Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

?

Bu sorunun en doğru yanıtı, kan pıhtılarının kolayca oluşması ya da kan pıhtılarının doğru ve uygun şekilde çözülememesidir. Kan pıhtılarının görevi normal durumlarda, kan damarlarında bulunan duvarlardaki kesikleri ve çatlakları onarmak ve kanamayı durdurmaktadır. Kan damarlarındaki kanın ağır akmasıda, kan pıhtılaşmasının oluşmasına neden olmaktadır. birkaç nedenle oluşmaktadır. Ortaya çıkan pıhtılaşma ise kan akımına engel olabilmektedir. Bu durum ise vücuttaki organlara zarar verebileceği gibi, çok daha ciddi sonuçların ortaya çıkmasına, hatta ölüme bile neden olabilir. sorunu genetik sebeplerden de olabilmektedir. Ancak genellikle sonradan kazanılan sebepler ile ortaya çıkmaktadır. Bu da kan pıhtılaşmasının oluşumuna zemin hazırlayan hastalıkların ve faktörlerin, ortaya çıkarılabileceği anlamını taşımaktadır. Bu etkenlerden bazıları ise, uzun süre yatmak, sigara, ateroskleroz ve sigara içmektir. Bazı durumlarda ise, hem genetik etkenler hem de sonradan edinilen etkenler aynı anda faktör halini alabilir. Bu durumdaki hastalat yüksek risk sınıfına girmektedir.

Kan Pıhtılaşmasının Sebepleri Nelerdir?

Kan pıhtılaşması neden olur sorusunu açıklayıcı yanıtlar ortaya çıkarıldıktan sonra, bu soruna sebep olan etkenlerin üzerinde durulması gerekmektedir. Öncelikle kan pıhtılaşması sürecinde etkili olan faktörleri bilmek gerekir. Kan damarlarında bulunan hücrelerin iç tabakaları, kan pıhtılarının oluşumunda etkili olan temel yapı taşları olarak bilinir. Pıhtılaşma faktörleri ise bir tür protein olarak bilinen fibrin ağı oluşumunda yardımcıdır. Fibrin ise kan pıhtılarının birleşmesi için, bir yapıştırıcı görevi görmektedir. Son olarak küçük kan parçaları olarak adlandırılan trombositler ise, kan pıhtılarının oluşmasını sağlamak için birbirine yapışan ve pıhtı oluşumunda büyük etkisi olan faktörlerdendir.

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?
Pıhtılaşmanın sebeplerine göz atmak gerekirse, vücutta oluşan hastalıkların bazıları, genetik oluşan mutasyonlar ve bazı ilaçlar baş faktörler olarak gösterilebilir. Hastalıklardan diyabet, kalp yetmezliği, obezite sorunu, ateroskleroz ve metabolik sendromlar, kan pıhtılaşmasında etkili rol oynayan hastalıklar olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra ciddi ameliyatlar, vücutta oluşan travmalar ve kırıklar nedeniyle, hastanede veya ev ortamında uzun süreli istirahat zorunluluğu da toplardamarlarda kan akışını yavaşlattığı için, kan pıhtılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Kan pıhtılaşmasını tetikleyen bir diğer hastalık ise kanserdir. Kanser oluşumları nedeniyle veya kanser tedavisi görülmesi sonucunda da kan pıhtılaşması oluşabilmektedir.

Kan Pıhtılaşması Oluşumunda Genetik Faktörler Nelerdir?

Bu faktörlerin başında geçmişinde tehlikeli bir kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişiler gelmektedir. Burada faktör geçmişte yaşanan pıhtılaşma sorunu olarak görülebilir. Ayrıca 40 yaş altında olup kan pıhtılaşması yaşanması da, risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Bunun yanı sıra sebebi belli olmayan düşükler yaşamak ve 50 yaşından önce inme, kalp krizi gibi sorunlar ile yüzyüze gelmekte, pıhtılaşma oluşumunda riskin yükselmesine neden olmaktadır.

Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşması neden olur ve sebepleri nelerdir sorularının yanıtı bulunduktan sonra, bu sorunun belirtilerine odaklanmak gerekir. Meydana geldiği bölgeye göre farklı belirtiler gösterebilen pıhtılaşma, çeşitli rahatsızlıkları da ortaya çıkarmaktadır. Akciğer ve kalpte meydana gelen kan pıhtılaşması kol, sırt ve boyunca oluşan rahatsızlıklara, göğüs aürısına ve nefes darlığına neden olmaktadır. Bacaklarda oluşan kan pıhtıları ise, alt bacakta oluşacak ağrılar ve sıcaklıklar, ayrıca kızarıklıklar olarak belirti vermektedir. Beyinde oluşacak kan pıhtılaşmaları, anlama güçlüğü, baş ağrısı ve konuşma bozukluğu, hatta hareket edememe gibi ciddi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bu tür belirtiler söz konusu olduğunda, zaman geçirmeden ilgili doktor muayenesinden geçilerek doğru tedavi belirlenmeli ve kısa sürede tedavisi yapılmalıdır.

Kan Pıhtılaşması Teşhisi Nasıl Konur?

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?
Yukarıdaki belirtiler söz konusu ise, zaman geçirmeden bir doktora başvurulması gerekir. Hasta fiziki muayeneden geçirilir ve belirtiler kontrol edilir. Daha sonra ise tam kan sayımı ve diğer tetkikler istenerek, kan pıhtılaşması teşhisi koyulur. Hastanın öyküsü dikkate alınarak, rahatsızlığın genetik faktörlerden dolayı oluştuğu düşünülürse, bu tetkikler dışında başka tetkikler yapılarak, pıhtılaşmanın sebebi tespit edilmektedir.

Kan Pıhtılaşması Nasıl Tedavi Edilir?

Kan pıhtılaşması neden olur sorusunun yanıtı belirlendikten sonra, bu sorun ilaçlarla tedavi edilmektedir. Pıhtılaşmanın oluştuğu yer ve büyüklüğüne göre, tedavinin aciliyeti belirlenmektedir. Acil tedavi gerektirecek derecede olan pıhtılaşmalarda, pıhtıyı hızlı çözebilecek ilaç tedavisi verilir. Verilen ilaçlar genelde yaşamı tehdit etme riski olan ilaçlar olacaktır. Bu yüzden bu ilaçlar inme, kalp krizi gibi durumlar dışında verilmemeli ve kullanılmamalıdır. Ancak pıhtılaşmanın aciliyeti söz konusu değilse, rutin tedavi verilerek kan sulandırıcı ilaçlar ile sorun çözülmektedir. Rutin tedavide dikkat edilmesi gereken şey ise, verilen ilaçların kanı sulandırma özelliği olduğu için kanamaya neden olabilmesidir. Bu yüzden bu ilaçlar bile, dikkatli ve kontrollü kullanılmalıdır.

Aşağıdaki videoları da izlemenizi tavsiye ederiz;

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
Sonraki yazı »