Müzik Beynimizi Nasıl Etkiler?

Müzik Beynimizi Nasıl Etkiler?

Müzik beynimizi nasıl etkiler? Sorusunun yanıtı uygarlığın tarihi kadar eskilere uzanır. İlk insanlardan günümüze kadar müzik, insanın yaşam şeklinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Yapılmış bazı araştırmalar, müziğin 50.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu da insan davranışlarının da bir açıdan anlamı olarak, müziğin de bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu göstermektedir. Bu yüzden müzik için sosyal, ekonomik, dini, çevresel ve diğer insan davranışlarıyla ilişkilidir demek doğru bir tanımlama olacaktır. Müzik beynimizi nasıl etkiler? Sorusunun yanıtlarını ararken, aslında beynimizin müzik dinlenmesi sırasında huzurlu ve barışçıl çalışmasını ve bunun insan üzerinde yarattığı muazzam etkileri de ortaya çıkarmış olacağız.

Müzik beynimizi nasıl etkiler? Sorusunu şimdi maddeler halinde yanıtlandırarak, müziğin insan üzerindeki etkilerini görelim:

Müziğin Evrensel Etkisi

Bu konudaki en önemli gözlemlerden biri belirli türdeki müziklerden herkesin hoşlanmasıdır. Bu da bu tür müziklerin, herkesin beyninde benzer psikolojik etkiler yarattığını göstermektedir. Bir kişi müzik dinlediğinde, beynin ventral striatum denilen kısmında dopamin salgılanır. Böylece kişi müzik dinlemekten zevk aldığını hisseder ve mutlu olur. Buna da zaten, müziğin evrensel etkisi denmektedir.

Müziğin Ruhsal Gelişim Ve Enerji Etkisi

Müzik dinlemek, birinin ruh halini iyileştirir ve yorgun birine, eğer sevdiği bir müziği dinliyorsa, enerji verir. Farklı müzik türlerinin her insan üzerindeki etkisi farklı olabilir. Örneğin, rock müzik bir kişi üzerinde enerji verici bir etki yaratırken; başka biri üzerinde sadece gürültü hissi uyandırıp onu rahatsız edebilir. Müzik sakinleştirebildiği gibi aynı zamanda çıldırtadabilir.

Müziğin Öğrenme Sürecine Etkisi

Müziğin öğrenme sürecine etkisi üzerinde, yardım edici bir tesiri olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da müzik okulun ayrılmaz bir parçasıdır. Çocukların, bir şarkıyla birlikte verilen bilgiyi kolayca kavrayabildikleri birçok araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Hatta bazı öğrencilerin, sınavların zor kısımlarını hatırlayabilmek için bunları kendilerince küçük şarkı parçalarına dönüştürdükleri de tespit edilmiştir. Sonuç olarak müzik, hafıza ve kavrama kabiliyetinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Müziğin Bağışıklık Sistemini Teşvik Edici Etkisi

Neşeli müzikler, bağışıklık sistemindeki zayıf halkaların arasını doldurarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Peki, müzik bunu nasıl yapar? Müzik dinleme esnasında beynimiz alfa dalgası yayar. Bu, hipnoz durumunda beynin yaydığı dalganın aynısıdır. Yani, müzik dinlerken bir tür hipnoz moduna gireriz. Bu esnada mutluluk hormonu olan endorfin salgılanır ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirir. Müziğin insan sağlığı üzerindeki bu etkisi, belki de müzik beynimizi nasıl etkiler? Sorunun en net yanıtlarından biridir.

Müziğin Beyindeki Serotonin Seviyesini Yükseltici Etkisi

Beyin bazen aşırı endişe, kaygı ya da depresyon gibi durumlarla karşılaşabilir. Bu aşırı endişe ve kaygı hali beynin çalışma gücünü, düşünme yeteneğini ve günlük işleri icra etmesini zorlaştırabilir. Beynin bu tür depresyon ve anksiyete sorunları yaşamasının ardında yatan sebep, serotonin seviyesinin düşmesidir ve 50 milyon beyin hücresi bu seviyenin düşmesinden etkilenir. Müzik, serotonin seviyesinin hızlı bir şekilde yükselmesini sağlar ve beyin hücreleri bundan pozitif yönlü etkilenir. Müzik bu nedenden dolayı, anksiyete rahatsızlığını tedavi etmek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Müzik Terapisinin Beyin Üzerindeki Etkisi

Müzik beynimizi nasıl etkiler? Sorusunun en açık ve net cevabı, müzik terapisi yoluyla müziğin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Müzik terapisinde müzik, fiziksel, duygusal, kavramsal ve bir kişinin sosyal ihtiyaçlarının tedavi adresi olarak kullanılmaktadır. Müzik aracılığıyla yapılan bu müdahale stres, zindeliğe teşvik, acıyı hafifletme, duyguların ifadesi ve diğerleri arasındaki fiziksel rehabilitasyonu teşvik amacıyla kullanılmaktadır. Müzik terapisi felç, depresyon, ADD, insomnia ya da erken doğum gibi durumlarda oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.