapılan bölge vurma ve çarpmalara karşı korunmalı. Bu bölgeye kaşıma yapmamalı. Çünkü kaşıma sonrasında enfeksiyon oluşabilir. Yoğun bir kaşınma söz konusu ise önerilen sprey ve ilaçlar kullanılmalı.
  5. Saç ekimi sonrası süreç boyunca ağır spor, deniz ve hamam gibi ortamlardan kaçınılmalı ve ilk bir hafta cinsel temastan da uzak durulmalıdır.

Saç Ekimi Süreci Devamında Bakım Ve Yıkama İşlemleri

Saç ekim işleminin başarı ile sonuçlanması için saç ekimi sonrası süreç aşamasının da sağlıklı bir şekilde sonuçlanması gerekir. Bu süreçte uygulanacak özel bakım ve işlemler mutlaka bir uzman kontrolünde ve önerilen şekilde olmalıdır. Bakım işlemi için yanlış kozmetik ürünler kullanmak saç ekimi sonrası süreç aşamasını olumsuz yönde etkileyeceğinden bu konuda son derece dikkatli olmak gerekir. Önerilen bakım ürünleri ile düzenli bir şekilde bakım yapmak işlemin başarı ile sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu amaçla önerilen bakım işlemine bir örnek verecek olursak; vitamin ve aminoasit kaynaklı mezoterapi tedavisi önerilebilir. Bu bakım saç köklerinin daha canlı olmasını sağlayacaktır. Ancak her tedavi her bünyeye uyum sağlamayacağı için bu işlemi uygulamadan önce yine uzmanlara danışmakta fayda olacağını belirtmek gerekir.

Saç Ekiminden Sonra İlk Yıkama İşlemi

Saç ekiminden sonra ilk yıkama işlemi genellikle operasyondan hemen sonra klinikte gerçekleşir. Daha sonraki yıkama işlemi ise ortalama olarak 4 gün sonra olacak şekilde öneriliyor. Bu işlem için özel olarak verilen losyon ve şampuanların kullanılmasının faydalı olacağı düşünülüyor. Ancak yıkama işlemi yapılırken saç ekimi yapılan bölgeye masaj yapılmaması gerektiği de bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor. Saçlar yıkandıktan sonra saç kurutma makinesi kullanmamak daha doğru olacaktır. İlerleyen zamanlarda ise saç ekimi sonrası süreç boyunca ilk etapta saç kurutma makinesiyle soğuk üfleme işlemi yapılabilir. Saç yıkama sıklığıyla ilgili olarak ise 15 günde 1 ya da 2 defa yıkama işlemi yapılması uzmanlar tarafından normal görülüyor. En önemlisi ise saç ekim sonrası süreç boyunca yıkama işleminden sonra sprey jöle vb. şekillendirici ürünlerin kullanılmaması gerektiğidir. Bu tarz ürünler hassas olan bölgeye zarar vereceği gerekçesiyle önerilmiyor.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Boyunca Karşılaşılacak Durumlar

Saç ekimi sonrası süreç içerisinde saç dökülmeleri, yüzde şişlik ve ödem oluşması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Saç dökülmesi genellikle beklenen bir durumdur ve sonrasında dökülen saçların yerine daha güçlü kıl köküne sahip olan saçlar gelecektir. Şişlik ve ödem oluşması da uzmanların önereceği yöntemler neticesinde ortadan kalkacak olan geçici bir durumdur. Saç ekim işlemi kalıcı hasarlara yol açmadığından saç ekim sonrası süreç boyunca karşılaşılan her problem kısa sürede çözüme kavuşacak türdendir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.