Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Saç ekimi süreci asıl olarak saçların dökülmeye başlaması ya da kellik olarak adlandırılan saçsızlık problemiyle başlar ve devamında saç ektirme işlemleri gelir. Bu işlemlerin öncesinde ve sonrasında gözle görülür farklar olacağı da inkar edilemez bir gerçektir. Gerek görüntü açısından gerekse psikolojik olarak birçok farklılık söz konusu olacaktır. Bu nedenle saç ekimi işlemlerinde bu süreci saç ekimi öncesi ve sonrası olarak ele almakta fayda vardır.

Öncelikle saç ekimi öncesindeki sürece değinecek olursak; saçsızlık probleminin insan psikolojisi üzerinde bıraktığı olumsuz bir etki söz konusu olur. Dış görünümdeki eksikliği sorun haline getiren bireylerin psikolojisini ciddi anlamda etkileyen bu durum, kişiyi saç ekimi işlemine yönlendirir. Kişi saç ekimi üzerinde düşünür ve bu işlemi gerçekleştirmeye karar verir. İşte bu adımla birlikte saç ekimi öncesi süreç başlar. Bu süreçte birey uzmanlarla görüşerek konuyla ilgili bilgiler edinir ve araştırmalar yapar. Sonrasında saç ekimi için gerekli tahlil ve analizler gerçekleştirilir. Ayrıca saç ekimi yapılacak kişinin uygulaması gereken bazı prosedürler de söz konusu olacaktır. Bunlara ayrıntılı olarak değinecek olursak;

Saç ekimi yapılacak olan kişi üç gün öncesinde alkol ve sigara kullanımına ara vermelidir. Alkolün kanı sulandırıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi kanı sulandıran alkolün kullanılması uygun görülmemektedir.

Operasyondan iki gün öncesinde herhangi bir ilaç alınmamalıdır. Saç ekimi anestezi ile gerçekleştirilen bir işlem olduğu için ilaç kullanımı bu anlamda olumsuz bir durum yaratabilir.

Saç ekimi ve öncesi olarak ayrılan süreçte işlem gerçekleştirilmeden önce kişisel bakım da tamamlanmış olmalıdır. Saç ekiminden sonra birkaç gün yıkanamayacağınız düşünülürse, öncesinde temiz bir şekilde kliniğe gitmek daha doğru olacaktır.

Bu süreçte bir hafta öncesinden sprey, jöle gibi saç şekillendirici ürünlerin kullanımını da sonlandırmak yerinde olacaktır.

Saç ekimi ve öncesi şeklinde ele aldığımız dönem aslında birbirini tamamlayan iki ayrı aşamadır diyebiliriz. Çünkü her hangi bir aşamada yaşanılan aksaklık tüm süreci olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla saç ekimi ve öncesi süreçlerde kişi uzman doktorun belirttiği kurallara uymalı, önerilen ilaçlar varsa aksatmadan kullanmalıdır. Tüm bu uygulamaların ardından asıl olan işleme yani saç ekimi sürecine sıra gelir. Uzman hekimler tarafından gerekli analiz ve ölçümlerin ardından saç ekim işlemi gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekiminden sonra kişiyi zor olmayan, ancak çok kolay da diyemeyeceğimiz bir süreç bekler. Bu süreçte de saç ekimi öncesinde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bir dizi öneri bulunmaktadır.

Öncelikle önerilen ilaçlar günü gününe düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Saç ekimi öncesi ve sonrası olarak ayırdığımız her iki süreçte de geçerli olan bir diğer unsur sigara ve alkol kullanımıdır. Saç ekiminden önce olduğu gibi sonra da bir süre alkol ve sigara kullanmamak yerinde bir davranış olacaktır.

Saç ekimi sonrasında dinlenirken ve uyurken sırt üstü yatmak gerekir. Ekim işlemi yapılan bölgenin üzerine yatılmaması gerekir.

Saç ekimi yapılan bölgeyi darbe, vurma ve çarpmalardan korumak gerekir.

Saç ekiminden sonra bu bölgede alerjik reaksiyonlar nedeniyle kaşıntı söz konusu olabilir. Bu durumda kaşıma yapmak enfeksiyona neden olacağından, kaşımak yerine önerilen losyonları kullanmak gerekir.

Saç ekimi sonrası süreçte yıkamalardan sonra ilk günlerde saç kurutma makinesi kullanmamak daha faydalı olacaktır. Benzer şekilde saç şekillendirici kozmetik ürünlerden de uzak durulmalıdır. Saç düzleştirme ve fön gibi işlemler uygulanmamalıdır.

Saç ekimi öncesi ve sonrası olarak aşamalar halinde süregelen saç ekimi işleminden sonra sosyal yaşamınıza kısa süre içerisinde dönebilmeniz mümkün olacaktır. Eğer masa başı olarak tabir edilen bir iş hayatınız varsa bir hafta on gün kadar sonra çalışmaya başlamanızda da bir sakınca yoktur. Ancak ciddi bir operasyon geçirildiği unutulmamalı ve gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta son derece dikkatli olunmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.