Sürekli Mide Bulantısı Neden Olur?

Sürekli Mide Bulantısı Neden Olur?

Sürekli ?

Sürekli olarak yaşanan neden olur sorusuyla karşılaştığınız da, bunlara hem iyi bir cevap verebilmek, hem de böyle bir durumu yakınlarınız veya bizzat kendiniz yaşamanız durumunda, nelere öncelik vermeniz gerektiği konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmanız için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Sürekli mide bulantısının çeşitli nedenleri olabileceği gibi, bunlar arasında en sık hangilerine rastlandığına da göz atacağız.

Bayanlarda Hamilelik ve Mide Bulantısı

Kadınlar için hamilelik dönemine gireceklerinin belirtisi olarak, kişiye göre değişen şiddette mide bulantıları sürekli olarak görülmektedir. Bayanlarda yaşanan hamilelik dönemi boyunca çeşitli sürelerde mide bulantılarının yaşanmakta olması, adet kesintileriyle birlikte gelir ve bunlar neredeyse kesin işaretlerdir.

Ancak bayanlarda ve erkeklerde görülen sürekli mide bulantılarının farklı nedenleri de vardır.

Gıda Zehirlenmesi ile Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve kusma ile birlikte görülen şikayetlerin, yemekten sonra yaşanması halinde kuvvetli bir ihtimal olarak gıda zehirlenmesini akıllara getirmekte olduğu görülecektir. Belirmesi uzun veya kısa bir süre alacak olan gıda zehirlenmelerini ihmal etmemek ve bir an önce tedaviye başlamak üzere harekete geçmek gerekmektedir. Gıda zehirlenmesi ile birlikte görülen mide bulantıları da, bu vakanın tekrar etmesi halinde sürekli olarak görülebilecek bir hal alacağından, son derece dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi olacaktır.

Stresli Kişilerde

Sürekli mide bulantısından şikayetçi olan kişilerin, yaşadıkları bazı sorunlu durumları göz önünde bulundurması gerekecektir. Stresli kişilerin de diye soracağı sorulara yanıt olarak alacağı bir durumda oldukları görülmektedir. Bu nedenle öncelikle mide bulantısına neden olacak stresten kurtulmaları gerekmektedir. Bunun farkında olan kişilerin derin nefes almaları gerekecektir. Böylece bir süre sonra mide bulantısını yenmeyi ve stresi de azaltmayı başarabileceklerdir. Stresli kişilerde sürekli mide bulantısı görülmesi nedeniyle sosyal yaşantılarında da sorun yaşamakta oldukları gözlemlenmektedir.

İlaçların Etkisiyle Sürekli Mide Bulantısı

Antibiyotik gibi ağır etkiler bırakan ilaçları sürekli olarak kullanmanız halinde, mide bulantılarınızın da kesilmeden devam edeceğini söyleyebiliriz. İlaçların içeriklerini, yan etkilerini ve kullanma talimatlarını incelemeden doğrudan tüketmeniz halinde ve yan etkiye neden olacak dozlarda almakla birlikte mide bulantısının yaşanacağını belirtebiliriz. Bu gibi nedenlerden dolayı ilaç kullanırken son derece dikkatli olmayı ihmal etmemelisiniz. Aç karnına ilaçları tüketmemek, böyle olması gerektiği durumlarda ise koruyucular ile önlem almak sizin için iyi bir tedbir olacaktır. Eğer bunlarla üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmalı ve ilaçsız bir tedavi yöntemi ile yolunuza devam etmelisiniz.

Araçların Tutması Nedeniyle Mide Bulantısı

Sürekli mide bulantısı neden olur sorusuna verilecek yanıtlardan birisinin de araçlarla seyahat etme konusunda olduğunu kısaca belirtebiliriz. Her insanda olmasa da, araçların tutması nedeniyle mide bulantısı yaşayanların sayısı da bir hayli fazladır. Araçlara bindikleri andan itibaren yoğun bir mide bulantısı ile karşılaşan kişilerin, seyahat süreleri boyunca büyük sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Genellikle camdan dışarı bakmaları halinde bunun geçebileceğini görseler de, bu onlar için hiç kolay bir durum olmayacaktır.

Mide Enfeksiyonu ve Sürekli Mide Bulantısı

Sürekli Mide Bulantısı Neden Olur?
Mide bulantılarının sürekli olarak görülmesinde en etkili nedenlerden birisini ise sona bıraktık. Mide enfeksiyonları en sık karşılaşılan ve sürekli mide bulantısına neden olan faktörlerden en kuvvetli olanıdır. Mide bulantısı, kramp veya ağrılara neden olan enfeksiyonlar parazit, bakteri gibi asalaklar nedeniyle görülmektedir.

Hangi Durumlarda Mide Bulantısı Görülür?

Bazı hastalık ve rahatsızlıklar içerisinde bulunan kişilerde mide bulantısının sürekli olarak görüldüğü ve tekrar etmekte olduğu da bir gerçektir. Peki ya hangi durumlarda mide bulantısının tekrar etmekte olduğunu merak ediyorsanız, işte bu sorunun yanıtını şimdi bulabileceksiniz. Sindirim sisteminde çeşitli hastalıkları bulunan, koku duymaya karşı hassasiyetinin olduğunu fark eden, şeker hastalığı bulunan, kulak problemleriyle karşı karşıya olan ve yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerde mide bulantısı görülebilecektir.

Daha ileriki seviyelerde olan hastalık grupları arasında ise böbreklerde yetmezlik, psikolojik rahatsızlıklar, safra kesesinde taş oluşumu, iltihap oluşması, bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar ve baş ağrısı ile migren gibi sürekli halde olan baş rahatsızlığı durumları da sürekli mide bulantılarının engellenmesinde zamanın uzamasına neden olacak ve daha ciddi rahatsızlıklardır.

Bu nedenle sizler de öncelikle sürekli mide bulantısı neden olur sorusunun yanıtını bulmalısınız. Bunun tespit edilmesi için uzman bir doktor kontrolünde muayene olmayı ihmal etmemelisiniz. Mide bulantısının görülmesi halinde hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık merkezi aracılığıyla bu tedavileri olmaya başlayabilirsiniz. Böylece mide bulantısının nedenleri üzerine tedavinizi de buna göre başlatabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.