Kemik Ağrısı Neden Olur?

Kemik Ağrısı Neden Olur?

Neden Olur?

İnsanların iskeletlerinin gelişmesi veya burada yaşayacakları problemler nedeniyle, belirli yaşlarda ve dönemlerde kemik ağrısı yaşamakta oldukları görülmektedir. Oldukça ciddi bir rahatsızlığında sonucunda yaşanabilecek olan ? Sorusuna yanıt arıyorsanız, yazımız aracılığıyla istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Çünkü sizlere kemik ağrısının nedenleri ve tedavisi üzerine önemli detayları aktarmakta olduğumuz yazımızı okuduktan sonra son derece bilinçli ziyaretçilerimiz arasında sizler de hızlı bir şekilde yerinizi alabileceksiniz.

Çocukluk dönemi ve ergenlik dönemlerinde, büyümelere bağlı olarak bazı kemik ağrılarının yaşanmakta olduğunu görmekteyiz.  Sürekli oturmaktan veya uzun süre ayakta durmaktan dolayı kemik yapısında meydana gelen bozuklukların da buna neden olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Bunun dışında kemik ağrılarına neden olacak bazı darbeleri almış olabilirsiniz. Bunun için hikayenizi doktorlara anlatmanız ve böyle bir durumların yaşanması söz konusu değilse, ciddi bazı rahatsızlıkları ihtimal olarak düşünmeniz gerekecektir.

KEMİK AĞRISI HANGİ HASTALIKLARI GÖSTERİR?

İşte doktorların da üzerinde duracağı kemik ağrısı neden olur sorusuna verilecek olan bazı kemik hastalıklarının neler olabileceği üzerine paylaşımlarda bulunacağız.

ve Kemik Ağrısı

Daha çok kadınlarda, görülen osteoporoz, yani kemik erimesi hastalığının çeşitli nedenleri vardır. Hareketsizlik ve östrojen hormonu kaybı, sigara ve alkol tüketimi, kilonun düşük olmasını sağlamak gibi faktörlerden dolayı kemiklerin beslenememesi sonucunda kemik erimesi meydana gelmektedir.

Kemik dokularının çeşitli nedenlerden dolayı yenilenme hızını kaybetmesi ile birlikte kemik erimesi (osteoporoz) görülmektedir.

Bu rahatsızlık nedeniyle kemik ağrısının şiddetli bir biçimde görülmekte olduğuna şahit olunur.

ve Kemik Ağrısı

Vücuda girmiş olan zararlı asalakların kemiklerde iltihaba neden olması osteomiyelit olarak adlandırılan ve kemik ağrısına neden olan rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkilidir.

Kemiklerin kaybedilmesi ile sonuçlanabilen kemik iltihaplarında, kemik ağrılarının da şiddetli bir şekilde yaşanmakta olduğu dikkatleri çekmektedir.

  ve Kemik Ağrısı

D vitamini eksikliğinde görülen rahatsızlıklardan birisi olan osteomalazi kemiklerde yumuşama olarak kendisini göstermektedir. Kemik ağrısının nedenleri arasında özellikle çocuk yaşlardaki hastalarda bu durumun yaşanması söz konusudur.

D vitamini ve kemik rahatsızlıkları bununla da sınırlı kalmamaktadır.

ve Kemik Ağrısı

Kemikleri en fazla ihtiyaç duyduğu D vitamini ile kalsiyumun eksilmesi kemik ağrısı neden olur sorusuna verilecek yanıtlardan yalnızca bir tanesi olacaktır. Bunun nedenleri güneş ışığından faydalanmamak ve yeterli beslenmemek gibi nedenler olacaktır.

Raşitizm hastalığı, D vitamini eksikliği sonucunda özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülmektedir ve kemiklerin sağlıksız bir şekilde gelişmesine neden olmaktadır.

Kemik Üzerinde Kanserler

Kanser türleri arasında kemik üzerinde oluşmakta olanları, ağrılara da neden olmaktadır. Kemik üzerinde oluşabilecek kanser türleri arasında osteosarkom, kan kanseri, böbrek ve akciğer kanseri ile beyaz kan hücresinde meydana gelen kanserleri örnek vermek mümkündür.

KEMİK AĞRILARININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kemik ağrılarının tedavisinin yapılabilmesi için, öncelikle nedenlerini bilmek gerekmektedir. Yukarıda bunlara detaylı bir şekilde değinmiş olup, sizlerin de uzman bir doktor tarafından konacak teşhise göre tedavi yöntemleri geliştirmenizin doğru olacağını belirtmek istiyoruz.

Beslenme ve

Genel olarak bakıldığında, vitamin eksikliğinde görülebileceğine değindiğimiz kemik ağrılarını tedavi etmek için beslenme düzeniniz sayesinde D vitamini eksiğinizi gidererek tedaviye başlayabilirsiniz.

Balık tüketimini artırmak, balık yağını tüketmeye başlamak, süt ürünlerine yoğunluk vermek, kuruyemiş tüketmek ve güneş ışığından daha fazla süre ile yararlanmak, kemik ağrılarının bu durumlardan kaynaklanması halinde, tedavisi için müthiş bir yöntem olacaktır.

Kanser Türlerinde Kemik Ağrısı Tedavisi

Günümüzde sağlık kuruluşları tarafından gerçekleştirilen kanser tedavileri olarak radyoterapi ve kemoterapinin kullanılmakta olduğunu bilmekteyiz. Eğer kemik ağrılarınızın nedenleri arasında bu kanser türlerinden herhangi birisi varsa, bu durumda tedaviniz için de bu iki yöntemden birisi uygulanabilmektedir.

Kemik Ağrılarına Cerrahi Müdahale

Kemik iltihabı durumlarında dokunun alınması veya iyi huylu kemik urlarının temizlenmesi amacıyla kemik ağrılarına tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir.

Kemik Hastalıkları ve İlaç Tedavisi

Doktorların uygun görmesi halinde, çeşitli kemik hastalıklarına tedavi olarak ilaçlara başlanmaktadır. Hafif veya ağır ilaçlar arasında kemiklerinizi iyileştirecek ve ağrılarınızı dindirecek olanları seçilecektir.

Egzersiz ile Kemik Ağrıları Tedavisi

Kemiklerin yenilenmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek olan bazı egzersiz programları olacaktır. Bunların düzenlenmesi esnasında hastanın yaşı ve kilosu da göz önünde bulundurulacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.