Katarakt Neden Olur?

Katarakt Neden Olur?

Katarakt Neden Olur?

Katarakt bir kader midir? Yani doğduğumuz zaman ne zaman katarakt olacağımız genetik olarak belirlenmiş midir? İlk olarak bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Aslında bu soruya hem evet hemde hayır cevabını verebiliriz. Çünkü bütün insanlar belirli bir yaştan sonra katarakt sorunuyla karşı karşıya kalacaktır ve katarakt ameliyatı olmaları gerekebilir. Bazı bireylerde erken yaşlarda katarkt olabilirken bazılarında ise 90 yaşından sonra meydana gelebilir. Erken katarakt oluşumu genelde 40’lı yaşlarda meydana gelmektedir.

Çocuklarda Katarakt Neden Olur?

Birçok çocuk doğuştan katarakt hastası olarak Dünya’ya gelmektedir. Bu tamamen genetik bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında anne babalar doktorlarıyla beraber çeşitli araştırmalar yaparak ileride doğacak olan çocuklarında böyle bir sorunun yaşanma olasılığının bulunup bulunmadığını öğrenebilir ve çocuk kararlarını buna göre verebilirler.

Doğduktan Sonra Yaşanan Enfeksiyon ve Mikrop Kapması Problemleri Katarakt Oluşumuna Sebep Olur Mu?

Genel olarak bu durum çocuk anne karnındayken annenin yaşadığı bir viral hastalık sonucunda meydana gelmektedir. Bu durumun dışında bebek doğduktan sonra yaşanan enfeksiyonlar katarakt oluşumuna sebep olmaz. Bebek doğduktan sonra enfeksiyonlar sadece kornea hastalıklarına sebep olur.

Katarakt İhmalden Mi Olur?

Türkiye gibi ekvatora yakın ülkelerde güneş ışınlarının Dünya’ya geliş açısı sebebiyle ultraviyole ışınlarında maruz kalma oranımız çok yoğundur. Katarakt’dan korunmak için dolayısıyla güneş ışığından korunmamız gerekmektedir. Hem ultraviyole A hemde ultraviyole B ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmamız gerekmektedir.

Katarakt oluşumuna sebep olan etkenlerden biride sağlıksız beslenmedir. Antioksidan yoğunluklu sebze, meyve tüketimini arttırmak gerekmektedir. Yapılan araştırmalar ayrıca diyabet (şeker) hastalarında katarakt riskinin arttığını belirtmektedir.

Kortizol İlacı Kullanımı Katarakt Sebebi Olabilir Mi?

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizol hormonu ilaçları katarakt oluşumuna sebep olabilmektedir. Astım ilaçlarının sprey formda olanlarının bazılarının içeriğinde kortizol bulunması da uzun vadede katarakt riskini arttırmaktadır. Bu ilaçların dışında bazı psikiyatrik ilaçlar ve kalp ilaçları da katarakt nedeni olabilmektedir.

Katarakt hastalığının çok fazla sayıda etkeni olabilmektedir. Fakat katarakt oluşumunda rol oynayan en büyük etken yaştır. Yaşın ilerlemesi katarakt oluşumunu belirli ölçülerde arttıran bir unsurdur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.