Kurdeşen Neden Olur?

Kurdeşen Neden Olur?

?

Halk arasında olarak bilinen, ancak ürtiker olarak da adlandırılmakta olan hastalığın neden olduğuna, nasıl bir süreçten geçtiğine ve nasıl iyileştiğine dair tüm bilgileri bulabileceğiniz bu yazımız sayesinde sizler de oldukça detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmanın rahatlığını yaşayacaksınız. Kaşıntı ve kabarıklık olarak görünen ve bulaşıcı olmayan bu hastalık, cildin çeşitli bölgelerinde meydana gelebilmektedir. Çeşitli şekillerde ve büyüklüklerde görülmekte olan kurdeşen rahatsızlığı, bazen bir toplu iğne ucu kadar küçük, bazen ise bir yemek kasesi kadar büyük olabilir. Bu kabarcıkların birleşmesiyle birlikte vücudun neredeyse tamamını sarabilecek kadar kızarıklıkların görülmekte olduğuna bazı anlarda şahit olunmaktadır.

Akut ve kronik olarak iki çeşitte görülen kurdeşenin iyileşme sürecine göre bu isimler verilmektedir. Akut kronik birkaç gün devam ettikten sonra yeniden belirmez ve en az 6 hafta içerisinde kaybolmaktadır. Bu genellikle alerjiden kaynaklandığı için kurdeşen neden olur sorusuna verilen yanıtlarda alerjik nedenlere bakmak gerekmektedir. 6 haftadan daha uzun süren kurdeşen rahatsızlığınız varsa bu kronik olarak adlandırılır ve bunun da birden fazla nedeni olabilir.

İşte şimdi size akut ve kronik kurdeşen hastalığının hangi nedenlerden dolayı kaynaklanabildiğini bazı başlıklar altında paylaşmak istiyoruz. Siz de bu değerlendirmeleri yaparak, rahatsızlığınızın nedenlerini ve ne kadar sürdüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Her ne kadar kronik kurdeşen sık görülen bir durum olmasa da vakit kaybetmeden doktor kontrolünde tedavinizin başlamasını sağlamalısınız. Öncelikle sizlere aktaracağımız kurdeşen nedenlerine göz atmaya başlayabilirsiniz.

Hangi Alerjik Durumlardan Kurdeşen Olur?

Nedenleri arasında genellikle alerjik reaksiyonlara neden olan durumlar görülmektedir. Kurdeşen oluşumunu tetiklemekte olan ve alerjiye neden olarak kurdeşen oluşumunun görülmesine zemin hazırlayan durumların neler olabileceğine dair önemli faktörleri sizler için sıralayacağız. Alerjiye yönelik yapılmakta olan aşıların yan etkileri, alerjik vakalara neden olan böcek ısırmaları, kişiden kişiye değişen ve alerjisinin olduğu bilinen hayvanlarla teması, vücudun aşırı hassas olduğu her türlü ilacın tüketilmesi, kozmetik ürünlerinin kullanılması, polenler ve bazı gıdalar olabilir. Bu gıdalar arasında ise süt veya yumurta, kuru yemişler ya da kabuklu deniz ürünleri yer alabilir. Kurdeşen neden olur diye soracağınız bir sorunun yanıtı, yukarıda saymakta olduğumuz alerjik sorun yaşamanıza neden olan faktörlerden herhangi birisi olacaktır.

Hangi Diğer Nedenlerden Kurdeşen Olur?

Ancak alerjik olarak neden olunan kurdeşenlerin dışında, bir de diğer nedenler vardır. Bunlar alerjik reaksiyon gösterilmesine neden olmasa dahi kurdeşen oluşumunu tetiklemektedir. Genetik faktörü bunlardan başlıcalarıdır ve ailede oluşan kurdeşen bir başka bireye genetik faktörüyle geçebilmektedir. Bağırsaklarda yaşayan parazitler, çeşitli bitkiler, sert bir temas ile cilde dokunmak veya kaşımak, uzun süre oturmak veya cildi sıkmakta olan giysileri giymek, çok soğuk veya sıcakta kalmak, doğum sonrasında yaşanan bazı değişimler, çeşitli enfeksiyonlara maruz kalmak, güneş ışığında aşırı kalmak, kimyasallara dokunmak, aşırı stres altında olmak, deniz veya havuz suyu ile temas etmek de kurdeşen neden olur sorularına verilecek olan diğer yanıtlardandır.

 

Kurdeşeni Hangi Doktor Teşhis Eder?

 

Yukarıda yer verdiğimiz nedenlerden herhangi birisini ve kurdeşenin neden olduğu kızarıklık, kabarcıklar gibi şikayetleri yaşamaya başladığınız da, sizler de hemen bir cilt doktoruna görünebilirsiniz. Hikayenizi anlattığınız da ve yapılacak kan testleri sonucunda kısa veya uzun süreli olan kurdeşen rahatsızlıklarının nedenleri ile birlikte teşhis edildiği görülecektir.

Dermotolojistler tarafından yapılan teşhis sonucunda, kurdeşenin ciddi bir rahatsızlık sonucu oluştuğu ortaya çıkmazsa, bu durum karşısında hastalığın da bir zarar verilmeyeceği söylenebilir. Yalnızca kaşıntı veya kızarıklık gibi hem görünüşte rahatsız eden, hem de rahat vermeyen bu şikayetlerin azaltılması hedeflenmektedir.

Nasıl Olur?

Alerjiden kaynaklandığı varsayıldığında, sık görülen bu vakalar için tedavi aşamasında da buna yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Alerji ilaçları ile tedaviye başlanmakta olup, öncelikle nedenlerinin iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu ilaçlar antihistaminik olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu şekilde bir ilaç tedavisine cevap vermediğinde kortizon ilaçları, antibakteriyel ilaçlar veya antibiyotikler gibi çeşitli ilaç gruplarıyla da tedaviye devam edilmektedir. Kısacası verilecek ilaçların da hastanın durumuna ve kurdeşen neden olur sorusuna verilecek olan faktörlere göre çeşitlilik kazandığı görülecektir. Bu nedenle hangi ilacı kullanacağınızın kararını verecek olan cilt doktorları, iyi bir muayene ve kesin teşhis sonrasında kurdeşen tedavisini başlatacaklardır.

Anjioödem Nedir, Kurdeşenle İlgisi Nedir?


Kurdeşenle birlikte anılmakta olan diğer bir hastalık ise anjioödem olarak adlandırılmaktadır. Kurdeşenle birlikte ortaya çıktığı gibi, bazen ise tek başına görüldüğü de olmaktadır. Kurdeşenin cilt yüzeyinde çıkmasının yanı sıra, anjioödem ise cildin alt katmanlarından itibaren etkisini göstermektedir. Eller, ayaklar, göz kabakları veya dudak çevresinde meydana gelen şişlikler şeklinde genellikle bu bölgeleri etkilediği görülen anjioödemlerin nedenleri de kurdeşen ile benzer şekilde ortaya çıkmaktadır. Yine genetik faktörlü olarak kalıtsal anjioödem olarak adlandırılan bir türünün olduğu da bilinen bu hastalığın, kurdeşenle birlikte görülmesi veya ayrı görülmesi durumları da ciddi sorunları beraberinde getireceğinden, dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.