Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

?

İlk olarak rahatsızlığının son yıllarda, bilhassa genç nüfusta sıkça görüldüğünü belirtmekte fayda var.

Boyun düzleşmesi neden olur sorusuna verilecek en doğru cevap ise aşırı stres, düşünceli haller ve aşırı yorgunluk sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi, C harfini andıran omurganın aşırı stres, omurgaya aşırı yüklenme nedeniyle I harfi şekline gelmesi durumudur. İnsan vücudunda bulunan omurgaların doğal bir şekli vardır. Bu şekil ve duruş dış faktörlerin de etkisiyle bozularak, bazı hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca boyun düzleşmesine neden olan, diğer faktörler ise şunlardır; Aşırı yük taşımak, uzun süre öne eğimli şekilde oturmak, sert yastıklar kullanmak, kanepe, koltuk gibi rahatsız edici yerlerde, yanlış yatma pozisyonlarında yatmak ve daha bir çok faktör, boyun düzleşmesine davetiye çıkarmaktadır.

Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Boyun düzleşmesi neden olur sorusuna yanıt bulduktan sonra, belirtilerini de bilmek ve şüpheli durumlarda gecikmeden doktora başvurmak gerekir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?
Bu rahatsızlığın en bilinen belirtilerinin başında boyun hareketlerinde kısıtlı haller ve kronik ağrılar gelmektedir. Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra, boyun bölgesine alınacak darbeler sonucu da boyun düzleşmesi için uygun ortam oluşabilir. Bu tip şikayetleriniz nedeniyle başvurduğunuz hekim, MR tetkiki isteyebilir ve böylelikle size net sonucu belirtebilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Düzleşen boyun kavisi, uygun tedavi ile tekrar eski haline getirilerek, hasta normal sağlıklı yaşamına devam ettirilebilir. Bunun için doktorunuzun kontrolünde yapılan veya size uygun görüp verdiği bir egzersiz listesi ile, doğru egzersiz programını uygulayarak boyun düzleşmesi sorunundan 2-3 hafta içinde kurtulmanız mümkündür. Egzersizler boyun düzleşmesi başta olmak üzere, boyun ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda ilaç tedavisinden çok daha etkilidir. Bu nedenle size verilecek olan egzersiz programını, zamanında ve doğru tekrarlar ile yapmanız sağlığınız için en doğru hareket olacaktır. Ayrıca boyun düzleşmesi tedaviniz bittiğinde, egzersiz programına mutlaka devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu hastalık tekrar riski yüksek olan hastalıklar sınıfına girmektedir. Ancak egzersiz programının devamlılığını sağlarsanız, hayatınız boyunca sağlıklı bir boyun ile yaşamaya devam edebilirsiniz. Egzersiz programı ile birlikte, doktorunuz muhtemelen ilaç tedaviside verecektir. Bu durumda her iki tedaviyi düzenli uygulamak, hastalığın iyileşme sürecini oldukça hızlandıracaktır.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Neler Olur?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?


Boyun düzleşmesi neden olur
sorusunun cevabından ve belirtilerinden bahsetmiştik. Bu aşamalardan sonra, çok gecikmeden tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda oluşacak ilk hastalık, boyun fıtığı olacaktır. Boyun fıtığı daha tehlikeli bir hastalık olduğu için, tedavisi ve bakım dönemi oldukça uzayacaktır. Bu durumda kaslarda oluşan gerginlik, baş dönmeleri, boyun hareketlerinde kalıcı kısıtlanma, baş ağrıları gibi rahatsız edici ve kalıcı problemlere yol açmaktadır.
İşte bu nedenle boyun düzleşmesi tedavisinde, erken teşhisin yeri ve önemi büyüktür. Hastalık doğru zamanda teşhis ve tedavi edilmediğinde, hayatınız boyunca size engel teşkil edecek kalıcı rahatsızlıkları doğuracaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp