Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Engellenebilir Mi?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Engellenebilir Mi?

Hamilelik süreci boyunca birtakım sorunlarla karşılaşılabilir ve bebeğin doğumundan sonra da bu sorunlara başkaları da eklenebilir. Bunlar arasında de vardır. hafife alınmayacak kadar önem verilmesi gereken bir durumdur. yaşayan kadınlar bu durumun normal mi yoksa sürekli devam edip etmeme konusunu merak ediyor. Bizde sizlere bu konu hakkında bilgi vermek için bu yazımızı oluşturduk.

Hamilelik birçok zorluğunun dışında bazı beklenmedik sıkıntılara da davetiye çıkarır. Bunlar içerisinde cildinizin parlaklık göstermesi, saçlarınızın beklemediğiniz düzeyde sağlıklı ve gür gözükmesidir. Rahimdeki bebeği beslemek adına artan kan ve değişkenlik gösteren hormonların bunda etkisi de bulunmaktadır. Bebek dünyaya geldikten sonra cildinize ve saçına gelen sihirli değnek bir anda etkisi uçabilir. Aşırı istekli bir canlıya sunduğunuz günleriniz hem yorgunluk hem de bakımsız bir dönemden çıkmanız olarak geri gelir ilk zamanlarda. Üstüne üstlük bir de saç dökülmesi sorunu da yaşanıyorsa al başa belayı. Yeni annelerin dert yandığı saç dökülmesini araştırdık.

Doğumun ardından 12 ay sürebilir

Kadınlarda gebelik süresince meydana gelen östrojen hormonu saçı taçlandırarak dökülmenin en az düzeyde kalmasına olanak tanır. Saçlar östrojen desteğiyle uzama evresini sürdürür ve dökülme doğum ardından gelen zamana ertelenir. Dolayısıyla gebelik dönemi boyunca dökülen saçların sayısı oldukça düşüktür. Hamilelik sona erdikten sonra hemen hemen 2-6 ay sonra gebelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonu normal düzeyine geri gelmeye başlar. Bu şekilde hamilelik boyunca dökülmesi ertelenen saçlar toplu biçimde normal döngüsü olan dökülme sürecini ortaya çıkarır. Bunun için doğum sonrası yoğun saç dökülmelerine sürekli olarak karşılaşılır ve bu durum normal kabul görülür. Bazı insanlarda emzirme nedeniyle bu dökülme süreci daha da artarak 9-12 ay sonra da ortaya çıkabilir.

Bu süreç saçların toplu şekilde yenilenme zamanı olarak adlandırmalıyız. Normal şartlar altında bu geçici bir saç dökülmesidir ve kadınlarda kalıcı bir saç kaybı ortaya çıkarmaz. Dökülen saçlar zaman geçtikçe tamamen geri kazanılır. Fakat hamilelik sonrası süreçlerde uykusuzluk, düzensiz beslenme, stresli hayat gibi unsurlar vücudu olumsuz yansıyacağı için saçın yenilenme zamanı da geciktirebilirler. Bu süreçte kan değerlerinizin sağlıklı ilerleme gösterdiğinizden veya başka bir sağlık sorununuz olmadığından emin olmanız gerekir. Bunun yanı sıra deri sağlığı da saçın sağlıklı geri gelmesinde önemli görev üstlenir. Saçın sürekli yıkanması, yağlı bırakılmaması, kepek tipi saç deri sorunlarının giderilmesi de önem verilmesi gereken başka bir husustur.

Yapmanız Gerekenler;

  1. İyi ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
  2. Protein bakımından zengin içerikli besinler içinde gösterilen; kırmızı et, balık, yumurta, peynir, yoğurt tüketmeye çalışın.
  3. Saç derinizi temiz tutmaya çalışın.
  4. Saç derisinde ortaya çıkan kepek, kaşıntı bulunuyorsa daha iyi şampuanlar kullanın.
  5. Saç gelişimini hızlandırmak konusunda saç derisine sürülen bakım losyonlarından destek almayı unutmayın.
  6. Stres arındırıcı aktivitelere gidin. Yoga, egzersiz, açık havada yürüyüş yaparak stresinizi atabilirsiniz.
  7. D vitamini saç ve saç derisi sağlığında oldukça gereklidir ve güneşli güzel günlerde evde kalmamaya çalışın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.