Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Saç dökülmesi, hepimizin belirli zamanlarda, değişik hız ve türlerde karşılaştığı bir sorundur. Mevsim geçişleri, hamilelik, stres kaynaklı saç dökülmeleri çoğu zaman bizim için sıradan ve alışılagelmiştir. O sebeple bu dönemde özellikle biz kadınlar, saçlarımızı kestirerek ya da şampuan, saç bakım maskeleri gibi ürünler kullanarak bu sorunla başa çıkmaya çalışıyoruz. Belirli zamanlarda ve senede mutlaka en az bir dönem karşılaştığımız için çok fazla üzerinde durmadığımız saç dökülmesi aslında bir hastalıktır. Ancak halk arasında çoğu zaman doğal bir durum olarak görüldüğü için, hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Sağlıklı bir insanın kafa derisinden normal şartlarda gün içerisinde çok az sayıda saç teli, saçın kendini sürekli yenilemesi sebebiyle dökülmektedir. Ancak bu dökülme, bireyin fark edemeyeceği azlıktadır. Fakat çok çeşitli sebeplere bağlı olarak, normal dökülme şeklinde tanımlanmayacak derecede fazla ve hızlı da dökülebilmektedir. Bu durum saç dökülmesi olarak ifade edilmektedir.

Gelip geçici dahi olsa saç dökülmesi hemen hemen her kadın için kimi zaman içinden çıkılmaz bir hal alan ve oldukça sıkıntı verici bir durumdur. Hatta bazı kadınalar için başlı başına bir gerginlik kaynağı olabilmektedir. Çünkü bakımlı bir cilt, sağlıklı bir ten, ışıl ışıl bir gülüşü tamamlayan aslında sağlıklı, dolgun ve parlak görünen saçlarımızdır. Bu sebeple güzellik ve sağlık konularına nem veren, bakımlı kadınlar, saçlarının bakımına da en az cilt ve vücut bakımlarına olduğu kadar zaman ayırıp, özen gösteriyorlar. Bu sebeple de kadın için genellikle aniden ortaya çıkan saç dökülmesi kadınları çoğu zaman sıkıntıya sokmakta ve endişelendirmektedir. Kadınlarda saç dökülmelerinin en çok bilinen sebepleri arasında mevsim değişiklikleri, ani hava değişiklikleri, stres, hamilelik, menapoz sayılabilir. Kadınlarda saç dökülmelerinin en önemli ve ciddi nedenleri ise saçkıran gibi cilt hastalıklarıdır.

Ayrıca kadınların saçlarını sürekli ve çok sıkı topuz yapmaları, toplamaları, saçlara çeşitli ürünler yoluyla geriye doğru taranarak sürekli şekil verilmesi de saçları dökebilmektedir. Saçları çok fazla fönlemek, güneş ışıklarına yoğun olarak maruz kalmak, sık aralıklarla boyamak, sürekli rengini değiştirmek de saçın doğal dokusuna zarar vererek dökülmesine yol açabilmektedir. Bunun dışında uzmanlar, sürekli aynı şampuanı kullanmanın da saç dökülmesine yol açtığı konusunda uyarmakta ve zaman zaman şampuanı değiştirmenin yararlı olacağını söylemektedirler.

Normal olarak sayılamayacak saç dökülmelerin sebebini kendimiz açıklamaya çalıştığıız için mevsim değişikliği, hamilelik, stres vs.bu sorunu bir dermatolog yardımı almadan geçiştirmeye çalışsak da uzmanlar, ani ve aşırı saç dökülmeleri karşısında mutlaka bir dermatoloğa gidilmesi gerektiği konusunda ciddi olarak uyarıyorlar. Çünkü saç dökülmelerinin büyük bölümü sanılanın aksine cilt hastalıklarından kaynaklanmaktadır ve bu durumda saç dökülmesi oldukça uzun sürebilmektedir. Eğer saç dökülmesi hastalık kökenli ise bunun belirlenmesi ve tedavi edilmesi şarttır. Bu sebeple, anormal şekilde seyreden ve süreklilik kazanmış, uzun döneme yayılmış saç dökülme sorununuz varsa mutlaka bir dermatologdan yardım alınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.