Mantar Hastalığı Neden Olur?

Mantar Hastalığı Neden Olur?

neden olur sorusuna, şöyle bir açıklama yapılabilir. Mantarlar deri ve tırnak altında çoğalan, fakat sadece mikroskop yardımıyla görülebilen, mikroorganizmalar olarak açıklanabilir. Bu mikroorganizmalar bütün çevremizde yayılmaktadır. Özellikle ayakkabı ve terlik olmak üzere, genel kullanım alanı olan duşlar, yüzme havuzları, havuz basamakları, cami halıları ve oteller gibi yerlerde bulunmaktadırlar. Mantar hastalığı kolayca yayılabilen ve bulaşıcı bir hastalıktır.
Eğer mantar derinize bulaşmışsa, bu mantar hastalığına yakalanmanız anlamına gelmektedir. Mantar hastalığına birkaç nedenle yakalanmak mümkündür. Mantar hastalığı olan bir kişi ile yakın temasta bulunursanız, kişinin taşıdığı mantar hastalığı size de bulaşabilir. Ayrıca kişisel kullanım eşyaları havlu, yatak, tarak vb. malzemeler de, mantar hastalığının bulaşmasına neden olan bir diğer faktördür. Kedi, köpek gibi hayvanlarda da mantar hastalığı görülmektedir. Bu hayvanlar ile yakın temas ederseniz, mantar hastalığı bulaşabilmektedir.

 

Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mantar Hastalığı Neden Olur?
sorusunun cevabını bulduktan sonra, bu hastalığın ne gibi belirtileri olduğunu bilmek gerekir. Mantar hastalığı genelde pul pul noktalar olarak kendini gösterir ve kırmızı renktedir. Bu noktalar zaman içinde, vücudun diğer bölgelerine doğru yayılma gösterir. Pul pul oluşan bu döküntülü izler, çoğu zaman kaşıntılı olmaktadır.

 
Ayrıca kasık bölgesini etkileyen mantar hastalığında belirtiler daha farklıdır. Halka şeklinde oluşan döküntüler yerine, baldırların en üstünde bulunan ve kıvrım oluşturan bölgelerin etrafında kızarma eğilimi olarak görülmektedir.

 

 

Vücut Mantarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar hastalığı neden olur sorusunun yanıtını ve gösterdiği belirtileri yukarıda açıklamıştık. Bu tip belirtiler vücudunuzda oluşuyorsa, mantar hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz yüksektir. Mantar hastalığının, çok geciktirmeden ve vücuda yayılmadan tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tedavi için bir cilt doktorunun muayene sonrası vereceği, mantar önleyici kremlerden kullanabilirsiniz. Bu kremler çoğu zaman mantar hastalığının tamamen iyileşmesini sağlar. Ancak tedaviyi geciktirmeniz durumunda mantar hastalığı ilerleyeceği için, sadece mantar önleyici kremler ile tedavi olmanız mümkün olmayabilir. Bu durumda doktorunuz takviye ilaçlar yazacak ve tablet kullanmanızı önerecektir. Ayrıca mantar enfeksiyonunun ileri safhada olmasından dolayı, doktorunuz bu ilaçlara ek olarak steroid kullanmanızı önerebilir. Steroid ise mantardan kaynaklı oluşan iltihaplanmanın iyileşmesini sağlamaktadır.

 
Tedavi açısından belirtilebilecek önemli bir detayda hamile ve emziren kadınlara yöneliktir. Hamile olan ya da bebek emziren kadınlar mantar hastalığı yaşıyorsa, doktorun mutlaka bu etkenleri göz önüne alarak ilaç reçete etmesi gerekmektedir.

 

Mantar Hastalığının Yayılmasını ve Tekrar Etmesini Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar Hastalığı Neden Olur?
Mantar hastalığınız varsa, enfeksiyonun bulunduğu derinin etrafını sürekli temiz ve kuru tutmanız gerekmektedir. Eğer doktorunuz mantar hastalığı için kapatıcı bant önerirse, bu bantları kullanmanızda faydalı olabilir. Bunun yanı sıra havlularınızın, nevresimlerinizin ve elbiseleriniz sık sık yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir. Mantar hastalığı kasık bölgenizde bulunuyorsa, sıkı iç çamaşırları kullanmak yerine bol ve pamuklu boxer ya da şort giymelisiniz.

 
Mantar hastalığı kaşıntılı bir hastalık olarak bilinir. Eğer kaşıntı söz konusu ise, kesinlikle el veya tırnaklarınız ile bölgeyi kaşımamanız gerekmektedir. Bunun yerine kaşıntıyı hafifletmek amaçlı, temiz bir peçete ya da bez parçası ile, yumuşak dokunuşlar yaparak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Eğer tırnaklarınız ile mantarlı deriyi kaşırsanız, hem mantar oluşan bölgeyi tahrip edebilir hem de tırnakların içine giren mantarlı doku nedeniyle, hastalığın başka bölgelerinize bulaşmasına sebep olabilirsiniz.

 
Mantar hastalığı oluşmuş ise kendiliğinden geçmesini beklemeyiniz. Mantar hastalığı tedavi edilmeden iyileşecek bir hastalık değildir. Beklemeniz durumunda hastalığınız yayılabilir ve tedavi süresi zorlaşabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.