Saç Ekimi Sonrası Şişlikler

Saç Ekimi Sonrası Şişlikler

Saç Ekimi Sonrası Şişlikler

Saç ekimi eskiden fazla bilinmediğinden ve yeterli şekilde gelişmediğinden saç ekiminin kendisi insanlarda bir korkuya sebep olurdu. Şimdi ise saç ekiminin yerine saç ekimi sonrası yaşanan ve yaşanması olası olan durumlar insanlarda korkuya sebep olabilmektedir. Saç ekiminin kendisi kadar saç ekiminden sonraki aşamaların da huzurlu ve rahat geçmesi gerekmektedir. Saç ekiminin kalitesi ve ekim sonrası kontroller hastanın fiziksel ve ruhsal sağlığı için önem teşkil etmektedir. Saç ekimi sonrası en çok karşılaşılan problemler genel olarak yara, kabuklanma, sivilcelenme ve şimdi değineceğim şişmelerdir.

Saç Ekimi Sonrası Şişlikler Sebepleri

Saç ekiminden önceki bir haftalık zaman diliminde kan inceltici ilaçlar kullanılmamalıdır. Aspirin ve alkollü ürünler kan inceltici olarak bilinen genel ürünlerdir. Özellikle damar ve kalp rahatsızlığı olan kişiler sürekli olarak kan inceltici ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu sebeple saç ekimi öncesi bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Sıvılaşmış olan kan saç ekimi sırasında çok kanama olmasına sebep olup dolayısıyla operasyonun kaliteli olmasını engellemektedir. Kan akışı saç ekimi sonrası şişlikler oluşumunun temel sebebidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra 5. güne kadar kabuklanmalar oluşur bu kabuklanmaları kendiniz kaldırmaya çalışırsanız ekilmiş olan saçlara zarar verebilirsiniz. Bu sebeple bu kabuklanmaları bir doktorun kaldırması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Alın ve Göz Bölgesinde Şişlikler

Bunun temel sebebi saç ekimi sonrası hastanın yüs üstü şekilde yatması ve kafasını sürekli öne doğru eğmesindendir. Hasta saç ekimi sonrası şişlikler oluşmaması için ilk üç gün boyunca istirahat etmesi ve kan basıncını arttıracak ani ve yorucu hareketlerden olabildiğince kaçınmalıdır. Saç ekimi yaptıran kişi saç ekiminden sonra bir süre bol mikarda su tüketmelidir. Hasta ilk üç gün boyunca birkaç saat arayla 15 dakikalığına göz çevresi ve alın kısmına buz tedavisi yapmalıdır. Hasta doktorun yazmış olduğu doku düzeltici, antibiyotik ve diğer ilaçları aksatmadan kullanmalıdır. Ayrıca saç ekimi sıransında açılan gözenekler şişkinlik oluşumunda büyük faktör oluşturmaktadır. Saç ekimi sonrası alına sarılan bandajın çıkarılmaması önemli bir önlemdir. Yine de aşırı derecede sizi rahatsız eden bir durum söz konusu olduğunda geciktirmeden doktora gitmenizi öneririm.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Şişliğin nedenlerini yazıyorsunuz güzelde şiştiyse Nasıl asgariye indirilir şiştikten sonra ne yapılmalı bu şişlik Nasıl yok edilir zararı varmı yoksa sadece görüntüyümü etkiler korkulacak birşey yokmu ben buz tedavisi hariç herşeyi yaptım ama yüzüm yinede şişti söylenen herşeyi yaptım balon gibi oldu yüzüm ne yapmalıyım

    1. Vedat dedi ki:

      Aynen bende ayni fikirdeyim bunun caresi nedir balon gibiboldu alnim goz cevrem ve inmiyor

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.