Kramp Neden Olur?

Kramp Neden Olur?

Neden Olur?

Sabah uyanmanıza neden olan ve ani bir şekilde yaşanan krampların, bazen neleri işaret edebileceğini görmezden geldiğiniz zamanlar olabildiği için sizlere bu yazımızda ? Sorusuna cevap vermek istiyoruz. Dayanılmaz bir şekilde gerçekleşen, sürekli artan ve belirli bir süre devam eden krampların, sık sık tekrarlanması halinde asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmekle beraber, krampların hangi sebeplerden dolayı meydana gelebileceğine dair önemli paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğiz.
Siz değerli ziyaretçilerimiz bu yazımızı okuduktan sonra krampların nedenlerine ve hangi hastalıkları işaret edebileceklerine dair detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabileceksiniz.

Kramp Nedir?

Kas ve kas gruplarının istem dışı olarak kasılması olayı herkes tarafından kramp olarak bilinen bir durumdur. Bu durumu yaşadığınızı hissettiğiniz andan itibaren, o bölgeye dokunmanız halinde veya gözle görülür bir şekilde de sertleşmenin meydana geldiği durumların da kramp olarak adlandırılması mümkündür. Oldukça ağrı veren bir durum olduğundan dolayı kramp esnasında hiçbir aktivite gerçekleştirilmez. En yaygın olarak krampların ayak ve bacaklarda görülmekte olduğunu belirtebiliriz. İnsanların hareketsiz kalması ve geçmesini beklemesi gibi durumların gözlenmekte olduğu kramp neden olur sorusu ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

ve Çeşitleri Nelerdir?

Ancak bunun öncesinde krampların ne kadar sure ile devam ettiği konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Kramplar, birkaç saniye ile başlar ve sonrasında şiddetini çok daha fazla artırır. Devam etmesi halinde 15 dakikayı bulan ve bu süreyi geçen krampların da yaşanmakta olduğu gözlemlenmektedir.

Dinlenme anında veya gece uyurken de yaşanan ve bu şekilde adlandırılmakta olan krampların olduğunu bilmeniz faydanıza olacaktır. Bu nedenle şikayetlerinizi uzman doktorlara bildirirken, yaşanma zamanını ve süresini de belirtmeyi asla unutmamalısınız. Böylece kramp neden olur sorusunun cevabını almaya da kendinizi bir adım daha yakın hissedersiniz.

Gece krampları tehlikesiz olmasına rağmen, uykunuzu bölebilecek şiddete sahip olan ve sizi bu nedenle rahatsız edecek rahatsızlıklardan birisi olacaktır. Yorgunluk veya sinirlerle ilgili konulardan dolayı yaşandığı düşünülen ve kesin olarak bir belirtisi olmayan bu kramplar, genetik olarak da görülebilmektedir.

 

Kramp Neden Olur?

 

İşte şimdi geldik en çok merak ettiğiniz sorunun yanıtını sizlerle paylaşmak üzere kramp neden olur?  Konusunda açıklamalarımızı yapmaya.

Yaralanmalar Krampları Tetikler Mi?

Kemiklere alınan darbeler ve yaralanmalar sonucunda, belirli bir süre krampların yaşanmakta oldukları görülecektir. Bu nedenle yaralandığınız bölgede oluşan kramplar varsa, burayı olabildiğince korumanız gerekmektedir. Zarar gören kasların iyileşme sürecine bağlı olarak bu krampların belirtisini göstermesi ve sürekli yaşanması da mümkün olacaktır. Bu nedenle yaralanma yaşadıysanız ve bir süre kramp şikayetleriniz varsa, doktorlarınızla bu durumu hemen paylaşmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu sorunuzun yanıtı da yaralanmaların krampları tetikleyebileceği şeklinde belirtilebilir.

Kaslarınızı Çok Kullanmak Krampa Neden Olur Mu?

Kasların ağrımasına ve yorulmanıza neden olan bazı aktivitelerin, kramplara neden oldukları bilinmektedir. Çeşitli spor dalları ile ilgilenen kişilerin, belirli bir süre ara vermesi durumunda veya aktivitelerini sürekli olarak artırması gibi durumlarda, krampları yaşadıkları görülmektedir. Kaslarınızı kullanırken enerji tükettiğinizi gösterecek olan ağrıları dikkate almazsanız, bunlar daha ileriki seviyelerde kramplar olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun dışında kaslarla yaptığınız oturma veya hareket etme aktivitelerini, sürekli aynı pozisyonlarda gerçekleştirmeniz halinde de krampların yaşanmasına neden olabilirsiniz. Bu kişilerde veya ileriki yaşlarda olan bireylerde meydana gelen fazla hareketler, aşırı terleme gibi şikayetlerle kasların gevşemesi ve sonrasında kasılması gibi durumlar nedeniyle kramplar yaşanacağı gibi, vücuttan atılmakta olan ter ve sıvıların da mineral eksikliğine yol açması, kasların çok kullanılmasına bağlı olarak gerçekleşen kramplara örnek olarak verilebilmektedir.

Susuz Kalmış Vücutta Kramp Yaşanır Mı?

