İdrarda Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrarda Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrarda Kan Neden Olur?

Üstünde durulması gerekli olan tıbbi durumlardan birisi görülmesi olarak isimlendirilen hematüri rahatsızlığıdır.

En ciddi durumlardan birisi olarak bilinmesi gereken idrarda kanamanın neden olduğu bulununcaya kadar hasta doktor kontrolü altında tutulmalıdır. Önemli bulguların elde edilmesi için gerçekleştirilecek birçok testten söz edilebilir. Basit bir üşütme olayından, üriner sistemde ortaya çıkan tümörlerin belirtisine dek akıllara çeşitli etmenler gelebilir. Bunların ispat edilebilmesi adına meydana getirilen testler sonucunda kanamanın sebeplerine yönelik tanılar yapılacaktır.

İdrarda Kanama Nedenleri Nelerdir?

İdrarda kanama neden olur sorusuna verilecek bazı yanıtları sizinle paylaşarak, siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için gerekli adımları atmak istiyoruz. Böbreklerde taş oluşumu, iltihaplanma, kötü huylu urlar, böbrek veremi, idrar kesesinde oluşan tümörler ya da verem veya bu bölgede ortaya çıkacak iltihaplar da idrarda kan görülmesine yol açmaktadır. olacaktır.

İdrarda Kanama Neden Önemli?

Sürekli taş düşüren hastaların, neden olur sorusunun cevabını bu şekilde vermekte oldukları görülmektedir. Taş düşürmeden ötürü kanamanın olacağını düşünüp, olayın önemsenmemesi sonucunda daha büyük sorunlara davetiye çıkardığı görülmektedir. Fakat böyle bir olaylarda karşılaşmanız durumunda kafanıza göre tedavi yöntemi uygulamanız gerekmektedir. Uzman bir hekime sormadan ilaç kullanmamanız gereken en ciddi olaylardan birisi olan neden olur sorusunun yanıtını almanız gerekmektedir. Bir defa kan gelmesi halinde bunun önemsenmemesi ve doktora gidilmemesi de büyük bir hata olacaktır. Bu nedenle bir kez dahi olsa neden olur sorusunun yanıtını almanız ve bunun için de uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerekecektir.

İdrarda Kanamayla İlgili Testler Nelerdir?

İdrarda kanama ortaya çıkması durumunda, bunun neden kaynaklandığını tespit edebilmek amacıyla kullanılan bazı yöntemler vardır. İşte sizlere şimdi idrarda kanama yaşanması halinde uygulanmakta olan testleri ve görüntüleme yöntemlerini belirtmeye çalışacağız. Check-up yaptırmak kanamanın sebeplerini en iyi olarak ortaya koyacak görüntüleme seçeneklerini oluşturacaktır. Bunlardan birisi;

Ultrasonografi: Ultrason cihazı ile görüntüleyerek bu bölgede herhangi bir normal dışı durumun olup olmadığına bakılabilir.

Ürografi: İdrar kesesini en iyi şekilde gösterebilen bir yöntem olarak kullanılabilir.

Tomografi ve MR: Bu iki görüntüleme yöntemi ile de idrar kesesinde oluşabilecek tümörler veya normal dışı durumlar tespit edilebilmektedir.

Sistoskopi: Yukarıdaki yöntemlerin yetersiz kalması durumunda kesin olarak sonucu verebilecek olan ve mesanenin içerisinde her türlü durumu gösterecek, kanserli hücreleri tespit edecek ve erken teşhiste bulunmanızı sağlayacak olan bu yöntemle de idrarda kanama neden olur sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.