Saç Ekimi Sonrası Merak Edilenler

Saç Ekimi Sonrası Merak Edilenler

Saç Ekimi Sonrası Merak Edilenler

Saç ektirme kararı alan hemen herkesin aklında şu iki soru vardır:
1-) Saç ekimi sırasında ağrı hisseder miyim? Ağrılar saç ekimi sonrası da devam eder mi?
2-) Saç ekimi sonrası, iz kalır mı?

Bu sorulardan ilki, yani saç ekimi sonrası ağrı hisseder miyim? sorusunun yanıtı kesinlikle ‘hayır’ olacaktır. Dolayısı ile diğer sorunun yanıtı da aynı şekilde verilebilir. Yani saç ekimi esnasında ve saç ekimi sonrasında hasta hiç bir şekilde ağrı ya da sızı hissetmez.

İkinci sorunun, yani saç ekimi sonrası iz kalır mı? sorusunun yanıtı da aynı şekilde hayır olarak verilebilir. Zira saç ekimi teknolojisinin gelişmesi ile birlikte kullanılan teknikler, ağrıların olduğu gibi, kalabileceğinden korkulan izler için de engelleyici niteliktedir.

Saç ekimi sonrası ağrı hissedilmemesi ya da herhangi bir kalıcı iz kalmaması, elbette ki herşeyin bir anda normale döndüğünün göstergesi değildir. Saç ekimi sonrası için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur. Bu noktalara dikkat edilmesi, sürecin hem en hızlı hem de en sağlıklı bir biçimde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Saç ekimi yaptıran bir hasta, aynı gün evine dönebilmektedir. Evde olunan süreç içerisinde mutlaka ama mutlaka saç ekimi yapılan bölgenin herhangi bir yere sürtünmesinden kaçınılmalıdır. Özellikle yatarken yorgan ve yastık ile olan temaslar riskli olabileceği için yatış pozisyonu dikkatle ayarlanmalıdır.

Saç ekimini yapan hekimin uygun gördüğü aralıklar ile saç ekimi sonrası pansuman ve kontrollere mutlaka gidilmeli; hekimin süreci bizzat görerek takip etmesi sağlanmalıdır. Her ne kadar saç ekimi artık çok güvenli yollar ile yapılıyor olsa da, sağlık söz konusu olduğu için iyi bir kontrol ve iyileşme süreci mutlaka sağlanmalıdır.

Saç ekimi bir dokuya yapılan bir işlemdir ve dokuların kendilerini daha hızlı toparlayabilmeleri için bazı ilaçlar ve tedavi gereçleri kullanılmalıdır. Saç ekimi sonrası hekim tarafından verile tüm ilaçlar, tarif edildiği şekilde ve tarif edildiği kadar kullanılmalı; ilaçlar aksatıldığı takdirde mutlaka hekime bu aksaklık bildirilmelidir. Ayrıca saç ekimi yapılan bölgede kaşıntılar meydana gelebilir. Bu kaşıntıları gidermenin yolu bölgeyi el ile kaşımak değil, verilen özel spreyleri kullanmaktır. Bir çok hasta, evde olmasının verdiği rahatlık ve tamamen iyileşmiş psikolojisi ile bölgeyi el ile kaşımakta; bu yanlış davranış da beraberinde çeşitli sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Saç ekimi sonrası, yaklaşık bir ay süre ile deniz, havuz, hamam v.b. ortamlardan uzak durmak da, ekimin yapıldığı bölgenin iyileşme süresinin kısaltılabilmesi adına çok büyük önem taşımaktadır. Bir aylık süreç ortalama bir süreç olup, düzenli kontrolleri yapan hekim tarafından bu süre azaltılabilmekte veya çoğaltılabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.