Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Etkili Yöntemler

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Etkili Yöntemler

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Etkili Yöntemler

Günümüzde saç dökülmesi sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Öncelikle yapılması gereken bu sorunun nedenini saptamaktır ki bunun için bir hekime başvurmak gerekir. Teşhis konulduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Tıbbi destek yanında birtakım bitkilerden ya da yağlardan yararlanmak da mümkündür.

Bitkilerin mucizevi şifası bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Saç dökülmesi için de tabiat bize kucak açmış, nimetlerini esirgememiştir. İsterseniz saç dökülmesi için evde, elimizin altında bulunan malzemelerle neler yapabileceğimize bir göz atalım.

İlk tarif şöyle;

1 rendelenmiş soğan
2 tatlı kaşığı hint yağı
2 tatlı kaşığı çörek otu yağı
1 tatlı kaşığı çam terebentin yağı

Bu malzemeleri cam bir kapta karıştırıyoruz. Soğan kokar mı diye korkmayın. Yağlar kokuyu bastırıyor. Bu karışımı haftada bir defa saç diplerine masaj yaparak uyguluyoruz. Streç film ya da bone ile sarıp yarım saat bekliyoruz. Sonra saçlarımızı yıkıyoruz.

Bu tarif bana göre değil, soğana dayananamam diyorsanız

İkinci tarif şöyle;

200 ml bir şampuanın içine 20,25 damla çam terebentin yağı ekliyoruz. Şampuanı çalkalıyoruz. Her banyoda bu şampuanı kullanabilirsiniz. Ancak şuna dikkat edelim. Elinizde ya da yüzünüzde yara varsa bu yağı kullanmayın. Saç diplerinizde ufak bir kesik dahi varsa bu yağı kullanmayın. Zira keskin bir yağdır.

Bu tarif de bana göre değil diyorsanız

Başka bir tarif daha vereyim;

Çok kolay bir tarif. Üstelik mis gibi kokuyor.
10, 15 tane karanfil 1 bardak kaynar suyun içine atılır ve 5 dakika demlemeye bırakılır. Daha sonra tülbent ile süzülür. Süzülen su saç diplerine 10 15 dakika masaj yaparak sürülür. Bu tarif ilk 1 hafta boyunca her gün uygulanır. 2. haftaya geçildiğinde haftada 1 gün uygulanır. Daha sonraki haftalarda ise 10 günde bir ya da 15 günde bir uygulanır. Karanfil kürü özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde çok etkilidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.