Zona Neden Olur?

Zona Neden Olur?

öğrenmeden önce, hastalığının ne olduğundan bahsetmek gerekir. aşırı derecede ağrıyla seyreden, ciltte kaşıntı, döküntü ve kabartılara neden bir cilt hastalığıdır. Tıptaki adı ileolarak bilinen zona, halk arasında ise olarak adlandırılır.
Zona hastalığında oluşan döküntüler, belli bir bölgeyi etkiler. Bu döküntüler ile birlikte, bant veya kemer şeklinde görüntü oluşur ve seyreden süreçte, ilk olarak su toplaması ve ardından da kabuk tutan kabarcıklar görülür. Su çiçeğinin başlıca nedeni olan varisella zoster adlı virüs, zona hastalığının oluşma nedenleri arasında yer almaktadır. Bu virüs vücuda birçok kez yerleşir. Daha sonra bağışıklık sisteminin zayıf anını bekler ve o anı yakaladığında harekete geçerek, zona hastalığının oluşmasına neden olur.
Bu nedenlerin başlıcaları ise yaşlılık, depresyon ve çeşitli hastalıklardır. Zona oluşumuna neden olan virüs, sinir köklerine yerleşmektedir. Bu da hastalık esnasında şiddetli ağrıların görülmesine sebep olur. Hastalığın etkilediği bölgeler ise, sırt, kol, bacak, kalça, göğüs, yüz, baş ve karın bölgeleridir. Ancak bu hastalık en çok göğüste ve baş bölgesinde görülmektedir.

 

Zona Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bir kişi su çiçeği hastalığı yaşadıysa, bu hastalığa neden olan virüsün vücuttaki sinirlerden bazılarına yerleşmiş olması olasıdır. İlk olarak su çiçeği hastalığına, daha sonra da zona hastalığına yol açan varisella zoster virüsü, vücutta yıllarca sorun yaratmadan kalabilmektedir. Bu da su çiçeği hastalığı geçiren kişinin, vücutta kalan virüs sayesinde yıllar sonra, zona ile karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir.
Aradan geçecek kısa veya uzun zaman sonucunda, varisella zoster virüsünün neden bir anda harekete geçerek zona hastalığına sebep olduğu, henüz açıklanabilmiş değildir. Ancak bu hastalığı oluşturmak için, bağışıklık sisteminin en zayıf anını beklediği bilinmektedir.

Zona Neden Olur?
Zona hastalığı her yaş grubunda görülebileceği gibi, en riskli yaş dönemi 50 ve üzeridir. Bu durumun nedeni ise, yaşlılık döneminde bağışıklık sisteminin daha zayıf olması olarak açıklanabilir. Su çiçeği hastalığını 1 yaşından önce atlatan, bir hastalığı olan veya sıkca ilaç kullanmak zorunda olan kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olması riski yüksek kişilerdir. Bu da kişilerde zona hastalığına yakalanma riskinin, yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

 

Zona Hastalığını Tetikleyen veya Oluşmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Zona neden olur sorusunun cevabını bulduktan sonra, bu hastalığa neden olan faktörler incelenmelidir. Özellikle su çiçeği geçiren kişilerde, varisella zoster virüsü bulunma ihtimali çok yüksektir. Bu da zonaya zemin hazırlanmasına neden olan, en bilinen faktördür. Bunun yanı sıra bazı nedenlerden oluşan, bağışıklık sistemi zayıflığı, aşırı stresli bir yaşam şekli, depresyon ve travma, son olarak 50 yaş ve üzeri olmak zona hastalığını tetikleyen faktörlerdir.

 

Zona Hastalığı Tekrar Eder Mi?

Zona hastalığının, bağışıklık sistemindeki zayıflığı fırsat bildiğini belirtmiştik. Ancak bağışıklık sistemi her zayıf düştüğünde, bu hastalığın oluşacağına dair bir kural yoktur. Ayrıca su çiçeği geçiren her bireyde, zona hastalığı görülecek diye bir kuralda yoktur. Zona tekrar eden bir hastalık olarak görülmemektedir. Hastaların çoğunda su çiçeğini takiben, ömürleri boyunca sadece bir kez zona atağı görülmektedir. Fakat çok nadirde olsa, bazı hastalarda hastalığın tekrar ettiği görülmüştür. Bu hastalığın bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hastalığı hafifletmek amaçlı, ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Zona Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığı, bir cilt hastalığı olması nedeniyle çok fazla merak edilmektedir. Ancak zona hastalığının bulunduğu bölge ile temas durumunda, zona hastalığı değil, su çiçeği hastalığı bulaşabilmektedir. İlginç gibi görülse de, iki hastalık aynı virüsten kaynaklı oluştuğu için, çocukluk döneminde su çiçeği hastalığı geçirmemiş kişilerin zona yaraları ile temasa geçmesi durumunda kişiye virüs bulaşacağı için, bu da su çiçeği oluşumuna neden olur. Ancak varisella zoster virüsü su çiçeği geçirmeyen birine ilk kez bulaşmış olacağı için, virüsün ilk oluşumu olan su çiçeği hastalığı bulaşmış olur. Ayrıca zona hastalığı geçirmiş veya geçmişte su çiçeği hastalığı yaşamış kişiler, zona hastalığına karşı daha dirençli olmaktadır.

 

Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Zona Neden Olur?
Zona hastalığının en bilinen belirtisi şiddetli ağrıdır. İlk olarak ağrı oluşumu ile başlayan zona hastalığı, yanma, kaşıntı ve karıncalanma gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Hastalık oluşmadan önce, ışığa karşı hassasiyet, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik, ateşsiz grip belirtileri görülebilmektedir. Yanma ve ağrının şiddetli seyrettiği bu hastalıkta, genellikle ilk belirti bu ikisidir. Bunun için bir döküntü veya kabartının oluşması gerekmez. Bu sebeple genellikle sırtta ve göğüste görülen ağrılardan dolayı, daha farklı hastalıklardan şüphelenilmektedir. Ancak bir süre sonra oluşan içi sulu kabartılar, zona hastalığı oluştuğunun habercisi anlamına gelmektedir.
Zona hastalığı sinirlerin hasar almasına neden olan bir hastalıktır. Sinirleri etkileyen zona virüsü zamanında tedavi edilmezse, yüz flci, işitme ve görme kaybı, ciddi enfeksiyonlar ve kasların hareket ettirilememesi gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle göz bölgesine etki eden zona hastalığında, acilen tedaviye başlanması önerilir. Beyin, akciğer ve sindirim sisteminde bulunan organlar bile, zona hastalığından etkilenmektedir.

Zona Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Zona neden olur sorusunun yanıtını belirledikten sonra, belirtileri ve nedenlerine odaklanmak, çok vakit kaybetmeden de bir doktora başvurmak gerekir. Zona hastalığı, tedavisi geciktirilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde, virüsle savaşta etkili olacak ilaçlar verilir. Bu ilaçlar, öncelikle ağrıyı azaltacak ve hastalığın seyrini kısaltacaktır. Bu da hastalığın diğer aşamalarında, ciddi sorunlar oluşmasını engelleyecektir. Zona hastalığının başlıca belirtileri olan şiddetli ağrı ve yanma ortaya çıktıktan sonra, ilk üç gün içinde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ciltte kabartılar oluşmadan tedaviye başlanırsa, ağrılı süreç daha hafif geçecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.