Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

?

Bazı zamanlarda ve çeşitli nedenlerden dolayı yaşanan neden olur sorusuna yanıt bulabileceğiniz bu muhteşem yazımız ile sizlere en iyi şekilde açıklama yapmaya çalışacağız. Böylece sizler de üzerine detaylı bir biçimde bilgi sahibi olabileceğiniz bir şekilde ve sağlıklı olarak yaşantınıza devam edebileceksiniz. Tüm bunlar için yalnızca yazımızda yer vereceğimiz sol kasık ağrısının neyi işaret ettiğini öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Kadınlar Neden Sol Kasık Ağrısı Yaşar?

Kadınların sol kasık ağrılarına neden olan rahatsızlıkları genellikle üreme sistemlerinden kaynaklı sorunlarda, idrar torbası ile ilgili olarak veya bağırsak problemlerinden kaynaklı olarak görülmektedir.

Geçici olarak görülen ve özel dönemleri gösteren, kadınlarda sol kasık ağrısında etkili olan diğer faktörler ise regl dönemi veya hamilelik dönemleri olarak kabul edilmektedir.

Aniden başlayarak şiddetini gittikçe artırmakta olan kasık ağrıları bayanlarda sıkça görülen bir durumdur. Bu nedenle de endişe yaratıcı bir sebepten kaynaklanmadığı düşünülmektedir. Oysa mutlaka kasıklarınızda görülecek ağrı nedeniyle uzman bir doktora görünmeniz faydanıza olacaktır.

Çünkü uzun süren ve iyileşmeyen kasık ağrılarının kronik bir hal alması, farklı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilecektir. İşte uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalar ve muayeneler sonucunda, yapan hastalıkların da tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Bizler de siz değerli ziyaretçilerimiz için, kasık ağrılarının işaret ettiği sağlık problemlerine değineceğiz.

Dış gebeliğin oluşması, miyomlar, iltihap ve enfeksiyonlar, bağırsak problemleri veya idrar torbası sorunları, yumurtalıkta oluşan kistler ve iskelet yapısının bozulmasıyla birlikte oluşan ağrılar da sol kasıktan veya her iki kasıkta yaşanabilecek ağrıların sonucu olacaktır.

Kadınlarda sol kasık ağrılarının nedenlerine değindikten sonra, sırada erkeklerin neden sol kasık ağrısı yaşayabileceklerine de göz atmak istiyoruz. Böylece her iki tarafın da, sol kasıktan ağrı şikayeti ile doktora başvuracaklarında, oluşabilecek muhtemel riskleri ve rahatsızlıkları görmelerini sağlıyoruz.

Neden Olur?

Gün içerisinde gerçekleştirmekte oldukları aktiviteleri kısıtlayacak boyutlarda görülen kasık ağrılarının nedenleri farklı olabilmektedir. Yürüme güçlüğünden, ağır bir eşya kaldıramamaya kadar her türlü alanda sizi etkileyecek olan sol kasık ağrılarının neden kaynaklanmış olabileceği üzerinde fikir yürütmek isterseniz, sizlere hazırladığımız etkenlere göz atabilirsiniz.

Genellikle fıtık ihtimali üzerinde durulsa da, bağırsaklarda yaşanan iltihap olayları veya enfeksiyonlar ile idrar yolları enfeksiyonları da erkeklerde sol kasıkta ağrı yaşanmasının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak bunun dışında örnek verilebilecek başka durumlar da vardır.

Erkeklerde sol kasık ağrısı nedenlerinde kaslarda yaşanan gerilmeleri, lenf bezlerinin şişmesini, böbreklerdeki taşları, testis problemlerini ve bu bölgeye alınmış olan darbeleri örnek olarak verebiliriz.

Fiziksel olarak yaşanan bir darbe sonucu bu bölgede ağrı yaşanabileceği gibi, iç kısımda bulunan organların baskısı ve normal dışı çalışmaları sonucu da çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklı olarak erkeklerde sol kasık ağrısı görünmektedir. Kısa bir süre önce alınmış olan böyle bir dış baskı yoksa, bu durumda rahatsızlıklarınızın bulunması ihtimali daha da kuvvetleneceğinden dolayı, zamanın önemini en iyi biçimde kavrayabilirsiniz.

Ancak, ağrıların nedenlerini ve sebep olacakları rahatsızlıkların boyutlarını en iyi şekilde görebilmeniz için uzman bir doktora başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunu ihmal etmemeli ve ağrılarınızın şiddeti artmadan gerekli tedbirleri almalısınız.

Hangi Doktora Başvuru Yapılmalı?

Hangi doktora başvuracağınız konusunda da tereddütlerinizi yok etmek istiyoruz. Kasık ağrıları ile ilgilenmekte olan bölüm ve doktorlar, genel cerrahi uzmanları olacaktır. Bu bölümlerde yapılacak olan kan testlerinin, idrar testinin, ultrasonun ve jinekolojik muayenenin sonucunda, kadınlarda ve erkeklerde ayrı olarak sebepleri bulunan sol kasık ağrısı ile ilgili teşhisler konmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.