Bit Neden Olur?

Bit Neden Olur?

?

Aşırı bir kaşıntıyla kendisini belli etmekte olan bitlerin, vücutta yarattığı etkileri gözle görülür bir şekilde gelişmektedir. Bizler de bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için neden olur sorusunun yanıtını verirken, aynı zamanda bu eklem bacaklılara yönelik olarak bilmeniz gereken tüm detayları aktaracağız.

Hangi Hayvanlarda Görülür?

Yalnızca insan vücudunda değil, kuşlar başta olmak üzere yırtıcı hayvanlar, memeli hayvan grupları, kemirgenler veya toynaklı hayvan türlerinde de bitlerin oldukça fazla sayıda görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle hayvanların bakımlarının yapılması ve beklenmedik bir durum karşısında da bit şüphesiyle yaklaşılması gerekmektedir. Özellikle evcil olmayan ve dış ortamda, açık hava şartlarına göre yaşamakta olan ve belirli bir barınağı olmayan hayvan türlerinde bitlerin çoğunlukta olduğu da görülmektedir.

Bit Türleri Nelerdir?

İnsanlarda ve hayvanlarda en çok saç bölgesinde yaşamakta olan ve bu bölgede kaşıntı gibi dayanılmaz bir belirti ile ortaya çıkmakta olan bitlerin, kaç çeşidi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Saç bölgesinde görülen bitler , kış aylarında görülenleri için kış biti, elbiselerde görülenleri içinse elbise biti olarak nitelendirme yapmak mümkündür. İşte bu açıdan bakıldığında, bitlerin çeşitlerinin yaşadıkları yerlere göre adlandırıldığını görmekteyiz.

 

Bitler Nasıl Gelişir?

Yumurtalarından çıktıkları anda insanlarda veya hayvan vücutlarında uygun koşullarda yaşamaya başlayan bitler, anında erişkin olmaktadır ve gelişimini tamamlamaktadır. Bu kadar kısa sürede gelişmelerinin yanı sıra, üremeleri de aynı hızla gerçekleşmektedir. Vücutlara yerleştikten sonra beslenmesini deriden, deri parçalarından ve kandan yaparak, insanların ve hayvanların vücutlarına ciddi derece hasarlar ve zararlar vermektedir.

 

Bitler Ne Gibi Sıkıntıların Yaşanmasına Neden Olur?

 

Sirke olarak tabir edilen ve halk arasında bitlerin daha küçük hali olarak görülmekte olan bu zararlılar, bit halini aldıktan sonra da özellikle saç diplerine yapışmakta ve buradaki kanla beslenmektedirler. Bu da toplumsal açıdan, kişilerin ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Kaşıntının yanı sıra, saçlarda meydana gelen dayanılmaz bir acı hissi gibi durumların da yaşanmakta olduğu görülmektedir. İşte bu tip durumların psikolojik ve sosyal açıdan verdiği zararlar çok fazla sayıdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı bitlerin görüldüğünün fark edilmesi halinde anında dışarıdan müdahale edilmesi ve çeşitli ilaçlarla buna karşı savaş açılması gerekmektedir. Bitlerle savaşırken bit ilaçlarını eczanelerden de temin edebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Her ne kadar ömürleri 1 haftalık bir süre dahi olsa, sürekli olarak üremelerinden dolayı insanların yaşamını uzun süre sıkıntılı bir hale getirmektedir. Bit tükürüğü adı verilen sirkelerle başlayan ve sonrasında bit halini alan bu asalakların, özellikle elbise biti olarak adlandırılanları 4 mm kadardır ve daha iyi görünebilmektedir. En büyük boyutlara sahip olanı elbise biti olurken, en küçükleri ise kıl biti olarak adlandırılan ve sakallarda yaşayarak, görülme ihtimali daha az olan türleridir. Ayrıca elbise bitleri kendisini oldukça riskli ve tehlikeli bir hastalık olan Tifüs şeklinde de gösterebilmektedir.

Yumurtalarından 2 haftalık bir sürede olgunlaşarak çıkan ve bit olarak da kulak arkası veya ense bölümlerinde daha çok görülen bu asalaklar, insanların özellikle saç bölgesinde çok fazla süre barınmaktadırlar.

 

Kıl Bitlerinin Özellikleri Nelerdir?

 

Saç diplerinden ayrı olarak sakal veya göğüs bölgesindeki kılların diplerine yumurtlayan ve böylece çıkmasının daha zor bir hal aldığı kıl bitlerinin özellikleri de diğerlerine göre farklıdır. Daha küçük olmaları görülmelerini zorlaştırmaktadır ve renkleri de beyazdır. Yumurtalarını kılların uçlarına değil diplerine bıraktıkları için daha büyük sorunların yaşanmasına neden olmaktadırlar. Bu bitler diğer bit türlerine göre kaşınmanın daha yoğun olduğu özellikleri taşımaktadırlar. Bu nedenle de hem vücut üzerinde, hem de ruhen kendinizi oldukça kötü hissetmenize neden olan ve hayatınızı olumsuz bir şekilde etkilemekte olan bit türleri arasında yer almaktadırlar.

