Saç Ekimi Sonrası Ayrıntılı Bakım

Saç Ekimi Sonrası Ayrıntılı Bakım

Saç Ekimi Sonrası Ayrıntılı Bakım

Saç ekimi yaptırdınız mı? Yada saç ekimi yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Peki saç ekimi yaptırdıktan sonra neler yaşayabileceğinizi veya saç ekimi sonrası nasıl bakım uygulayıp bu sürecin başarılı geçmesini sağlayacağınızı biliyor musunuz? İşte bu makalede saç ekimi sonrasında ki tüm bakım aşamalarını ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum. Saç ekimi sadece basit bir estetik ameliyattan ibaret olmayıp aynı zamanda ameliyattan sonraki dönemlerde de ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

İlk olarak saç ekiminden sonra ilk yapacağınız saç yıkama işlemine değinmek istiyorum. Genel olarak saç ekimi yapıldıktan bir gün sonra doktor kontrolünde kafaya takılan bandaj çıkarılıp doktorun kendisi tarafından kafa yıkanır. Fakat ben kendim yıkamak istiyorum diyenler ise saç ekiminden 3 gün sonra kendileri yıkayabilirler. Bu işlem için ilk olarak doktorun kendilerine verdiği jeli kafalarına sürerek yarım saate yakın beklerler. Daha sonra ılık bir su yardımıyla bu jel kalıntılarını kafadan temizlerler. Jel kafadan temizlendikten sonra doktorun önerdiği şampuan ile nazik bir şekilde banyo yaparlar. Başta kafanıza sürdüğünüz jel saç ekimi sonrası kafanızda oluşacak kabuklanmaları yumuşatarak dökülmelerini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda doktorun önerdiği şampuanı kullanmanızı söylememizin sebebi; normal şampuanlarda bol miktarda kimyasal madde bulunduğundan dolayı özellikle ilk dönemlerde saçlarınız hafifden çıkana kadar saç ekimine zarar verebilir. Bunun yerine saç ekimi sonrası uygun şampuan kullanmak daha yararlıdır.

Saç Ekimi Sonrası Darbelere Karşı Korunma

Saç Ekiminden sonra en çok dikkat edilmesi gereken nokta kafanın darbe almamasıdır. Çünkü kafanız darbe aldığı zaman saç ekimi yapılan bölge hasar göreceğinden ekilen kökler düzgün çıkamayıp ekime zarar verebilir. Bu sebeple saç ekimi sonrası özellikle spor yapanlar ilk iki ay kafalarını darbelere maruz bırakabilecek herhangi bir faaliyetden uzak durmalıdırlar. Her farklı spor dalı için doktorlar farklı bir süreç önermektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi “saç ekiminden sonra spor” isimli makalemizden ulaşabilirsiniz. Kafanızı darbelere karşı koruduğunuz gibi aynı zamanda gerilmelere karşıda korumanız gerektiğini unutmayınız.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Tehlikesinden Korunma

Vücudumuzda ufak bir kesik veya yara olduğu zaman sürekli bir enfeksiyon tehlikesi yaratmaktadır. Saç ekimi gibi bir ameliyatta kafamızda bayağı gözenek açıldığı için bu risk daha da artmaktadır. Bu sebeple saç ekimi sonrası enfeksiyona maruz kalmamak için kafamızı olabildiğince toz ve pisliklerden uzak tutmamız gerekmektedir. Saç ekimi sonrasındaki ilk 15 gün boyunca tozdan olabildiğince uzak durunuz. Saç ekimi sonrasında kafanızın enfeksiyon kapması saç ekimi sürecini kötü etkileyeceği gibi kafanızda sivilcelenmeye sebep olabilir.

Sonuç Olarak Saç Ekimi Sonrası Bakım;

Saç ekimi sonrasında sürekli olarak ilk birkaç ay çeşitli riskler bizi beklemektedir. Bu sebeple saç ekimi sonrası bakım süreci çok aşamalı ve yaklaşık 6 aylık bir süreçtir. Bu makaledeki bilgiler sizin için yeterli olmadıysa konuya yorum yazarak öğrenmek istediğiniz konuları sorabilirsiniz. En kısa sürede sorunuzun cevabı doktorlardan sorulup öğrenilecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.