Kıl Kurdu Neden Olur?

Kıl Kurdu Neden Olur?

Neden Olur?

Bağırsaklarda yer alan ve parazitler olarak görülmekte olan kıl kurtlarına dair hiç bilmediğiniz detayları sizlerle bu yazımızda paylaşmak istiyoruz. Buna göre her yaştan insanın büyük bir risk altında olduğu kıl kurduna karşı ne şekilde bir davranış sergilemesi gerektiğine dair fikir sahibi olmalarını kolaylaştırmaktayız. Kişilere göre değişen belirtilere sahip olan bir hastalık olması sebebiyle, kıl kurtlarının belirtilerini ve oluşumlarını iyi bir biçimde incelemek gerekmektedir.

Kıl kurtlarının dişileri 10 mm olurken, erkekleri ise 3 mm civarındadır ve ip şeklinde görünümleri ile bağırsaklarda yer alan kıl kurtlarının oluşum sebepleri farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Kıl Kurdu Hangi Nedenlerden Olur?

Çevrenin neden olduğu kıl kurdu oluşumu faktörlerine baktığımızda özellikle beslenmeyi görürüz. Beslenmenin kirli şartlarda yapılması kıl kurdunun oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle kıl kurdu oluşumunda beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Diğer bir faktör ise kişilerin bünyelerine bağlı olarak görülmektedir. Her ne kadar sağlıklı bir bünyeye sahip olduğunuzu düşünseniz de, zayıf bir bünyeniz varsa ve sürekli olarak mikrop hastalıklarıyla uğraşıyorsanız, kıl kurdu oluşumunun sık bir şekilde meydana geldiğini görürsünüz. Bu nedenle bünye faktörünün de kıl kurdu oluşumunda etkili olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

Son olarak kıl kurdunun oluşmasının nedenleri arasında yer vereceğimiz bir durum ise genetik faktörüdür. Ailede bulunan diğer kişilerde meydana gelmiş olan kıl kurdu rahatsızlığı varsa, bu genetik olarak görülebilmektedir.

Kıl Kurdu Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?

Doğrudan enfeksiyon nedeniyle veya insanlardan bulaşma yoluyla kıl kurdunun oluşumunun gerçekleştiğinden söz edilebilmektedir. Bu parazitler gece saatlerinde dişi erişkin kıl kurtlarının anüsten çıkması ve binlerce yumurtayı makat civarında bırakmasıyla ve sonrasında ölmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu yumurtaların 6 saat gibi bir sürede bulaşıcı özelliğe sahip olması ve yaygınlaşmasıyla kıl kurtları görülmektedir. Özellikle iç çamaşırlarında veya yatakta kalması büyük tehlikelere yol açmaktadır. Tuvalet ihtiyacınızı giderirken makat temizliğinin özenli yapılması gerekmektedir. Başta çocukların buna dikkat etmemesi ve tırnak aralarına aldıkları yumurtaları etrafa bulaştırmaları nedeniyle kıl kurtları daha kolay yayılabilmektedir.
Yataklarda, çarşaf üzerinde veya iç çamaşırında kalmakta olan yumurtalar 3 hafta gibi bir süre canlı kalarak etrafa bulaşmaktadırlar.

Kıl kurdunun oluşumunun gerçekleşmesine neden olan son bir faktörü ise başkalarının eşyalarını kullanmak veya yediği yiyecekleri paylaşmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde de ağızdan alınacak olan enfeksiyonların kıl kurdu oluşumuna neden oldukları belirtilebilir.

 

Neler Olabilir?

 

Peki ya kıl kurdu oluşup oluşmadığını nasıl anlarım diye bir soru soruyorsanız, işte size şimdi cevabını vereceğiz. Kıl kurdunun oluşumu ve bulaşma özelliklerine değindikten sonra, belirtilerine sıra geldiğinde, bunların neler olabileceğini açıklamak istiyoruz.

Sürekli olarak karın ağrınız varsa ve aç kaldığınız da kramp sorununu yaşıyorsanız, bu kıl kurdunun en belirgin özelliği olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun yanında aşırı gaz çıkarma ihtiyacının duyulması, ishalin sık aralıklarla ve sürekli olarak tekrar etmesi, dışkının keçi dışkısına benzeyen bir şekilde görülmesi ve burun kaşıntısı oluşumu da kıl kurdunun olabilme ihtimalini gösterecektir.

Aynı zamanda anüste kaşıntıların artmasıyla birlikte, saltaların da gece olmak üzere kişinin ağzından akması, yastıkta bunun sabah görülecek boyutlarda olması, zayıf kalınması ve kilo alınmaması, mide bulantısı ile birlikte ağızda oluşan kokular da kıl kurdu belirtileri arasındaki yerini hızlı bir biçimde almaktadır.

Eğer yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız ve bunun yanında aşırı bir biçimde kaşıntı duyuyorsanız, kıl kurdu belirtilerinden söz etmemizin mümkün olduğunu görmelisiniz. Kıl kurdunun anlaşılması için gerekli muayene aşamalarını olmak üzere hemen uzman bir doktor ile görüşmenizin faydalı olacağını belirtebiliriz.

