Fazla Tuz Kullanımının Sağlığa Olumsuz Etkileri

Fazla Tuz Kullanımının Sağlığa Olumsuz Etkileri

Tuz vücudumuz için çok gerekli olmakla beraber gerektiğinden çok tüketimi ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına davetiye çıkarabiliyor. Tuzun ana maddelerden olan iyot vücudumuzun hayati önem arz eden yerlerinden biri olan tiroide bezinin hormon salgılamasında rol oynuyor. Vücut gelişimi, sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışması ve tiroit bezinin hormon salgılayabilmesi konusunda iyot yani tuz olmazsa olmazdır. Özellikle çocukların yeterli oranda iyot alamaması zeka geriliğine kadar gidebilen sonuçlar oluşturur.

İdeal Tuz Tüketim Miktarı Günlük 5500 mg

Gıda konusunda dünyanın en saygın kurumlarından arasında yer alan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi günde en çok 2300 miligram sodyum tüketilmesi gerektiğini duyurdu. 2300 miligram sodyum 5500 miligram tuza denk geliyor. Tuz tüketimi dengelemek konusunda hazır gıdalarda yer alan tuz oranlarına dikkat etmek gerekiyor. Zira ekmek de dahil olmak üzere pek çok hazır gıdada fazla düzeyde tuz bulunuyor. Bunun için şayet tuz kullanımınızı kontrol altında tutmak için bir şeyler yapmak istiyorsanız hazır gıdalardan olabildiğince uzak kalmalı, tükettiğiniz durumlarda da mutlaka etiketteki tuz oranını okumalısınız.

Tuz pek çok hastalığın baş nedenleri biri olarak kabul görüyor. Bu hastalıklar içerisinde en fazla ortaya çıkan hipertansiyon yani yüksek kan basıncıdır. Gerektiğinden çok tuz tüketimi vücudun su tutmasına ve kan hacminin artmasına yol açıyor ki bu da hipertansiyonun ta kendisi konumuna geliyor.

Tuz felç ve kalp hastalıklarının da en önemli nedenlerindendir. Harvard Halk Sağlığı Okulu yaptığı bildirgede fazla tuz tüketiminin kalp hastalığı oranını %14, felç riskini ise %23 düzeyinde arttırdığına dikkat çekiyor.

Vücudun su tutması da yine fazla tuz tüketmenin zararları içinde kendine yer buluyor. Vücudun su tutması birlikte hızlı derecede kilo artışı, el, ayak ve bileklerde aşırı oranda terleme, karın bölgesi genişlemesi ve eklem sertliği gibi ciddi sağlık problemlerini de getiriyor.

Kısacası tuz tüketimini dengede tutmak adına bütün vücut sağlığı yönünden son derece büyük önem arz ediyor. Tuz tüketiminizi azaltarak uzun seneler boyunca çok daha sağlıklı bir hayat sürmenize yol açacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.