İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

Bu sorunun en bilinen cevabı , yani bir idrar yolu enfeksiyonudur. kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir idrar yolu rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın en büyük belirtisi ise, idrar yaparken yanmadır. Hastalığın tedavisi ihmal edilirse, böbrek ve mesanede kalıcı hasarların oluşmasına sebep olabilir.
İdrar yaparken yanma sorununa neden olan sistit, anatomileri nedeniyle kadınların daha çok yakalandığı bir rahatsızlıktır.

Sistit Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

İdrar yaparken yanma neden olur sorusuna verilebilecek en bilinen yanıt olan sistit, bakteri kaynaklı iltihap sebebiyle oluşmaktadır. Normalde bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde, daha uygun bir yaşam şartı yakalarlar. Ancak bazı durumlarda bu bakteriler alt idrar yollarını aşabilmektedir. İdrar yollarını aşan bakteriler mesaneye kadar ulaşmaktadır. Mesaneye yerleşen bu bakteriler, idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Ancak mesaneye yerleşen bakteri satısı çok fazla ise, bakterilerin tamamı idrar ile dışarı atılamamaktadır. Bu durumda ilerleyen zamanlarda, böbreklerde iltihap oluşmasına sebep olur.

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?
Sistite sebep olan diğer faktörler ise, genital temizliğin sık aralıklarla yapılmaması, idrarın uzun süre tutulması, menopoz döneminde yaşanan östrojen seviyesinin düşmesi, idrar yollarının kısalmasına neden olan rahatsızlıklar ve cinsel birleşmeler olarak gösterilebilir. Sistite sebep olan bakterilerin en etkilisi ve sık rastlananı, escherichia coli mikrooganizması olarak bilinir.
Bu sebeplerin yanı sıra, kadınların gebelik dönemi ve yaşlılık, şeker hastalığı gibi sebeplerle mesanenin tamamen boşaltılamaması durumu da, sistit sebepleri olarak gösterilebilir.

Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistit sorunu oluştuğunda ilk belirti ve sızlama hissidir. Bunu takip eden belirtiler ise, çok sık idrara çıkma, ağrı hissinin makat ve kasın bölgelerine yayılması, ateş, terleme, yorgunluk hissi, cinsel ilişki esnasında ağrı, kusma ve bulantı, idrar renginde bulanıklık ve idrarın kötü kokması olarak sıralanabilir.

Sistit Tanısı Nasıl Konur?

İdrar yaparken yanma neden olur sorusuna en doğru yanıtın, sistit olduğundan bahsetmiştik. Sistit tanısının konması için, hastanın yukarıdaki belirtilerden şikayetçi olması gerekmektedir. Bütün belirtiler bir anda görülmemekle birlikte, hepsi bir anda da görülebilmektedir. Bu durumda yapılacak testler ile kolayca hastalığın teşhisi yapılabilmektedir. Kesin tanı için idrar testi, mesane ve üretranın bir alet yardımıyıla incelenmesi, damar içi röntgeni gibi seçeneklerle konulmaktadır. Bu tetkiklerin yapılması ile, enfeksiyonun oluşmasına neden olan sebepler belirlenmektedir.

Sistit Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?
Sistit, kısa süreli antibiyotik tedavileri ile rahatlıkla tedavi edilmektedir. Bunun için tedavi öncesi idrar kültürü alınmalı, uygun antibiyotikler verilerek tedavi uygulanmalıdır. Eğer rahatsızlık kronik sistit ise, tedavi süresi biraz daha uzamaktadır. Ancak her iki durumda da, antibiyotik tedavisi sistitin iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Sistitten Nasıl Korunabilirsiniz?

Sistit olmamak için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Örneğin tuvalette yapılan temizliğin önden başlayıp arkaya doğru yapılması gerekmektedir. Böylelikle vajinal bölge bakterilerden uzak tutulmuş olur ve idrar yollarına bakteri girmesinin de önüne geçilir. İdrarın sıkça yapılması ve geldiğinde tutulmaması en doğru hareket olacaktır. Bu şekilde mesanede biriken bakterilerde sıkça dışarı atılmış olacaktır. Cinsel ilişki yaşandıktan sonra idrar yapılması, oluşan bakterilerin dışarı atılımını sağlar. Bunun için ilk on dakika içinde idrar yapmak, doğru bir hareket olacaktır. Çay, kahve ve alkol gibi içeceklerin azaltılması, mesanede irrite etkisinin oluşmasını azaltacaktır.
Özellikle yaz dönemi kirli ve kalabalık havuzlardan uzak durulması, sistiti önlemek için yapılabilecek en önemli hareketlerden biri olacaktır. Sistitten korunmak için menopoz döneminde olan kadınların, östrojen kremleri kullanmasında büyük fayda olduğunu belirtmek gerekir.

İdrar yaparken yanma neden olur sorusunun en bilinen cevabı olan sistit, hem çok sıkıntılı bir rahatsızlık hem de antibiyotikler yardımıyla çok kolay atlatılan bir idrar yolu sorunu olarak bilinir. Bu nedenle sistit şüphesi taşıyorsanız, rahatsızlık ilerlemeden ve kronik bir hal almadan, üroloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.