Protez Saç Ekimi Nedir?

Protez Saç Ekimi Nedir?

Protez Saç Ekimi Nedir?

Uzun yıllardan bu yana insanoğlunun mücadele ettiği sorunların başında gelen saçsızlık, birçok yöntemle önlenmeye çalışıldı. Çeşitli sebeplere dayanan saçsızlık probleminin çözümü için peruktan implanta kadar değişik yöntemlere başvuruldu. Günümüzde tıbbın ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık eski yöntemlere gerek duyulmaksızın çok daha doğal bir saça sahip olunabiliyor. Protez saç ekimi olarak adlandırılan bu yeni yöntem hem daha doğal hem de kalıcı saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Ancak kalıtsal ya da kişinin hormonlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı zamanla dökülmeler de yaşanabiliyor.

Protez saç ekimi yöntemlerinin birçok çeşidi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise yapay saç ekimi olarak karşımıza çıkıyor. Suni saç ekimi olarak da bilinen yöntemin ayrıntılarına değinecek olursak; kellik ya da seyrelme olan bölgeye saç protezinin solüsyon yardımıyla eklenmesi şeklinde açıklanan yöntem kesinlikle konunun uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor. Diğer yöntemlerden farkı ise yapay saç ekimi yönteminde saç derinize kendinizden alınan kıl kökleri değil, sentetik saç liflerinin eklenmesidir diyebiliriz.

Uzman kişiler tarafından büyük bir ciddiyet ve önemle gerçekleştirilen protez saç ekimi, belli başlı birkaç aşamadan oluşuyor. Yöntemin temelini oluşturan aşama ise hiç şüphesiz ölçülendirme aşaması oluyor. Bu aşamada suni saç ekimi yapılacak bölge üzerinde saçın dalga boyu, yapısı rengi ve boyutu gibi parametreler açısından bir ölçümlendirme işlemi yapılıyor. Bu aşamada sağlanan başarı diğer basamakların da sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Sonraki aşamada ise özel solüsyonlar yardımıyla saçların yerleştirilmesi gerçekleşiyor. Daha sonraki aşama olan tasarım aşamasında ise saçın yüz ile uyumlu bir görünüm oluşturması için kesim ve şekil verme gibi işlemler gerçekleştiriliyor. Tüm bu işlemlerin ardından suni saç ekimi sona eriyor ve sonrasında bazı kullanım talimatları belirtiliyor. Belirli bir süre zarfında yapay saç ekimi uygulanan bölgeye dikkat edilmesi ve saçların özenli kullanılması gerekiyor.

Oldukça doğal göründüğü iddia edilen suni saç ekimi neticesinde ilk etap da bazı farklılıklar göze çarpıyor. Bunun nedeni yapay saç liflerinin normal saçlara göre daha sert ve parlak olmasıdır. Neticede saçsızlık sorununu ortadan kaldıran protez saç ekimi ile kişilerin özgüveni artıyor ve kısa süreli saçsızlık sorunu yaşayanların ise motivasyonu yükseliyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.