 

Yapılan spor ve çeşitli aktiviteler halinde vücutta meydana kramp gelmesi gibi bir durum gözlenmişse, hemen vücudun ter gibi nedenlerden dolayı kaybettiği sıvıyı alması gerektiğini hatırlamalısınız. Bu da susuz kalmış vücutta krampın yaşanma oranının yüksek olduğunu sizlere gösterecek olan bir belirtidir. Bu nedenle susuzluğa neden olan ilaçların kullanılması ya da aşırı hareket edilmesi durumlarının yanı süre bir de susuzluğun neden olduğu sodyum eksikliği gibi durumlarda vücut kendisini kramp ağrıları ile belli eder. İşte sizler de bu durumları yaşadığınızdan şüphe etmeniz halinde kramp neden olur diye düşünmeli ve bir an önce susuzluğunuzu gidermeye başlamalısınız.

 

Mineral Eksikliğinde Kramp Görülür Mü?

 

Kanda meydana gelen kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin düşük olması nedeniyle sinirlere gönderilen uyarı şeklinde görülen krampların yaşandığı bilinmektedir. Özellikle ileri yaşta olan veya hamile olan kişilerde bu nedenden dolayı görülen krampların sıklığı bir hayli fazladır. Bu minerallerin düşmesine neden olan bazı ilaçlar vardır ve bunların kullanılması halinde, kramplar yaşanmaktadır.

Bu ilaçları kullanan arasında idrar yolları ile ilgili problemi olanlar, tansiyon hastası olanlar, doğum kontrol hapı kullanmakta olanlar veya kolesterol hastaları yer almaktadır.

 

Kramplar Önlenir Mi?

Ayrıca krampları önleyebilmek adına yapabileceğiniz bazı davranışların da olduğunu unutmayın. Potasyum bakımından zengin içeriklere sahip olan kurutulmuş meyveleri, yeşil sebzeleri ve buna benzer yiyecekleri tüketebilirsiniz. Tükettiğiniz besinlerin enerji vermesi gerekmektedir. Yemeklerinizi pişirirken sularını içinde kullanmaya özen göstermeli ve atmamalı, böylece mineral ve vitamin kaybını yaşamamaya özen göstermelisiniz.

Zararlı içeceklerden olan kahve, çay ve kola gibi sıvıları tüketirken dikkatli ve ölçülü olmalı, mümkünse tüketmemeye özen göstermelisiniz. Alkolü tüketmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kaslarınızı yormayacak şekilde hareketleri sürekli olarak tekrarlamalı ve mümkün olduğunca ara vermemeye dikkat etmelisiniz.
Bol su tüketmeli,  tahıllı ekmekleri tüketerek B vitamini ihtiyacınızı gidermelisiniz.
Ayrıca yukarıda nedenlerine değindiğimiz durumlara karşı da tedbirli olmayı elden bırakmamalısınız.

Hangi Hastalıklar Krampa Neden Olur?

 

Yukarıdaki belirtilerin dışında ve belirtilen zamanlardan ayrı olarak da yaşanmakta olan veya gece krampları olarak adlandırılan zamanlarda yaşadığınız ağrılı süreçlerin, süresi de çeşitli rahatsızlıklara göre değişmektedir. İşte yukarıdaki durumların dışında bir de hangi hastalıkları işaret edebileceğini tam olarak kestiremediğiniz kramplar yaşanmaktadır ve bu da kramp neden olur sorusuna en iyi şekilde yanıt bulmanızı kolaylaştıracaktır.

İşte krampların yaşanmasına neden olan rahatsızlıklara örnek olarak verebileceğimiz bazı hastalık gruplarını sizlerle paylaşacağız.
Böbrek üstü bezlerinde meydana gelen addison hastalığı,  alkolün aşırı kullanılmasına bağlı olarak alkolizm, bel bölgesinde meydana gelmiş olan fıtıklar, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, hamile olmak, kan dolaşım bozukluğuna neden olan rahatsızlıklar, Miyopati ve MS gibi kas hastalıklarını yaşıyor olmak, nöropati, kireçlenmeler, Parkinson rahatsızlığı, damar hastalıkları ve sinir sıkışmaları, siroz, tiroid, diyare, oturma pozisyonları ve vitamin eksiklikleri gibi rahatsızlıkların kramplara neden olabileceğini belirtebiliriz.

Kramp Tedavisi Var Mıdır?

Sizler de yukarıdakilerden herhangi birini veya daha fazlasını yaşıyorsanız bir an önce doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalı ve ihmal etmeden kısa süre içerisinde muayenelerinizi tamamlamalısınız. Tedavi yöntemleri olarak genellikle egzersizlerin tercih edildiği, ancak yukarıdaki rahatsızlıklardan herhangi birinin saptanması halinde, bunlara da çözüm bulunmakta oldukları görülmektedir.

Bu bilgilerimiz sayesinde kramp neden olur? Sorusundan çok daha fazlasını öğrenmiş olacak ve gerekli adımları uzmanlarla birlikte kararlaştırmak üzere hikayenizi anlatmak için hemen randevularınızı almaya başlayacaksınız.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.