İdrarda Kan Neden Olur?

İdrarda Kan Neden Olur?

İdrarda Kan Neden Olur?

Üzerinde durulması gereken tıbbi durumlardan birisi görülmesi olarak adlandırılan rahatsızlığıdır.

En ciddi durumlardan birisi olan idrarda kanamanın nedenleri bulununcaya kadar hasta müşahade altında tutulmalıdır. Önemli bulguların elde edilmesi adına yapılacak birçok testten söz edilebilir. Basit bir üşütme vakasından, üriner sistemde meydana gelen tümörlerin belirtisine kadar akıllara çeşitli faktörler gelebilir. Bunların ispat edilebilmesi amacıyla yapılan testler sonucunda kanamanın nedenlerine dair tanılar koyulacaktır.

İdrarda Kanama Nedenleri Nelerdir?

İdrarda kanama neden olur sorusuna verilecek bazı cevapları sizinle paylaşarak, siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek adına gerekli adımların tümünü atmak istiyoruz. Böbreklerde taş oluşumu, iltihaplanma, kötü huylu urlar, böbrek veremi, idrar kesesinde oluşan tümörler veya verem ya da bu bölgede oluşacak olan iltihaplar da idrarda kan görülmesine neden olacaktır.

İdrarda Kanama Neden Önemli?

Sürekli taş düşüren hastaların, idrarda kanama neden olur sorusunun yanıtını bu şekilde vermekte oldukları görülmektedir. Taş düşürmeden dolayı kanamanın olacağını düşünüp, olayın önemsenmemesi neticesinde daha büyük sorunlara yol açtığı görülmektedir.

Ancak, böyle bir durumla karşılaşmanız halinde kafanıza göre tedavi yöntemi uygulamamanız gerekmektedir. Uzman bir doktora sormadan ilaç kullanmamanız gereken en ciddi olaylardan birisi olan idrarda kanama neden olur sorusunun yanıtını almanız gerekmektedir.

Bir kez kan gelmesi halinde bunun önemsenmemesi ve doktora gidilmemesi de büyük bir hata olacaktır. Bu nedenle bir kez dahi olsa idrarda kanama neden olur sorusunun yanıtını almanız ve bunun için de uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerekecektir.

İdrarda Kanama ile ilgili Testler Nelerdir?

İdrarda kanama yaşanması halinde, bunun neden kaynaklandığını tespit edebilmek amacıyla kullanılan bazı yöntemler vardır. İşte sizlere şimdi idrarda kanama yaşanması durumunda uygulanmakta olan testleri ve görüntüleme yöntemlerini aktarmaya çalışacağız.

Check-up yaptırmak kanamanın nedenlerini en iyi biçimde ortaya koyacak olan görüntüleme yöntemlerini oluşturacaktır. Bunlardan birisi;

Ultrasonografi: Ultrason cihazı ile görüntüleyerek bu bölgede herhangi bir normal dışı durumun olup olmadığına bakılabilir.

Ürografi: İdrar kesesini en iyi şekilde gösterebilen bir yöntem olarak kullanılabilir.

Tomografi ve MR: Bu iki görüntüleme yöntemi ile de idrar kesesinde oluşabilecek tümörler veya normal dışı durumlar tespit edilebilmektedir.

: Yukarıdaki yöntemlerin yetersiz kalması durumunda kesin olarak sonucu verebilecek olan ve mesanenin içerisinde her türlü durumu gösterecek, kanserli hücreleri tespit edecek ve erken teşhiste bulunmanızı sağlayacak olan bu yöntemle de idrarda kanama neden olur sorusunun yanıtını alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.