Karın Şişliği Neden Olur?

Karın Şişliği Neden Olur?

Neden Olur?

sorusunun cevabı, birçok sebeple açıklanabilir. Yemek sonrası oluşan karın şişliği normal sayılmaktadır. Bunun sebebi, doyduğunuz halde bazı yiyecekleri sevdiğiniz için yemeye devam etmenizden, yani fazlaca yemek yemekten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle karın şişliği neden olur sorusunun ilk yanıtı, fazla yemek yemektir.

Ancak öğünlerde ne kadar yemek yediğiniz önemli olmaksızın karın şişliği yaşıyorsanız, bunun bazı sebepleri olabilir.

Karın Şişliğinin Başlıca Sebepleri

Karın Şişliği Neden Olur?
Karında şişliğe sebep olan etkenlerden biri, sindirim sistemidir. Sindirim sisteminde oluşabilecek problemler, yiyeceklerin doğru şekilde ve doğru hızda sindirilmesini engellemektedir. Bu da karında şişlik problemini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca mide sorunları da, bu rahatsızlığı yaşamanıza neden olabilir. Mide, birçok kastan oluşur ve fazlaca esneme imkanına sahip bir organdır. Ortalama bir yetişkinin midesinde, bir litre kadar hacim rahatça taşınmaktadır. Ancak bu oranın aşılması durumunda, esneme özelliği olan mide genişler ve kişiye karın şişliği olarak geri döner. Özellikle, yemeklerin fazla kaçırıldığı durumlarda oluşan gaz ve şişlik, buna verilecek en iyi örneklerdendir.

Yiyecek İntoleransı

Birçok insan karında şişlik sorunu yaşamazken, bazıları ise karın şişliği neden olur sorusunun cevabını, yiyecek intoleransında bulmaktadır. Bunun anlamı; bazı kişilerin yediklerini diğer insanlar kadar kolay sindirememesidir. Maya, süt, fruktoz ve gluten içeren besinler, bu sebepten dolayı sindirilemez ve kişide karın şişliğine neden olur.

Çölyak Hastalığı

Bu hastalığa sahip kişiler gluten adlı proteini içeren buğday, çavdar ve arpa gibi besinleri sindirmekte zorlanır. Çölyak hastalığının en bilinen belirtisi, karında aşırı şişkinlik durumudur. Bunun yanı sıra ishal ve karın ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasındadır. Hastalığın bilinen kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, gluten içeren gıdalardan uzak durarak önlem alınabilmektedir.

Karın Şişliğine Neden Olan, Gaz Yapıcı Yiyecekler

Karın Şişliği Neden Olur?
Bazı besinler tüketildiğinde, diğerlerine göre daha fazla gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu da gaz yapan besinleri tükettiğinizde, karın şişliği ve gaz oluşumuna neden olur. En fazla gaz yapan yiyeceklerin arasında fasulye, marul, brüksel lahanası, brokoli, meyveler ve karnıbahar ilk sıradadır. Ancak gaz yapıcı yiyecekler sadece bu besinler değildir. Kızartmalar ve aşırı yağlı yiyeceklerde gaz yapıcı etkiye sahiptir. Bunun dışında yemek yerken ya da meşrubat içerken hava yutmakta, karın şişkinliği ve gaz oluşumuna neden olmaktadır.

Yaşam Biçimi

Karın şişliği neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise yaşam biçiminizdir. Stresli bir hayat sürüyorsanız ve kaygılı zamanlar geçiriyorsanız, karında şişkinlik sorunu görülmesi muhtemeldir. Hareketsiz bir yaşam biçimi, hızlı yemek yemek ve sigara içmekte gaz yapıcı ve karın şişliğine neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle yaşam biçiminin düzene sokulması, bol bol yürüyüş ve spor yapılması ve sağlıklı bir hayatın benimsenmesi oldukça önemlidir.

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın şişliğinden kurtulmak için İbrahim Saraçoğlu’nun gaz giderici bitkiler videosunu izleyebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.