Sizlerde bağırsaklarınızda bu şikayetleri yaşamanız halinde vakit kaybetmemeli ve hemen bir doktora görünmelisiniz. Eğer kıl kurdu oluşumuna dair belirtilerin yaşanmakta olduğundan söz ediliyorsa, buna karşı ne gibi tedbirler almanız gerektiğini ve ilgili tedavi yöntemlerini de uzmanlar aracılığıyla kazanabilirsiniz.

Kıl Kurdundan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Beslenmeden sıkça bulaştığını belirttiğimiz kıl kurtlarından korunmak için de öncelikle bu faktörü göz ardı etmemelisiniz. Özellikle çocukların beslenmesine dikkat etmeli ve olabildiğince temiz bir şekilde yiyecekleri tüketmesini sağlamalısınız. Bu yönüyle de kıl kurtlarının oluşumunun engellenmesi için en önemli adımlardan birisini atmış olduğunuz görülecektir. Kıl kurtlarının beslenme yönünden dengeli olması halinde vücudunuzu terk edebileceği görülecektir. Yiyeceklerin özenli yıkanması gerekmektedir ve kesinlikle suların temiz olduğundan emin olunmalıdır. Tüketilen suların ve besinleri yıkanan suyun hijyeni konusunda şüpheye düşülmemelidir.

Beslenme dışında temizliğe, yaşam şartları bakımından da uymak ve uygulamak gerekmektedir. Temizliğin iyi bir biçimde yapılması ve yaşanacak ortamların da buna göre düzenlenmesi halinde çocuklarda ve yetişkinlerde kıl kurdu oluşumu riski de azaltılmaktadır. Evlerde yer alan banyoların ve tuvaletlerin son derece özenli bir şekilde temizlenmesi de bunlara dahil edilmektedir. Özel hijyen ve bakım konusunda kullandığınız her türlü alan ve eşya ile ilgili temizlik kurallarının geçerli olması gerekmektedir.

Uzak durulması gereken ortamlar arasında alkolün ve sigaranın tüketildiği mekanlar da bulunmaktadır. Ev içerisinde veya dış ortamlarda çocukların ve yetişkinlerin, bu tür zararlı alışkanlıkları tüketmemeleri ve tüketilen ortamlarda da kalmamaları gerekmektedir. Sigaranın içildiği dumanlı ortamlar, bunun baş düşmanı olarak gösterilebilir ve kesinlikle bulaşılmaması gerekenlerin başında gelmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı kıl kurdu oluşumunu tetikleyen faktörler arasında bu tür zararlı alışkanlıklar örnek olarak verilebilir.

Muayene sırasında, daha önce ailenizde yer alan bir bireyde görülmüş olan kıl kurdu rahatsızlığının da belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü genetik faktörünün etkili olup olmadığını görmek açısından bu oldukça önemlidir.

 

Kıl Kurdu için Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doktor kontrolünde ilaç tedavisi ile gerekli önlemlerin alınmasını destekleyecek olan bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurularak, kıl kurdundan kurtulmayı hedefleyebilirsiniz. Bunun için hazırlanışlarına ve kullanımlarına göre bazı bitkisel karışımlardan söz etmek mümkündür.

Havuç, Soğan, Sirke Karışımı

Havucu rendeledikten sonra, ezilmiş soğanı içerisine atmalı ve kaynatmalısınız. Daha sonra elde edeceğiniz karışıma bir miktar sirke ilave etmeli ve bu karışımla makatı yıkamaya başlamalısınız.

Kuşkonmaz ve Patlıcan unu Karışımı

Kuşkonmazı ezmeli ve bunun için bir miktar zeytinyağını ilave etmelisiniz. Daha sonra kurutulan patlıcan unu eklemeli ve krem kıvamına gelecek dek, bir miktar süt katarak yoğurmalısınız. Bu kremi iki günde bir makata sürdüğünüz de kıl kurtlarından kurtulmanızın mümkün olduğunu görebileceksiniz.

Sarımsak ve Süt Karışımı

Sarımsakları ezdikten sonra içerisine bir miktar süt katmalı ve pişirmelisiniz. Daha sonra elde edeceğiniz karışımı süzmeli ve yemekten sonra içmelisiniz. Isıtacak içeceğiniz bu karışımı yatmadan önce kullanmalısınız.

Yukarıdaki tavsiyelerimize uyarak sizler de bitkisel tedavilerle kıl kurtlarına karşı önlem amaçlı olarak da bazı tedbirleri uygulayabilirsiniz. Böylece hem doktor kontrolünde, hem de evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz bu karışımlar sayesinde tedavilerinizin başarılı bir şekilde sürmesini sağlayabilirsiniz. Rahatsızlığınız boyunca uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde siz de kısa sürede en iyi şekilde sonuçları almanızın mümkün olduğunu görebilir ve mutlu olacağınız bir tablo ile karşılaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.