Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ülkemizde en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden biriside saç ekimleridir. Saç azlığı insanlarda psikolojik olarak pek çok zorluğa sebep olur. Bu sebepten dolayı bu konuda tedavi yöntemine ihtiyaç duyulur. Genel olarak saç çıkmasını sağlayacak ve 0 çözüm sunacak herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı bu konuda oluşacak psikolojik stresi atlatmak adına saç ekimi en uygun tedavi yöntemi olacaktır. Saç azlığından şikâyetçi olan insanların genel sorunları görünüşlerinden duydukları rahatsızlıktır. Çünkü saçlar bir insanın aksesuarı gibidir. Onsuz çok daha gösterişsiz dururlar. Tabi dolayısı ile gündelik yaşamlarında bu sebepten dolayı şikâyet ederler. Bu konuda saç ekimine başvurulması çok önemlidir. Peki, ama saç ekimi sonrası nelere dikkat etmeniz gerekir?

İlk olarak saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk gece çok dikkatli olmanız gerekiyor. Genel olarak herhangi bir ağrı ya da morarma olmayacaktır. Fakat sağlığınızı korumanız adına belli başlı şeyleri yapmamanız gerekir. İlk olarak alkol kullanmamanız gerekmektedir. Alkol saç hücrelerini parçalayabilecek bir etkiye sahiptir. Bu yüzden kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra ağır işler yapmamanız gerekir. Vücudunuza herhangi bir ağırlık yüklememelisiniz. Saç ekimi sonrası herhangi bir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Bu sebepten dolayı herhangi bir ilaç kullanmanız gerekmemektedir. Ağrılar ve şişlikler ilerleyen günlerde çıkacaktır. Bu yüzden ilk günü rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası ilk üç gün biraz ağrılar belirmeye başlayabilir. Bu durumda ağrının şiddetine göre ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ayrıca üç gün tamamlandıktan sonra saç ekimi yapılan bölgeyi iyi bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Saçınızı tararken saç ekimi yapılan bölgeye ayrıca özen gösteriniz. Ayrıca dışarıya çıkarken şapka takmayı unutmayın. Saç ekimi yapılan bölge hem güneşten hem de rüzgâr, yağmur ya da buna benzer doğal etkenlerden etkilenebilir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda vardır. Böylelikle çok daha sağlıklı bir saç ekim işlemine sahip olabilirsiniz. Saç ekimi sonrası bu tarz konularda hassas davranmanız, saçlarınızdan daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Saç ekimi sonrası tedavi süreci genel olarak 15–20 günü bulmaktadır. Bu günlerde yavaş yavaş kabuklu bölgeler yani dikiş yapılan bölgeler iyileşmeye başlayacaktır. 10. Günde genel olarak herhangi bir kabuk kalmamaktadır. Ensedeki ve ekim bölgesindeki kabuklar saçlarınızı yıkmaya başladığınız günden itibaren yavaş yavaş dökülecektir. Saç ekimi sonrası 3 hafta geçtiğinde ekilen saçlar dökülecektir. Fakat sonraki 3 hafta çok daha sık olacak şekilde çıkacaktır. Yani endişe yapmanıza gerek yoktur. Bu standart bir işlemdir ve genel olarak her saç ekimi tedavisinde görülmektedir. Bu süre içerisinde saç ve vücut sağlığınızı iyi bir şekilde yapmanız çok önemlidir. Verilen tavsiyeleri harfiyen yerine getirdiğinizde saçlarınız çok daha gür bir şekilde çıkacaktır. Böylelikle çok daha havalı bir görünümünüz olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.