Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

?

En çok rastladığımız rahatsızlıklardan birisi olan neden olur sorusu sağlığımız için son derece önemlidir. nedeniyle yaşanan sıkıntılar, gün içerisinde hem ağrılı bir şekilde görünmekte olup, hem de sosyal yaşantıyı sekteye uğratacak boyutlara gelmektedir. Bunun nedeni ise bağırsak enfeksiyonlarının kendisini ishal ile belli etmesidir. İshalin dışında kabızlık, gaz sancısı, şişlik ve karında ağrı gibi belirtiler de bağırsak enfeksiyonunu işaret ediyor olabilir.

Ancak en çok sorun yaşanan durumlardan birisi ishal olduğu için, bağırsak enfeksiyonu nedeniyle böyle bir durumun yaşanması halinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

İnsanların vücudunda dengeli bir biçimde duran yararlı ve zararlı bakterilerinin, dengesinin bozulması nedeniyle meydana gelen enfeksiyon belirtileri de büyük sorunlara yol açmaktadır.

Bağırsak Enfeksiyonları Nedenleri

Bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonların bakteriyel veya viral olarak oluşum gösterdiği görülebilmektedir. Bunun dışında bazı hastalıklar da bağırsak enfeksiyonu neden olur sorusuna verilecek yanıtlar arasında yer almaktadır.

Ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu, kolon kanseri, çölyak hastalığı ve Crohn gibi hastalıklar nedeniyle bağırsak enfeksiyonu görüldüğüne şahit olunmaktadır.

Bu hastalıklar bağırsakların işleyişini ciddi olarak etkilediği için göz ardı edilmemeli ve ihmal edilmeden doktora başvuru yapılmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bağırsak enfeksiyonu neden olur sorusunun yanıtını aldıktan sonra, sırada bunun nasıl tedavi edilebileceğine dair bazı yanıtları içeren açıklamalarımıza yer veriyoruz.

İlk etapta antibiyotik ile enfeksiyon tedavisi yapılabileceği akıllara gelse de, aslında bağırsak enfeksiyonuna neden olan hastalıklar varsa, öncelikle bunları tedavi amaçlı yöntemler denenmesi gerekmektedir.

Yapılacak gaita ve kan testleri sonucunda belirlenecek faktörlerin iyileştirilmesi son derece önemlidir. Bu yöntemlerle sonuç alınamaması halinde yapılarak hastalıkların ve sorunların tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Beslenmeyi düzenlemek, ağır yemekleri tüketmemek, kafein tüketimini azaltmak, lifli meyve ve sebzeler yemek bağırsak enfeksiyonlarını azaltacaktır.

Basit enfeksiyon vakalarında beslenme düzeni işe yarayabilir ve enfeksiyonların iyileştirilmesi için uygun bir yöntem olabilir. Ancak daha ciddi hastalıklarda tıbbi olarak destek almak ve tedaviyi hemen başlatmak gerekmektedir.

Bu durumların göz ardı edilmemesi, sağlığınız ve bağırsaklarınızın düzenli çalışması için mühimdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.