Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesi erkekler gibi kadınlarda da ara sıra görülen bir durumdur. Genellikle genetik sebeplerden, hormonal sorunlardan ve demir azlığından kaynaklanan kadınlarda saç dökülmesi çok nadir olarak kellik gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi fazla miktarda olmasa da saç ekimi yaptıran her 10 kişiden birinin bayan olduğu saptanmıştır. Kadınlarda saç dökülmesi yoğun stres yaşamalarına sebep olsa da saç ekimi sayesinde bu durum çözülebilmektedir. Fakat kadınlarda saç dökülmesi %85 oranında allopecia totalis türü saç dökülmesi olduğu için yapılan saç ekimi operasyonunun pek verimli sonuçlar doğuramadığı ortaya çıkmıştır. Allopecia totalis saçların dökülmediği hiçbir yer kalmadığı bir durumdur ve bu durumda saç ekimi pek başarılı olmamaktadır. Fakat bu türden olmayan çoğu normal saç dökülmesinde kadınlarda saç ekimi yaptırabilirler.

Kadınlarda Saç Ekimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Farklı durumlar olsa da sıklıkla görülen erkek tipi saç dökülmesidir. Bu dökülme türünde ense köklerinde saç dökülmesi yaşanmadığı için ve bayanlar kodlu yapıda erkeklere oranla daha sağlıklı saçlara sahip olduklarından saç ekimi yapılabilmektedir.

Bazı kadınlarda saç dökülmesi sadece belli bir alanda görülür bu dökülmeler genel olarak 7-8 ay içinde kendiliğinden düzelse de düzelmediği durumlarda kadınlarda saç ekimi yapılabilir.

Saçların taranırken sürekli çekilmesinden dolayı yaşanan belirli bir alanda görülen dökülmelerde kadınlar saç ekimi yaptırabilir.

Çeşitli sebeplerle yanık, kesilme ve kaza gibi durumlarda dökülmüş olan saçlara saç ekimi yapılabilmektedir. Bu tür saç ekimleri çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Çoğu bayanda ise doğuştan açık alın sorunu görülmektedir. Bu durum erkekler için pek sıkıntı yaratmasa da bayanlar açık alın sorunundan kurtulmak için saç ekimi yaptırabilirler.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimi erkeklerde olduğu gibi ortalama 4-6 saat sürer. Bu ekilen greft sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Lokal anestezi yapılarak enseden alınan saçlar dökülmüş olan kısımlara ekilir. Erkeklerde saç ekimi sırasında saç kökleri ense tarafından alınsa da kadınlarda saç ekimi sırasında kulak arkasından da alınabilir. Bayanlarda de erkeklerde olduğu gibi saç ekimi yapılırken kendi öz saçları kullanılır ve saç ekiminden bir süre sonra saçlarını boyayabilirler. Saç boyası yoğun kimyasal bir madde olduğu için saçların ne zaman boyanabileceği saç ekimini yapan doktora sorulmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.