Saç Ekimi Sonrası Ödem Oluşması

Saç Ekimi Sonrası Ödem Oluşması

Saç Ekimi Sonrası Ödem Oluşması

Saç ekimi günümüzde oldukça yaygın olarak yapılan operasyonlardan birisidir. Hastalar saç ekimi sonrasında genel olarak ödem şikayeti ile yeniden doktorların kapısını çalmaktadırlar. Saç ekimi sonrası ödem oluşmasının tek bir nedeni yoktur. Bir çok faktör, bu ödemlerin nedeni olabilmektedir.

Saç ekimi sonrası ödem, uyku esnasında kabuk bağlayan derinin yastığa sürtmesi nedeni ile oluşabilmektedir. Öte yandan, hekim tarafından belirtilen süreden önce spor yapmak ya da ağır kaldırmak da ödeme yol açabilmektedir. Operasyonu yapan hekime bilgi verilmeden kullanılan bir takım ilaçlar ve yoğun strese maruz kalmak da, saç ekimi sonrası ödem oluşmasında büyük rol oynayan etkenlerdendir.

Bazı hastaların yaptığı gibi, ödem oluştuğu zaman önemsememek; kendi kendine geçer anlayışı ile geçmesini beklemek çok yanlıştır. Beklenilen süre içerisinde ödem yüz bölgesine kadar yayılabilmektedir. Bu durum hem ödemin geçme sürecini yavaşlatmakta, hem de kötü görüntüsü nedeni ile psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Ödem oluştuğu fark edilir edilmez, mutlaka hekime görünülmeli ve hekimin tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Saç ekimi konusunda deneyimli ve bilgili bir hekim ile çalışmak, saç ekimi sonrası ödem oluşmasını engellemenin en etkili yoludur. Ancak ödem oluşmayacağı hiçbir zaman garanti edilememektedir. Garanti edilemese de, yapılması gerekenler mutlaka saç ekimi yaptıran kişiye eksiksiz aktarılmalıdır.

Operasyonun ardından spor yapmak ve ağır kaldırmak için hekim tarafından belirlenen zamanlara mutlaka dikkat edilmelidir. Hekim tarafından verilen ilaçlar gününde ve saatinde alınmalı; tavsiye edilenlerin dışında herhangi bir ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılması zorunlu olan bir ilaç var ise, mutlaka bilgisi verilerek kullanılmalıdır. Aşırı heyecan ve stresten uzak durulmalıdır. Bu durumlar kan basıncını yükselteceği için sorun teşkil etme ihtimali olan durumlardır. Derideki kabuklar döküldükten sonra da hijyene ve uyulması tavsiye edilen tüm kurallara dikkatli bir biçimde uyulmalı, iyileştim şeklinde bakılmamalıdır.

Ayrıca saç ekimi sonrasında yapılacaklar kadar, saç ekiminden önce yapılması ve yapılmaması gereken şeyler de çok büyük önem taşımaktadır. Operasyon öncesinde de, mutlaka uyulması gereken kurallara uyulmalı, böylece saç ekimi sonrası ödem oluşmaması için en başından gerekli önlemler alınmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.