Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

İnsan ırklarına bağlı olarak değişmekle birlikte bir insan ortalama olarak 100-150 bin arası saç teline sahiptir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı gün içerisinde 50 ya da 100 saç teline kadar olan dökülmeler normal olarak kabul edilmektedir. Dökülme oranı bu rakamları geçmeye başladığında saç dökülmelerinin altında ciddi sebepler aramak faydalı olacaktır.

Saçlarımızın Dökülmesine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Saç dökülmelerinin sayısız birçok sebebi olabilir. Bunlardan en önemlilerine değinecek olursak ilk aklımıza gelen hiç şüphesiz stres oluyor. Yoğun stres altında olunan dönemlerde saç dökülme oranlarında ciddi bir artış gözleniyor. Bunun yanı sıra psikolojik rahatsızlıkların da saç dökülmesine neden olduğu biliniyor.

Kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen saç dökülmelerinin sonucu kimi zaman kellik problemiyle sonuçlanır. Kellik derecesine kadar ulaşan yoğun saç dökülmelerinde sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği ya da kansızlık gibi etkenler de gözlenebilir. Tüm bunların dışında daha ciddi sebepler de karşımıza çıkabiliyor. Troid hormonlarıyla ilgili bazı rahatsızlıkların ciddi anlamda saç dökülmelerine neden olduğunu biliyoruz. Ayrıca gebelik döneminde de saç dökülmeleri sık rastlanılan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Menopoz sonrası yaşanan bazı sıkıntılar da saç dökülmelerine sebep oluyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Saçlar kişinin öz güvenini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek kadar önemlidir. Bu nedenle saç dökülmesi sorunu başladığı andan itibaren ilk olarak bir uzmana başvurmak gerekir. Çözüme yönelik olarak ilk etapta sorunun kaynağına inilmeli ve saç dökülmesinin sebebi tespit edilmelidir. Bunun için ise gerekirse test ve tahliller yapılması gerekebilir. Saç dökülmesinin nedeni belirlendikten sonra bu soruna yönelik çözümler uygulanarak dökülmeler önlenebilir.

Saç dökülmelerini önlemek amacıyla kimi zaman evlerde kolaylıkla uygulanabilen bitkisel çözümler de önerilebilir. Ancak kişilerin cilt yapısı ve saç kökleri aynı olmayacağından dolayı her öneriyi uygulamak doğru olmayabilir. Küçük bir bölgede uygulanan testlerden sonra eğer alerjiniz bulunmuyorsa bitkisel çözümlere başvurmanız da mümkün olabilir.

Eğer dökülmeler ileri boyuttaysa ve durdurulamıyorsa dahi umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Günümüzde tıp ve teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesiyle birlikte protez saç ve saç ekimi yöntemleri sıklıkla kullanılır hal geldi. Bu yöntemlerden bir tanesine başvurarak saçsızlık problemlerinde kurtulabilmek mümkün hale geldi. Ancak bu yöntemlerin uzman kişiler tarafından hastane ya da klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.