 

Bitler Bulaşıcı Mıdır?

 

Özellikle okul çağlarına gelmiş olan çocukların, toplumsal ve sosyal açıdan zengin hale gelmelerinin olumsuz bir sonucu olarak bitlenme görülmektedir. Bitler neden olur sorusuna yanıt olarak verilecek durumlardan birisi, bulaşıcı olmalarıdır.
Eğer arkadaş ortamında veya bulunulan ortamda bitlenmiş olan bir başka kişi varsa, bu yakınlaşması halinde bitlerin diğer bir arkadaşına veya çocuğunuza da geçeceği anlamına gelmektedir.
Seyahat etmek, okula gitmek, otobüs ve minibüsler gibi kalabalık taşıtları kullanmak neticesinde, siz temiz olsanız dahi, daha çabuk bulaşabilecek olan bitlerin üzerine gelmesine neden olabilirsiniz.
Her ne kadar toplum içerisinde saklanılsa dahi, utanılacak bir durum olarak görülmesi daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle okul çağında olan çocukların sınıf içerisinde zarar görmemesi için böyle bir durumdan öğretmenleri haberdar etmeniz gerekmektedir.

Bu gibi nedenlerden dolayı bit bulaştıktan sonra neler yapılabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle aile fertlerinden birine bulaşması, diğerlerinin temiz olacağı anlamına gelmez. Tüm aile içerisindeki bireylerin benzeri işlemleri uygulaması gerekmektedir. Biti temizlemek adına kullanılan tüm ürünler, işlem bittikten sonra bir daha kullanılmamak üzere atılmalıdır. Kullanılan diğer kişisel eşyaların hava almayacak şekilde bir süre saklanması ve bit olma ihtimaline karşı kullanılmaması gerekmektedir. Bu süre sonunda bitlerin ölmüş olmasından emin olarak, iyi bir yıkama işleminin ardından kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde kişisel eşyaların paylaşılmaması da bitlerin bulaşma ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

 

Bitler Nasıl Temizlenir?

 

Saç diplerinde meydana gelen bit neden olur diye düşünmek yerine, anında tedbir almak ve bunlardan kurtulmak için çaba harcamalısınız. Doğrudan eczane ile görüşmeli ve bitleri temizlemek için satılmakta olan ilaçlardan almalısınız. İlacın prospektüsünü inceledikten sonra kullanma talimatlarına uygun olarak bitlenmiş bölgeye uygulamalısınız.

Saç, sakal, koltuk altı ve genital bölgeyi sürekli olarak kıllardan arındırmayı ihmal etmemeli ve zamanı gelmeden de temizliğinize özen göstermelisiniz. Böylece bu bölgelerde yaşama ihtimali olan bitlerden arındırmış olacaksınız demektir. Saç diplerini ise dişleri sık olan taraklarla sürekli olarak taramanız gerekmektedir. Böylece saç diplerine yapılmış olan ölü veya canlı bitlerin de hemen atılmasını sağlayabilirsiniz. Yanınızda size yardımcı olacak bir kişinin olması sayesinde, görülür bir biçimde saç diplerinin taranmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle saçın arka kısmı ve ensede etki edecek bu tarama işleminin ardından, bitlerin en çabuk ulaştığı ve en çok ürediği bölgelerde iyi bir temizleme işlemini sağlamış olacaksınız.

 

Sirkeleri Temizlemek İçin Ne Kullanılır?

 

Bununla birlikte bitlerin yanında sirke olarak tabir edilen ve bit yumurtası olarak adlandırılan asalaklardan da kurtulmak gerekmektedir. İlacın kullanımının yanı sıra bir de her evde bulunan üzüm veya elma sirkesi ile saçlarınızı durulamanız halinde sirkelerden de kurtulabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak ise zeytinyağını sizlere bit ve sirkelerden kurtulmanız aşamasında önermek istiyoruz. Saçlarınıza ovarak yedireceğiniz zeytinyağını streçle sarmanız halinde, belirli bir süre bekledikten sonra iyi geleceğini göreceksiniz. Şampuanla saçlarınızı yıkamanız ve ardından durulamanız ile birlikte saç diplerindeki sirke ve bitlerden kurtulmak size de büyük bir rahatlık kazandıracaktır.

Yetişkinler olarak gerek kendi bakımlarınızı, gerekse çocuklarınızın saç bakımlarını düzenli olarak yapmanız halinde, bitlenme ihtimallerini daha aza indirmiş olacaksınız demektir. Bit neden olur başlıklı bu yazımızı hazırlayarak, öğrenmiş olduğunuz konuları gerçek hayatta yaşamanız halinde nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilinçlenmiş olmanızı amaçlamaktayız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.