Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Neden Olur?

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Neden Olur?

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Neden Olur?

Saç ektirmek, teknolojinin de yardımı ile günümüzde oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu kolaylık, saç ektirme konusunda tereddütleri olan kişiler için de, rahatlatıcı etkiler göstermiş; saç ektiren kişi sayısında büyük bir artışa neden olmuştur. Saç ekimi sonrasında yaklaşık olarak 15 gün içinde hemen her şeyin normale döneceği şeklinde verilen bilgiler kesinlikle doğrudur. Ancak doğru olması, size operasyon öncesinde yüksek ihtimalle bahsedilmeyen saç ekimi sonrası kızarıklık konusunun var olmadığı anlamına gelmemektedir.

Saç ekimi her ne kadar gün geçtikçe kolay bir hale gelse de, bu işlemin bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. İşlem sırasında saç derinize iğneler ile yapılan müdahaleler, o bölgenin tam anlamı ile bir kan merkezi haline gelmesi demektir. Herkesin bildiği üzere, kanın yoğunlaştığı bölge daima kırmızı bir renk alır. İşte saç ektiren kişilerin de, saç ekiminin ardından yaşadığı durum budur. Saç ektirdiği saçlarına bakınca anlaşılmaz; ancak saçları uzayana kadar derideki kızarıklık bir çok kişinin dikkatini çekebilir. Bu durum da, 15 güne kadar her şeyin normale döneceği beklentisi ile gün sayan kişiler için hayal kırıklığı anlamına gelmektedir.

Saç ekimi sonrası kızarıklık için bir takım önlemler almak mümkündür. Bu önlemlerden en etkili olanı, işlem sonrasında saç bölgesini güneş ışığından korumaktır. Güneş ışığından korunan bir saç derisi kesinlikle kızarmaz demek mümkün değildir. Ancak güneş ışığından korunduğunuz takdirde kızarıklıkların geçme süresinin çok daha kısa olacağı net bir şekilde söylenebilmektedir. Normal şartlar altında 4 hafta ile 4 ay arasında değişiklik gösteren bu süreç, kişi kendisini güneşten korumadığı takdirde saç ekimi sonrası 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Yapılabilecek en kolay şey, bir şapka ya da bir bere ile dolaşmak; Güneş’in kendisini yakıcı bir şekilde gösterdiği anlarda şapkanız ya da bereniz ile anında önlem almaktır. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, açık tenli kişilerin, Güneş ışığına karşı çok daha hassas oldukları için bu konuda daha özenli olmaları gerektiğidir. Koyu tonlarda bir cilde sahip olan kişiler hem Güneş’ten daha az etkilenecekler, hem de ten renklerinden dolayı kızarıklığı dışarıya daha az belli edeceklerdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.