Mide Fıtığı Neden Olur?

Mide Fıtığı Neden Olur?

MİDE FITIĞI NEDEN OLUR?

İnsanların hayat kalitesini önemli boyutlarda etkilemekte olan rahatsızlıklardan birisi de olmaktadır.  Bizler de sizi mide fıtığına karşı bilgilendirmek amacıyla bu yazımızı yazmış bulunuyoruz. Mide fıtığının nedenlerinden, belirtilerine ve tedavisine kadar her türlü ayrıntılı bilgiyi sizlerle paylaşacağımız bu yazımız sayesinde siz de oldukça bilgi sahibi olabileceksiniz.

MİDE FITIĞI NEREDE OLUŞUR?

Mide fıtığı, oluşumu bakımından midenin üst bölümündedir. Yemek borusuna doğru meydana gelen bu üst bölümdeki sarkmalar mide fıtığı olarak adlandırılmaktadır. Anatomik olarak meydana gelen bu bozukluk, reflü başta olmak üzere birçok rahatsızlığın da oluşmasına neden olacak boyutlarda bir problemdir.
Her ne kadar reflünün, mide fıtığı durumunda yaşandığını söylesek de, tek nedeni bu olmadığından, reflüyü ayrı bir başlıkta incelemeli ve reflünün nedenlerini araştırmalısınız.
Ancak mide fıtığı üzerine şüpheleriniz varsa, bu durumda başta reflü belirtisi olmak üzere diğer belirtilerini de incelemeye başlamalısınız.

MİDE FITIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

Karın boşluğu ve göğsün ayrıldığı bölge olan diyaframa sarkması sonucunda oluştuğunu söylediğimiz mide fıtığı rahatsızlığında nedenleri de bilmek gerekmektedir. Mide fıtığının nedenleri ağır bir yük kaldırmak, kusmak, öksürmek, aşırı bağırsak hareketleri nedeniyle gerginlik yaşamak gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Daha çok obezite sorunu yaşadığı için aşırı kilolarından şikayetçi olan kişilerin mide fıtığı sorunu ile karşılaştıkları görülmektedir. Mide fıtığı nedeniyle sorun yaşayanlar arasında kiloların artışı yaşayan hamileler de yer almaktadır. Aşırı kilolar nedeniyle midenin itilmesi ile birlikte mide fıtığı oluşumu görülmektedir. Böylece sizler de sorusuna yanıt bulabileceğiniz cevapları almış olacaksınız. Yazımızı inceledikten sonra mide fıtığı ile ilgili nedenlerini daha net bir biçimde göreceksiniz.

MİDE FITIĞI KAÇ ÇEŞİTTİR?

İki tür mide fıtığından söz etmekle birlikte, en sık görülenin hangisi olduğuna değineceğiz. Kayma tipi ve paraösefagal mide fıtıklarından ilkinin daha çok görüldüğü belirtilmektedir. Mide fıtığı çeşitlerine baktığınız da, ikincisinin ise bayanlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Ancak bu durumun yaşanması, sonucunun ölümlere vardığı vakaları göstermektedir. Bu nedenle de dikkatli olunmalı ve mide fıtığının şikayetlerine bakarak da hemen önlem alınmalıdır.

MİDE FITIĞI NASIL BELLİ OLUR?

Mide fıtığı neden olur sorusuna yanıt verdikten sonra, sırada mide fıtığının belirtileri üzerine önemli açıklamalarda bulunacağız. Endoskopi sayesinde mide fıtıkları görülse de, bunların oldukça büyük boyutlara gelmiş olması gerekmektedir. Aksi halde küçük fıtıkların bu yöntemle dahi görülmediği belirtilmektedir. Bu nedenle mide fıtığının diğer belirtilerini de iyi bir biçimde incelemeniz gerekmektedir.

Mide fıtığı kendisini belli ederken, boğazda gıcık oluşmasına neden olabilmektedir. Yenilen yiyeceklerden veya doğrudan ağza su gelmesi şeklinde oluşan belirtiler de mide fıtığının göstergesi olabilir. Boğuluyormuş gibi hissetmek veya boğazda ağrının yayılması, geceleri uyanabileceğiniz boyutlarda görülen öksürmeler, sesin kısılması, göğüs kemiğinin altında meydana gelen yanma, tedavisi zorlaşan boğaz enfeksiyonları, diş erozyonu, boğazda dolgunluğun hissedilmesi, ses tellerinde nodüller, astım ve zatürre gibi rahatsızlıkların da tedaviye yanıt vermemesi şeklinde belirtiler de mide fıtığını işaret etmektedir.
Paraösefagal mide fıtığı ise daha tehlikeli olduğundan, belirtileri de ağır bir şekilde görülmektedir. Ağızdan kan geldiğinde veya mide kanaması yaşanması durumlarında bu fıtık çeşidini işaret edebildiğini söyleyebiliriz.

MİDE FITIĞININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Mide fıtığının iyileşmesi için kullanılmakta olan bir ilaçtan söz etmek mümkün değildir. Mide fıtığının tedavisinde ilaçla iyileştirme yöntemi uygulanmamaktadır. Bunun yerine kişilerin normal yaşantılarında bazı alışkanlıklarına dikkat etmesi önerilmektedir. Bunlar arasında yaygınlıkla asitli içeceklerin tüketilmemesi, sigaradan uzak durulması, tereyağı ve kahve gibi yiyecekler ile ilgili de tüketimin bırakılması gerektiği üzerinde durulmaktadır.

Uyuma pozisyonunuzla ilgili bazı değişimleri yapmanız durumunda mide fıtığından daha kolay bir şekilde kurtulabileceğinizi de söyleyebiliriz. Bunun için gövdenizin üst kısmını yukarıda tutar bir vaziyette ve biraz daha dik bir şekilde uyumanız, mide fıtığını iyileştirme aşamasında ihtiyacınız olan noktaları görmeniz açısından faydalı olacaktır.

MİDE FITIĞI AMELİYATI NE ZAMAN YAPILIR?

Mide fıtığı neden olur sorusunun yanıtını bulduğunuz yazımızda, tedavisi ile ilgili de bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Yukarıda belirttiğimiz gibi herhangi bir tedavi amaçlı ilacın bulunmamasına rağmen, mide fıtığının ileri seviyelere gelmesi ve diyaframın yırtılmasına neden olması halinde, acil olarak mide fıtığı ameliyatına ihtiyaç duyulacaktır.

Asit tahrişinin uzun süreli olarak gerçekleşmesi ve yemek borusuna hasar vermesiyle, hastaların boğulma riski taşıması hallerinde de mide fıtığı ameliyatına ihtiyaç duyulacaktır.

için küçük bir kesi açılması yeterli olmaktadır. Bunun dışında daha büyük kesilerin yapılmadığını söyleyerek, bu cerrahi uygulamadan kaçınmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Mide fıtığı ameliyatı sayesinde, midenin taşan kısmını yeniden yerine getirmek amacıyla bariyerler oluşturulmaktadır.

İşte tüm bu bilgiler ışığında sizler de mide fıtığına dair öğrenmeniz gereken noktaların olduğunu görmüş olabilirsiniz. İşinize yarayacağını düşündüğünüz bu bilgilerden faydalanmak ve yaşam kalitenizi düşürmeden devam edebilmek için mide fıtığı neden olur sorusunun yanıtını almanız son derece önemlidir. Bu cevabı yazımız sayesinde bulmuş olarak, başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan tüm sorunlarınızı çözebileceğinizi göreceksiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.