Diş Taşı Apse Yapar Mı – Diş Apsesi Belirtileri

Diş Taşı Apse Yapar Mı – Diş Apsesi Belirtileri

Zararlı bakterilerin, diş ve diş eti etrafında yer alması sonucu; köke ve çevre dokulara gelen enfeksiyona (iltihaba) olarak adlandırılır. diş sağlığı konusunda oldukça önemli yere sahiptir.

Apsenin, diş ya da diş taşı kaynaklı olmasına göre iki çeşidi bulunuyor. Dişten dolayı ortaya çıkan apsenin genellikle oluşma biçimi şu şekildedir; Diş çürükleri tedavi olmadığı hallerde bakteriler dentine ve oradan pulpaya (diş özü) geçerek dişin iltihaplanmasında rol oynar. Çürükte olan bakteriler, dişin iç bölümünde sinir ve kan damarlarından zengin canlı bölüme geldiğinde pulpa iltihaplanır ve ölür. Pulpadaki iltihap, dönemle kök ucundan çıkıp kemiğe ve yanağa doğru giderek yüzde şişliğe yol açar. Diş kökündeki apse, genellikle ciddi bir diş çürüğü, çeneye yayılan travma (darbe, çarpma) veya ağızdaki yara sonucu meydana gelir.

Diş Taşı Apse Yapar Mı - Diş Apsesi Belirtileri

ŞİŞLİK VE HASSASİYET ORTAYA ÇIKAR

Diş etinden ortaya çıkan apsenin sebebi ise; diş eti problemleri, diş taşları, diş etini tahriş eden yabancı maddeler ya da temizlenmeyen yemek artıklarından meydana gelir. Diş eti apsesi, genellikle bakteri ve yiyecek artıklarının temizlenmesi zor bir bölümde sıkışıp kaldığı hallerde kendisini gösterir. Aradan vakit geçtikçe burada toplanan bakteriler bir araya gelerek diş diplerinde şişliklere ve hassasiyet oluşturur. Tedavisi gerçekleştirilmediğinde ise diş sallanır, yüzde şişlik meydana gelir ve sonuçta dişin çekimi gerekebilir.

Diş etlerinde sorun yaşayan, diş taşı (tartar) ve çürüğü çok olan, yetersiz beslenen ve ağız bakımı kötü olan kişilerde dişeti apsesi daha fazla ortaya çıkar.

Diş Taşı Apse Yapar Mı - Diş Apsesi Belirtileri

DİŞ APSESİ BELİRTİLERİ NELER ?

Ateş ve genel kırgınlık, çiğnerken ağrı, sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere yönelik hassasiyet, dişte zonklama gibi ortaya çıkan ağrı, rahatsız duruma getirecek ağız kokusu, boyunda şişmiş lenf düğümleri apsenin ilk ortaya çıkan belirtileri arasında gösterilir. Dişin etrafında veya yüzünüzde şişlik bulunuyorsa, dişinize dilinizle dokunduğunuzda dahi ağrı meydana geliyorsa, dişiniz uzamış gibi geliyor ise, akut diye tabir edilen iltihabın ortaya çıktığı aşamasındasınız demektir. Antibiyotik tedavisi ile apsenin kronikleşmesi yani alevin korlaşmasına zemin hazırlanır. İltihabın aktif zamanında soğuk buz uygulaması ağrıyı bir miktar azaltabilir. İltihabın akıtılması (boşaltılması) apsenin sönmesini güçleştirir. İltihap akut halinde iken dişin çekimi gerçekleştirilirse, iltihap vücuda yayılır. Bu da daha büyük sağlık problemlerine davetiye çıkarır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.