Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olur Mu?

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olur Mu?

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olur Mu?

Eğer saç ekildikten bir müddet sonra ensedeki saçlar dökülüyorsa ekim sonrası taşındıkları bölgede de dökülme rizikosu doğar.

Ama ensedeki saçlar genellikle dökülmezler. bireyler saçlarının hepsini kaybetmez. Ensedeki saçın kalıcılık niteliğini taşındığı yerde korunur. Dökülmeye genetik mümaresesi olan kişilerde ise açılma devam eder.

Ancak ilk oturum sonunda görülen gerçek, ekilen saçlar yerinde kalsada diğerleri dökülüyor. ikinci,üçüncü oturum sonrası saçsızlık oluşturmadan manzaranın korunması sağlanıyor. Hastanın genetik bünyesiyle ilgili ekilen saçın tutmama riski de var. Eğer hasta ameliyat sonrası yasak olan şeylere dikkat etmezse ekilen saçın tutmama rizikosu da artıyor.

Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç ekiminden sonra ekilen saçlar genetik olarak dökülmemeye kodlanmış mıntıkadan alındıkları için ömür boyu dökülmezler. İki kulak arası mıntıkadaki saçlar dökülmeye sebep olan hormonlara karşı dirençlidirler.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saçlar ekim işleminden neredeyse 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu hâl hastanın fizyolojik yapısına göre başkalık göstermektedir. Dökülme olsa dahi kaygı edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden yaklaşık 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar kişinin saç uzama süratine bağlı olarak ayda ortalama 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci senesinde ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Saçlar evleviyetle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Ancak giderek kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre şekillenir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.