Kaş Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaş Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaş Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Birçok kadın ve erkek kaşlarından memnun değildir. Kimisi kaşlarının seyrek ve istenildiği gibi olmamasından şikayetçiyken, kimisi de geçirdikleri kazalar sonucu kaşlarının gördüğü zarardan ve ya dikiş izlerinin bıraktığı rahatsız edici görünümden yakınır. Bu şikayetleri gidermek için kaş ekimi oldukça etkili, masrafsız ve kolay bir yöntemdir. Kaş ekiminin sağlığa bir yan etkisinin olmaması, kaş ekim operasyonlarının tamamen doğal olması bu operasyonları daha cazip hale getirmektedir.

Kaş ekimi için gelen hastalar, istedikleri kaş boyutlarını ve kaş sıklığını ilgili doktora bildirir. Kaş bölgesinde isteğe göre bir çizim yapılır ve hasta bu çizimi beğendiği taktirde operasyona başlanır. Operasyon öncesi herhangi bir test veya tahlil gerekmez. Sonrasında istenilen bölgeye kaş ekiminin yapılabilmesi için ense bölgesinden hastanın kendi kıl kökleri alınır. Alınan kökler yönlerine göre ayrılır ve istenilen bölgeye ekim işlemi başlar. Bu işlem oldukça ağrısızdır. Ekim sonrasında doğal bir görünüm kazanma amacıyla doktor iyi seçilmelidir. Çünkü yapılacak küçük bir açı hatası dahi kaşlardaki doğal görünümü bozar. Operasyon ortalama 2 saat gibi kısa bir sürede biter. Operasyon bittiği gün hasta taburcu edilir. Taburcu olan hasta, kaş ekimi yapılan bölgeyi dış etkenlerde mümkün olabildiği ölçüde korumalıdır. Çünkü ekim yapılan bölgenin alacağı bir darbe köklerin hareket etmesine ve dolayısıyla istenilen açı dışında uzamasına neden olabilir.

Hasta taburcu olduktan bir gün sonra yüzünü yıkayabilir ve banyo yapabilir. Kaş ekiminden sonraki bir hafta düzenli ve yeteri kadar uyumak önemlidir. Bunun nedeni kaşların ve saçların uzaması için gerekli olan hormonların büyük ölçüde uyku esnasında salgılanmasıdır.

Operasyondan sonraki hafta ekim yapılan bölgede kabuklanma ve dökülmeler görülebilir. Bu olağan bir durumdur. Bundan sonra asıl kaşların çıkması 3 ayda büyük ölçüde tamamlanır ancak bütün köklerin istenilen uzunluğa ulaşması 6 ay gibi bir sürede tamamlanır.

Kaşlar zamanla olması gerekenden fazla uzar. Bunun nedeni ense kıllarının kaşlara göre daha hızlı uzamasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için kısaltma yapılır. Kısaltma işlemi operasyondan sonraki 1 ya da 2 yıl için, ortalama altı ayda bir gereklidir. Bu süre sonunda enseden alınan kökler kaş köklerine uyum sağlar ve problem ortadan kalkar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.