Farenjit Neden Olur?

Farenjit Neden Olur?

neden olur sorusuna şöyle yanıt verilebilir. Boğazın, ağız ve burun boşluğunun arkasında, yani bademciklerin olduğu bölgede oluşan iltihaplanmaya farenjit denir. Farenjit oldukça yaygın bir hastalıktır. En belirgin belirtisi ise, yutkunmada oluşan zorlanmadır.
Farenjit halk arasında boğaz ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Hasta kişiler genellikle farenjitin kendi kendine geçmesini bekler. Farenjit hastalığında iyileşme süreci, 3 ile 10 gün arasında değişmektedir. Farenjit ile ilgili diğer ayrıntılara göz atınca, farenjitin türleri olduğunu görebilirsiniz. Bunlar akut ve kronik farenjittir. Bir anda gelişen ve şiddetli seyreden, boğazda ağrı ve iltihap ile görülen türüne akut farenjit adı verilir. Daha hafif şekilde seyreden, ancak akut farenjite göre daha uzun süre devam eden farenjit türü ise, kronik farenjit olarak adlandırılır.

Farenjit Türlerinin Belirtileri Nelerdir?

sorusunun yanıtını bulduktan sonra, türleri olduğundan da bahsetmiştik. Bu iki farenjit türünün, kendine has farklı belirtileri olmaktadır. Buna göre, akut farenjit hastalığının belirtileri, boğazda oluşan yanma ve kuruluk hissi, ateş, seste kısılma, boğaz ağrısı, burun akması ve halsizlik olarak görülmektedir. Akut farenjitte sık olarak üst solunum yolu enfeksiyonu oluşmaktadır.

Farenjit Neden Olur?
Kronik farenjit hastalığının belirtilerinde halsizlik veya kırgınlık durumu görülmez. Ateş ile seyretmeyen kronik farenjitte, boğaz ağrıları, yutkunma güçlüğü, boğaza bir cisim takılmış hissi ve boğazda oluşan bu hissi sıkça temizleme isteği görülür. Kronik farenjitte de, akut farenjitte görülen enfeksiyon görülmektedir. Fakat enfeksiyonun ilerlemesine neden olan etkenlerden hava kirliliği, kronik farenjitin oluşmasında daha büyük rol oynar. Bu iki farenjit türünün arasında bir bağ bulunmaktadır. Akut farenjit sıkça tekrar ediyorsa, bu ilerde kronik farenjite dönüşebilmektedir.

Farenjitin Nedenleri Nelerdir?

Farenjit neden olur sorusunu cevapladıktan sonra, nedenlerinden de bahsetmek gerekir. Farenjit oluşmasında en büyük etken, virüsler ve bakterilerdir. Üst solunum yolu aracılığıyla bulaşan virüsler, akut farenjitin oluşmasına da neden olabilir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasında önemli rol oynayan virüsler, akut farenjitin oluşmasında da etkilidir. Öksürük veya hapşırma ile ortama yayılan bakteriler ve virüsler farenjit oluşumuna yol açan diğer sebeplerdir. Ayrıca mikroplu bir yüzeye ağız veya burnunuz ile temas ederseniz, bu da farenjit oluşmasına sebep olacaktır.

Farenjit Neden Olur?
Strep enfeksiyonu olarak bilinen bakteriyel enfeksiyon durumu yoksa, antibiyotik kullanımı virüsten kaynaklanan boğaz ağrısını iyileştirmeyecektir. Birçok insan farenjite kış mevsiminde ve soğuk havalarda yakalanmaktadır. Ve bunun sonrasında, hastalık aile içinde de yayılmaktadır.
Frenjite neden olan faktörler, sadece bakteri ve virüsler değildir. Bu nedenlerin dışında, boğazda sigara, alkol, tozlu ve kirli hava, aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler de farenjitin oluşmasında etkili nedenlerdir. Reflü rahatsızlığı nedeniyle, mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşan boğaz tahrişi de, farenjite neden olmaktadır.

 

Ağaç, çim polenleri ve havadan taşınan bazı alerjenler, farenjite zemin hazırlayacak boğaz tahrişine neden olabilir. Sigara içmenin dışında, sigara içilen ortamda bulunan kişilerde, farenjit olma riski ile karşı karşıyadır.

 

Farenjitin Belirtileri Nelerdir?

Farenjitte en belirgin belirti, boğazda oluşan ağrıdır. Bunun yanı sıra yüksek ateş, boğazda kızarıklık, yutkunmada zorluk, geniz akıntısı, baş ve eklem ağrıları, halsizlik, öksürük ve kas ağrıları, ayrıca lenf bezi şişmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Kulaklar ile boğaz sinirleri aynı olduğu için, farenjit oluşumunun bir sinyali de kulak ağrısı ile gelmektedir.

Farenjit Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Bu faktörler gribin ve soğuk algınlığının yoğun olduğu, sonbahar-kış sezonu, farenjit veya grip virüslerini taşıyan biri ile yakın temas kurmak, sigara içmek veya sigara içenlerin yanında bulunmak, sinüslerde oluşan ve sıkça tekrarlayan enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar vb. olarak sıralanabilir.

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz ağrısı şikayetiniz varsa, mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmeli ve oluşacak komplikasyonların önüne geçmek için, gerekli tetkik ve teşhislerin yapılmasını sağlamalısınız. Doğru teşhis konduktan sonra, doktorunuzun vereceği tedaviye uymakta fayda olacaktır. Boğaz ağrısı oluşmuş ise, ilaç tedavisi verilebilir. Ancak çok gerekmedikçe, antibiyotik kullanımı önerilmez. Antibiyotikler, virüsler nedeniyle oluşan farenjit türünde etkili olacaktır. Ancak bağışıklık sistemi zayıfsa ve ciddi bir enfeksiyon durumu söz konusu ise, antibiyotik ile tedavi verilebilir.

Farenjit Neden Olur?
Doktorunuzun verdiği tedaviyi uygularken, sizin de dikkat edeceğiniz bazı faktörler bulunmaktadır. Eğer bu faktörlere dikkat ederseniz, hem farenjitin seyrettiği dönemde daha iyi hisseder, hem de hastalığın daha hızlı iyileşmesine katkı sağlarsınız.

Farenjit tedavisine ek olarak uygulanabilecek yöntemler:

Bu hastalığın en iyi ilacı, bolca istirahat etmektir. Yatarak veya oturarak iyi bir istirahat süreci, hastalığın iyileşme süresini hızlandıracaktır. Farenjit iken bulunduğunuz ortamlar sıkça havalandırılmalı, mümkün olduğunda tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durulmalıdır. Boğazda oluşacak kurumayı önlemek için, bolca su içilmeli ve suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca asitli, acı veya baharatlı yiyecek, içeceklerden uzak durulmalıdır. Aşırı soğuk ya da sıcak besinlerden de, uzak durmak faydalı olacaktır. Boğaz ağrınız tedavi süresince devam ediyorsa, tuzlu su ile gargara yaparak boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bunun yanı sıra organik elma sirkesi ve su ile gargara hazırlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile bir çay bardağı suyu karıştırarak, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez gargara yapabilirsiniz. Doktorunuza danışacak C vitamin kullanabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.