Kanda İltihap Neden Olur?

Kanda İltihap Neden Olur?

neden olur sorusuna verilebilecek, birkaç farklı cevap vardır. İltihap oluşması, vücudun kendini iyileştirme çabasından dolayı ortaya çıkmaktadır. İltihaplanma sorunu, enfeksiyon sebebiyle meydana gelmektedir. Ancak iltihap başlı başına bir enfeksiyon olarak görülmez. Enfeksiyonlar virüs ve bakteri faktörleriyle ortaya çıkarken, iltihap ise vücudun enfeksiyona verdiği cevaptır.

 
Vücuda zarar veren bir durum ortaya çıktığında, zarar veren etkenler ve hasar almış hücrelerin onarımı için, vücut iltihap oluşturarak tepki verir. Kanda oluşan iltihap oranı yüksek ise, bu da vücutta oluşan diğer bir soruna karşı, bağışıklık sisteminin karşı harekete geçtiği anlamına gelmektedir.

 
Kanda oluşan iltihap oranının belirlenmesi için, CRP adlı test uygulanmaktadır. Ancak iltihabın oranından ziyade, öncelikle iltihabın nerede ve ne sebeple oluştuğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu bilginin ortaya çıkması CRP adlı tetkik ile mümkün olmayacağı için, başka testler ve kapsamlı bir muayene gerekebilir.

Kanda İltihabın Nedenleri Nelerdir?

sorusunun yanıtından bahsettik. Bunun ardından kanda oluşan iltihaba neden olan, başlıca faktörlerden bahsetmek gerekir. Bunların en başında enfeksiyonlar gelmektedir. Vücutta oluşan enfeksiyonlar, başka organizmaların vücudumuzda çoğalması ve vücudumuzdan beslenmesi anlamına gelir. Enfeksiyonun ortaya çıkması için, organizmaların vücudun bir bölgesine hasar vermesi gerekmektedir. Buna verilecek bir örnek; bağırsakta çoğalan bakterilerin çoğu yararlıdır. Ancak parazit, virüs veya zararlı bakteriler söz konusu olursa, işte bu durum enfeksiyona yol açacaktır. Enfeksiyonun pek çok türü bulunmaktadır. Bunların en bilinenleri diş eti, solunum yolu, kulak, sinüs ve gözde oluşan enfeksiyonlardır. İşte bu enfeksiyon çeşitleri ile, vücut kendi direnciyle ve hızla savaşmaya başlar. Fakat bazı enfeksiyonlar uzun süre seyrederek kronik bir hal alır. Ancak akut ya da kronik birçok enfeksiyonda, iltihap oluşumu gözlenmektedir. Bunun sebebi, bir üst konuda bahsettiğimiz gibi vücudun direnci ve enfeksiyona açtığı savaştır.

Kanda İltihap Neden Olur?

İltihabi Bağırsak Hastalığı

Enfeksiyonların dışında iltihabi bağırsak hastalığı da kronik iltihap sorununa yol açabilir. Hastalık sadece bağırsakları değil, diğer organları da etkileyerek hasar verebilir. Chron hastalığı ile ülseratif kolit adı verilen hastalıklar, en çok görülen iltihabi bağırsak hastalıklarındandır. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, çevresel faktörler veya genetik geçişlerin neden olduğu düşünülmektedir.

Lupus Hastalığı

İltihaplanmaya neden olan bir diğer hastalık ise, lupus adı verilen hastalıktır. Eklemleri, böbrekleri, beyin ve cildi, hatta birçok organı etkileyebilen lupus hastalığı, vücudun bağışıklık sistemini olumsuz şekilde etkileyerek, sağlıklı dokuların hasar almasına ve kronik iltihap sorununa sebep olur. Lupus hastalığı her yaştaki insanda ortaya çıkabileceği gibi, daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın yaygın belirtileri göğüste nefes alımı esnasında oluşan ağrı, nedensiz saç dökülmeleri, güneş ışığına karşı hassasiyet durumu, halsizlik ve ağızda oluşan yaralardır. Bilinen kesin bir tedavisi olmayan lupus, ilaç tedavisi ile geçici olarak ortadan kaldırılabilir.

Romatoid Artrit (Eklem Romatizması)

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarından olan romatoid artrit, iltihap sorununu ortaya çıkaran bir başka hastalıktır. Nedeni bir türlü anlaşılamayan bu hastalıkta, vücudu koruması gereken bağışıklık sistemi, kendi dokularına ve vücutta bulunan eklemlere saldırmaya başlar. Bu saldırının sonucu ise, eklemlerde oluşan ağrı ve iltihabı ortaya çıkan sıvı olarak görülür. Hastalık genelde 30-60 yaş arasında görülmektedir.

Zatürre Hastalığı

Zatürre hastalığı ise enfeksiyondan kaynaklı olarak, akciğerde görülen iltihaplanma durumudur. Solunum hastalıkları sınıfından olan zatürre hastalığına, mantarlar, virüsler ve bakteriler neden olmaktadır. Yetişkinlerde zatürre oluşumuna neden olan ve en bilinen bakteri pnömokok adlı bakteridir. Bu hastalığın başlıca belirtileri ise baş ağrısı, terleme, ateş, öksürük ve halsizlik olarak görülebilir.

Romatizmal Ateş (Kalp Romatizması)

Diğer bir adıyla kalp romatizması da iltihabi bir hastalıktır. Daha çok çocuklarda görülen romatizmal ateş hastalığına, A grubu streptokok bakterisi yol açar. Bu bakteri nedeniyle ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu, tedavi edilmezse kalp romatizmasına dönüşmektedir. Bu hastalık ise kalp kapakçıklarına hasar vermektedir. Belirtileri arasında diz, omuz ve bilek eklemlerinde görülen ağrı, kızarıklık ve şişlikler bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ise antibiyotik kullanımı yapılmaktadır.
Kanda iltihap neden olur sorusunun yanıtı gereken tetkiklerle ortaya çıkarıldıktan sonra, mutlaka zaman geçirmeden tedavisinin yapılması faydalı olacaktır.

Kandaki İltihap Yüksekliği, Kalp Krizine Neden Olabilir!

Yakın dönemde yapılan çalışmalar dikkate alındığında, CRP testi yapılarak bir insanın kalp krizi riski ortaya koyulabilmiştir. Kanda oluşan iltihap oranı yüksek ise, ileri ki dönemlerde kan damarları duvarında hasarlar oluşacaktır. Şu ana dek alınan sonuçlar, korkutucu değildir. Ancak her ihtimale karşı doktorlar, hastalarından çoğu zaman CRP testi istemektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.